Zaži fitko našich starých otcov a mám!
19. 9. 2019 | PR Servis

Zaži fitko našich starých otcov a mám!

Alebo... s kilami dole vďaka folklóru. Toto je náš tip na sobotu 21. septembra.

Slovensko zaplavuje nový rýdzo domáci produkt “Tancuj, makaj, vykrúcaj“, ktorý má prostredníctvom tanca na ľudovú nôtu a tradičných silových úkonov zbaviť telo prebytočných kalórií. Nie americkí vedci, ale tím zo slovenského olympijského centra x-bionic sphere zistil, že drina pri slovenskom folklóre sa rovná cvičeniu, ktoré ponúka aerobik, posilka alebo zumba!

Na podujatie, v rámci ktorého sa môžete naučiť ako sa efektívne pretancovať k peknému a hlavne zdravému telu, pozýva fitneska a manažérka projektu “Tancuj, makaj vykrúcaj“, Rebeka Tunegová.

Rebeka, na úvod mi dovoľte otázku – prečo ťaháte do športového centra v Šamoríne tanec a folklór, keď olympijské centrum ponúka všetky možné tréningové disciplíny a haly?

Čakala som túto otázku. (smiech) Slovenské olympijské centrum síce ponúka špičkové vybavenie pre pohybové aktivity od výmyslu sveta, tie tu potrebujeme, tie tu naozaj sú a budú, ale taktiež chceme ukázať, že fitness sa dá robiť aj ináč, než len cvičením vo fitnes centrách. Mimochodom, vy chodíte do fitka?

Nie.

A presne to Vám chcem povedať, že fitko nie je pre každého. Robí Vám radosť tancovanie?

Jednoznačne áno.

Tak vidíte. Našli sme spôsob akým sa môžete o seba starať. Spomeňte si na časy, keď ste pretancovali celé piatky aj soboty s priateľmi na párty. Určite ste mali napriek tomu energie na rozdávanie, zvládali ste popri tom cez týždeň aj štúdium, prácu, alebo prácu na záhrade. Bolo to tak, nemám pravdu?

ko-podla-nasich-starych-otcov-a-mam-2_1569075461.jpg

Nikdy som si to takto neuvedomovala, ale áno, niečo na tom bude. Koľko kalórií možno takto spáliť? 

Tie nenávidené prebytočné kalórie dokážeme spaľovať vďaka cvičeniu, o ktorom ste určite počuli nespočetne veľakrát - je ním kardio, teda cvičenie pri ktorom sa človeku zdvíha tep. Preto je dôležité kardio cvičenie zaraďovať pri redukcii tuku a váhy. Kardio cvičenie ale nie je len beh alebo bicykel, ako si niektorí myslia. Dá sa praktizovať rôznymi aj veľmi zábavnými aktivitami a tanec je jednou z nich. Pri tanci sa človek nonstop hýbe. Niekedy si to neuvedomujeme, ale pri tanci veľa skáčeme a preto čím viac tancujeme, tým viac sa zvyšuje výdaj energie, čo prispieva k páleniu kalórií. Tanec je ideálnym prostriedkom ako spestriť svoj tréningový plán. 

A pritom je tak prirodzený. Stačí naladiť správnu hudbu a rozhýbe sa dieťa, dospelý, dokonca aj dôchodca...

Tanec môžeme považovať za jednu z najprirodzenejších foriem pohybovej aktivity. Prirodzená chuť pohybu je podporená hudbou a preto je hudba využívaná aj pri množstve skupinových cvičení ako aerobik, kruhové tréningy alebo ju máme vo fitku. Preto ideálne spojenie hudby dokáže človeka podnietiť k pohybovej aktivite. 

Aké výhody prináša kombinácia športu a tanca z pohľadu zdravia?

Vďaka tancu precvičujeme okrem fyzickej kondície aj pohybovú pamäť a hlavne mentálne zdravie, tiež zlepšujeme držanie tela, posilnenie vnútorného brušného svalstva a hlavne je to duševná očista. Tancom vyjadrujeme všetky svoje pocity

Môžete definovať čo je to podľa Vás folklór? V súčasnosti sa s týmto pojmom často kooperuje a niekedy mám dojem, že aj nesprávne.

Folklór mnohí vnímajú ako niečo prežité. Ale nie je to minulosť. Folklórom žijeme stále. Napríklad aj teraz. To ako sa obliekame v súčasnosti je tiež folklór. Je to veľmi diskutabilné. Nikdy nevymrel a ani sa to nikdy nestane. To čo robíme je len prepájanie jeho jednotlivých prvkov, vraciame sa k pôvodným a starším tradíciám. Budem sa opakovať, no ak si z toho vyberieme tanec, máme pred sebou najprirodzenejší nástroj sebavyjadrenia, psychohygieny a zdravého pohybu. 

ko-podla-nasich-starych-otcov-a-mam-3_1569075463.jpg

Máte už prvé odozvy na toto prepojenie? Ako reaguje verejnosť na koncept “Tancuj, makaj, vykrúcaj“?

Vynikajúco. A to nehovorím preto, že som jeho súčasťou. Ľudia sú si vedomí, že tanec je zábava, pri ktorej sa dá pestovať kondička, alebo dokonca aj zbaliť pekná baba!  Taktiež ľudí veľmi zaujíma ako je vôbec možné spojiť dve celkom odlišné oblasti akými sú fitness a folklór. A presne toto vyvoláva záujem verejnosti, takže je za tým aj typická ľudská zvedavosť. V sobotu 21. septembra srdečne pozývam do slovenského olympijského centra všetkých, ktorí majú chuť zažiť niečo nové a výnimočné. Vítaní sú malí aj dospelí.

Celým programom „Tancuj, makaj, vykrúcaj“ bude návštevníkov Šamorína sprevádzať herec a priateľ ľudového umenia Juraj Kemka.

Súčasťou programu bude jedinečná možnosť zažiť čo to z fitka našich starých otcov a mám.

Ďalej nebude chýbať:

Kompletné informácie k podujatiu nájdete tu.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ktoré slnečné okuliare budú hitom letnej sezóny?
Moja kaderníčka: konečne prichádza revolučná novinka pre kaderníctva!
Šperky pre váš letný outfit
Sama sebou - online konferencia pre ženy
Legíny na športovanie
Vyberte si najkrajší zlatý prsteň
Rýchla fotokniha: vaše spomienky uchované na pár klikov
Domáca kancelária – multifunkčný minimalizmus s nádychom dizajnu

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.