Zažili ste mikrospánok? Môžete sa mu vyhnúť, a to jednoducho
13. 9. 2017 | Gabriela

Zažili ste mikrospánok? Môžete sa mu vyhnúť, a to jednoducho

Vraciate sa domov z krásnej dovolenky plný zážitkov. Už sa vidíte, ako sedíte doma a vybaľujete. Predtým vás ale ešte čaká dlhá cesta domov a ste to práve vy, kto šoféruje. Hovoríte si: „Už len pár kilometrov. To vydržím. Nech sme čím skôr doma.“ Zrazu precitnete a uvedomíte si, že určitý úsek cesty si ani nepamätáte. Práve ste zakúsili mikrospánok. A vďakabohu cestujete ďalej.

Mnoho skúsených či menej skúsených vodičov, ho už určite aspoň raz zažilo. A v období dovoleniek sme boli častejšie na cestách a neraz prekonávali veľké vzdialenosti. Mikrospánok netreba podceňovať a dôležité je dodržiavať preventívne opatrenia k jeho predchádzaniu. Mikrospánok má totiž za následok viac než 100 000 dopravných nehôd za rok vyúsťujúcich do 1550 smrteľných nehôd podľa National Highway Traffic Safety Administration.

Profesor kinesiológie Sean Meehan z Univerzity v Michigane tento fenomén vysvetľuje nasledovne. Tvrdí, že v čase únavy dochádza k zmene stavu nášho mozgu. Následne sa vnímané podnety a informácie nedostanú do tých mozgových centier, kde ich aktívne, vedome spracovávame. Naše vedomie je totiž čiastočne alebo úplne utlmené.

Osoba, ktorá upadne do mikrospánku, najčastejšie je tomu na diaľnici, zažíva spomalenú aktivitu mozgu. Meehan to objasňuje tak, že nedochádza k tak častej vzájomnej komunikácii jednotlivých častí mozgu, ako keď je osoba pri plnom vedomí. V dôsledku toho je reakčný čas vodiča spomalený. Vodič zvyčajne a často nedokáže rozpoznať prichádzajúci mikrospánok, kým do neho niekto napr. narazí. Mikrospánok zvyčajne trvá 5-10 sekúnd. Často k nemu dochádza pri monotónnych, dlhých cestách bez zákrut a s menším počtom dopravných značiek (napr. diaľnice).

V súčasnosti spoločnosť Hyundai-Kia Technical pracuje na zariadení, ktoré by oznamovalo vodičom vozidiel ich spomalenú mozgovú aktivitu. Skôr než sa však niečo také vytvorí, existujú určité odporúčania pre vodičov, ako zabrániť danému stavu.

1. Necestujte viac ako 8 hodín denne.

2. Doprajte si prestávku každých 90 minút (alebo cca každých 160 km) alebo sa vystriedajte s druhým vodičom. Dokonca i vtedy, ak sa cítite dobre a nevnímate únavu.

3. Pred dlhou cestu spite najmenej 6 hodín.

4. Vyhnite sa príliš prekúrenému alebo teplému prostrediu v aute.

5. Vystúpte z auta a poprechádzajte sa. Doprajte relax unavenému telu.

6. Nefixujte pohľad len jedno miesto (napr. dlhú rovnú cestu). Všímajte si okolie, čo bude pre myseľ stimulujúcejšie.

7. Všímajte si dopravné značky v okolí.

 img-3496bfree_1505289205.jpg

Tieto všetky odporúčania sa týkajú jedného, aby nedošlo k utlmeniu vedomia. Napriek tomu, diaľnica nie je jediným miestom, kde môže dôjsť k mikrospánku. Môže sa to stať napr. i vo vlaku, či pri čítaní, keď si zrazu uvedomíte, že neviete, čo ste práve čítali. Avšak to nie je zvyčajne život ohrozujúce.

Hoci je už sezóna dlhých ciest do zahraničia s ukončeným letom prevažne za nami, nikdy nie je neskoro pamätať preventívne na predchádzanie mikrospánku. Môže sa to zísť do budúcnosti, napr. na ďalšie cesty.

Ilustračné foto: Pexels.com

Ďalšie články od autorky Gabriela

Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné
Ako neminúť majetok na detské oblečenie?
Ako na make-up počas leta?
Prečo ľudia pomáhajú a čo ich k tomu motivuje?
Psychopati nemôžu byť vyliečení. Pozrite si dôvody!
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa
Krásne namaľované pery aj počas leta
Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete

Ďalšie články na podobné témy

TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Prečo odložiť dovolenku na neskôr? Výhody, ktoré vás presvedčia
Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 8 atrakcií na západnom Slovensku
Čo na dovolenku?
TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom 

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.