Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné
15. 7. 2018 | Gabriela

Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné

Všade navôkol sa píše, ako je dôležité zamedziť častému používaniu sociálnych sietí a množstvu času stráveného na internete. Obhajobou je väčšinou dôraz na stratu záujmu o spoločenské dianie, obmedzenie vzájomnej medziľudskej komunikácie, závislosť a možné fyzické či psychické problémy. O škodlivosti sociálnych sietí sa toho popísalo naozaj veľa. 

Preto som sa rozhodla ponúknuť vám informácie, zaoberajúce sa výskumom toho, či je trávenie času na sociálnych sieťach naozaj len škodlivé a nie je na tom vôbec nič pozitívne.

Erid Brodwin pre Bussines Insider povedal, že doteraz vykonané štúdie zisťujúce vplyv sociálnych médií možno charakterizovať ako zle vypracované. Brodwin si dal tú námahu a prechádzal si jednotlivé vedecké štúdie, diskutoval s výskumníkmi špecializovanými na psychológiu, sociológiu, závislosť a štatistiku.

Hoci sa niekoľko odborníkov spoločne zhodlo na tom, že závislosť na sociálnych médiách je skutočná a je nutné zaradiť ju do manuálu DSM IV (Diagnostický a štatistický manuál psychických porúch), nie všetci boli vo svojich vyjadreniach takto jednoznačný. Poväčšine zdôrazňovali potrebu ďalších výskumov.

Je to preto, že väčšina existujúcich štúdií o účinkoch sociálnych sietí je príliš malá na to, aby priniesla veľa štatistických údajov. Na druhej strane výskumníci tiež často počas realizácie štúdie dúfajú, že ich hypotéza bude podporená, čo môže ovplyvniť celý jej priebeh aj interpretáciu.  

Avšak existujú aj dôkazy, ktoré naznačujú, že smartfóny nie sú všeobecne škodlivé a niektorých prípadoch môžu byť prospešné.

Andrew Przybylski, vedúci výskumný pracovník Oxford Internet Institute, dodáva, že väčšina informácií v sociálnych médiách - tých, ktoré nás varujú, že smartfóny ničia našu generáciu, náladu a narušujú mozgy - sú jednoducho "projekciou našich vlastných obáv".

Veľa výskumov je spojených s týmito problémami. Naše obavy alebo panika súvisiaca s niečim novým, nepoznaným - v tomto prípade sociálnymi médiami -  ovplyvňuje to, ako sa robí výskum a interpretujú výsledky.

Przybylski sa preto pokúsil napodobniť niektoré štúdie, ktoré naznačujú, že existuje silný vzťah medzi používaním sociálnych médií a depresiami. Za účasti väčšej skupiny ľudí v lepšie kontrolovanom prostredí sa mu nepodarilo dosiahnuť rovnaké výsledky. Namiesto toho buď nenašiel žiadny súvislosť alebo len veľmi, veľmi malú.

Przybylski v minulom roku spolupracoval tiež na štúdii publikovanej v časopise Psychological Science, v ktorej skúmal vplyv času strávenom pred obrazovkou na vzorke viac ako 120 000 britských adolescentov. Vedci sa pýtali, koľko času sa títo adolescenti venujú hraním hier a ako používajú svoje smartfóny a počítače.

Ukázalo sa čas strávený pri obrazovke (počítača a pod.) nie je škodlivý pre väčšinu dospievajúcich. V skutočnosti môže byť niekedy užitočný - najmä keď ju dospievajúci používajú dve až štyri hodiny denne.

 woman-1446557-960-720_1531686318.jpg

Celkovo Przybylski dospel k záveru, že mierne využívanie digitálnych technológií nie je škodlivé a môže byť výhodné v dnešnom digitálnom svete.

Candice L. Odgersová, profesorka psychológie a sociálneho správania na University of California, špecializujúca sa na štúdium nových technológií a rozvoj adolescentov, pre Business Insider povedala, že sociálne médiá môžu mať určité pozitívne účinky na mladistvých a mladých dospelých. Mnohí ľudia však takým výskumom nevenujú pozornosť.

Je dôležité uvedomiť si, že digitálny svet nevytvoril nový druh detí. Veľa z toho, čo priťahuje deti k používaniu sociálnych médií je možné nájsť aj v reálnom svete. Autori výskumov dospeli k záverom, že mladí dospelí cítia, že je jednoduchšie zobrazovať náklonnosť, zdieľať intimitu a dokonca organizovať akcie a stretnutia online.

Veľký prehľad až 36 štúdií uverejnených v časopise Adolescent Research Review ukázal, dospievajúci používajú predovšetkým digitálnu komunikáciu na prehĺbenie a posilnenie existujúcich osobných vzťahov.

Podobne autori prieskumu  literatúry o sociálnych médiách uverejneného v UNICEF v roku 2017 dospeli k záveru, že "digitálna technológia sa zdá byť prínosom pre detské sociálne vzťahy" a že väčšina mladých ľudí ju používa na "zlepšenie svojich existujúcich vzťahov a kontakt s priateľmi. "

Štúdie naznačujú, že sociálne médiá sa naopak často používajú na posilnenie existujúcich vzťahov a neznižujú interakcie v reálnom svete a nevedú k jednotnému poškodeniu.

Aj keď prišlo k týmto pozitívnym výsledkom, Przybylski dodal, že významnosť pozorovaných dát bola taktiež nízka.

Hoci môžu byť pre vás tieto zistenia znepokojujúce, možno len dodať, že i v tomto platí pravidlo zlatej strednej cesty. Vyvarujte sa extrémom (najmä príliš častým používaním týchto sietí). Môžete im venovať určitý čas (optimálne 2-4 hodiny), ale nie na úkor rodiny, vzťahov, školy, práce a celkovo vlastného života.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa
Sebavedomie si môžete vycvičiť
Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?