Zažili ste mikrospánok? Môžete sa mu vyhnúť, a to jednoducho
13. 9. 2017 | Gabriela

Zažili ste mikrospánok? Môžete sa mu vyhnúť, a to jednoducho

Vraciate sa domov z krásnej dovolenky plný zážitkov. Už sa vidíte, ako sedíte doma a vybaľujete. Predtým vás ale ešte čaká dlhá cesta domov a ste to práve vy, kto šoféruje. Hovoríte si: „Už len pár kilometrov. To vydržím. Nech sme čím skôr doma.“ Zrazu precitnete a uvedomíte si, že určitý úsek cesty si ani nepamätáte. Práve ste zakúsili mikrospánok. A vďakabohu cestujete ďalej.

Mnoho skúsených či menej skúsených vodičov, ho už určite aspoň raz zažilo. A v období dovoleniek sme boli častejšie na cestách a neraz prekonávali veľké vzdialenosti. Mikrospánok netreba podceňovať a dôležité je dodržiavať preventívne opatrenia k jeho predchádzaniu. Mikrospánok má totiž za následok viac než 100 000 dopravných nehôd za rok vyúsťujúcich do 1550 smrteľných nehôd podľa National Highway Traffic Safety Administration.

Profesor kinesiológie Sean Meehan z Univerzity v Michigane tento fenomén vysvetľuje nasledovne. Tvrdí, že v čase únavy dochádza k zmene stavu nášho mozgu. Následne sa vnímané podnety a informácie nedostanú do tých mozgových centier, kde ich aktívne, vedome spracovávame. Naše vedomie je totiž čiastočne alebo úplne utlmené.

Osoba, ktorá upadne do mikrospánku, najčastejšie je tomu na diaľnici, zažíva spomalenú aktivitu mozgu. Meehan to objasňuje tak, že nedochádza k tak častej vzájomnej komunikácii jednotlivých častí mozgu, ako keď je osoba pri plnom vedomí. V dôsledku toho je reakčný čas vodiča spomalený. Vodič zvyčajne a často nedokáže rozpoznať prichádzajúci mikrospánok, kým do neho niekto napr. narazí. Mikrospánok zvyčajne trvá 5-10 sekúnd. Často k nemu dochádza pri monotónnych, dlhých cestách bez zákrut a s menším počtom dopravných značiek (napr. diaľnice).

V súčasnosti spoločnosť Hyundai-Kia Technical pracuje na zariadení, ktoré by oznamovalo vodičom vozidiel ich spomalenú mozgovú aktivitu. Skôr než sa však niečo také vytvorí, existujú určité odporúčania pre vodičov, ako zabrániť danému stavu.

1. Necestujte viac ako 8 hodín denne.

2. Doprajte si prestávku každých 90 minút (alebo cca každých 160 km) alebo sa vystriedajte s druhým vodičom. Dokonca i vtedy, ak sa cítite dobre a nevnímate únavu.

3. Pred dlhou cestu spite najmenej 6 hodín.

4. Vyhnite sa príliš prekúrenému alebo teplému prostrediu v aute.

5. Vystúpte z auta a poprechádzajte sa. Doprajte relax unavenému telu.

6. Nefixujte pohľad len jedno miesto (napr. dlhú rovnú cestu). Všímajte si okolie, čo bude pre myseľ stimulujúcejšie.

7. Všímajte si dopravné značky v okolí.

 img-3496bfree_1505289205.jpg

Tieto všetky odporúčania sa týkajú jedného, aby nedošlo k utlmeniu vedomia. Napriek tomu, diaľnica nie je jediným miestom, kde môže dôjsť k mikrospánku. Môže sa to stať napr. i vo vlaku, či pri čítaní, keď si zrazu uvedomíte, že neviete, čo ste práve čítali. Avšak to nie je zvyčajne život ohrozujúce.

Hoci je už sezóna dlhých ciest do zahraničia s ukončeným letom prevažne za nami, nikdy nie je neskoro pamätať preventívne na predchádzanie mikrospánku. Môže sa to zísť do budúcnosti, napr. na ďalšie cesty.

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Ako začať podnikať popri dieťati
12 rád ako byť neodolateľná
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak

Ďalšie články na podobné témy

TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Amazonský prales ponúka jeden prírodný poklad za druhým. Poďme niektoré z nich spoločne objaviť I.
Amazonský prales ponúka jeden prírodný poklad za druhým. Poďme niektoré z nich spoločne objaviť II.
Na šamanských rituáloch som sa stala neodmysliteľnou súčasťou prírody a zažila som skutočnú slobodu
Prelet nad planinou Nazca nás dostal na tajuplnú históriu a očaril krásou peruánskej krajiny
Prečo odložiť dovolenku na neskôr? Výhody, ktoré vás presvedčia
Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.