Zistili sme, ako na rovnováhu medzi prácou a rodinou
8. 1. 2018 | Gabriela

Zistili sme, ako na rovnováhu medzi prácou a rodinou

Vianočné sviatky sú za nami, pohoda, vyjedanie koláčov, voľné dni a sledovanie televízie skončili. Je potrebné vrátiť sa opäť do zabehnutého režimu. Nechce sa vám? Verte mi, že nie ste jediní. Žijeme totiž v rýchlom svete. Je preto nutné, sa čo najrýchlejšie zaradiť do pracovného tempa. 

V súčasnosti je však veľmi vyčerpávajúce a náročné zosúladiť prácu, rodinné aktivity, priateľov a starostlivosť o seba. To posledné väčšina z nás najčastejšie vynecháva.

Ako to všetko stihnúť? Riešením je rovnováha. Kľúčom ku šťastiu je striedmosť a radosť z maličkostí.

Ak túžite po plnohodnotnom pracovnom živote a zároveň si chcete udržať vyrovnaný osobný a rodinný život, skúste sa poobzerať vo svojom okolí po spoločnostiach, ktoré vyzdvihujú rovnováhu pracovného a osobného života. Možno sa to zdá ako nonsens. Momentálne je ale situácia na pracovnom trhu k zamestnancom priaznivejšia, čo znamená, že si môžete vyberať. Možno ani len netušíte, že niekde za rohom čaká na vás príležitosť k dosiahnutiu harmonického života.

Pripravila som si pre vás i ďalšie rady, ako je možné podporiť pozitívne nastavenie mysle a zabezpečiť tak pohodu doma i na pracovisku.

# Cvičte

Prečo? Predsa cvičenie vám zaberie  podstatnú časť voľného času, ktorý si ako tak nájdete. Samozrejme, cvičenie trvá určitú dobu. Na druhej strane vás dokáže povzbudiť, nabiť energiou a súvisí s dlhovekosťou. Namiesto výhovoriek, odkladania raňajšieho budíka a dlhšieho spánku, vstaňte ráno o niečo skôr a cvičte. Nemusí to byť hneď hodina, stačí i 10 či 20 minút. Dôležité je, že sa hýbete. Vyberte si druh športu, ktorý vás teší, prináša vám radosť.

Veľa športových aktivít môžete prepojiť s rodinou a deťmi. Choďte s deťmi na bicykel. Behajte s manželom. Vytiahnite deti na ihrisko, zahádže si s loptou, zahrajte futbal či „vybíjanú“ alebo sa len tak prechádzajte po ulici alebo v prírode.

Alebo ak bývate v byte s výťahom, uprednostnite pešiu chôdzu po schodoch. Podstatné je mierne zaťažiť srdiečko.

#Použite svoj kalendár

Je mimoriadne vhodný i na plánovanie rodinných aktivít nielen pracovných stretnutí a povinností. Zoberte sa s rodinnou na výlet. Nikdy neoľutujete čas strávený so svojimi najbližšími, i keď toho máte veľa. Spôsob, akým ho využijete, vás tak dokáže naladiť na ďalšie ťažké dni v práci a svet nebude vyzerať tak šedivo.

 family-2901211-960-720_1515427554.jpg

# Hovorte nie 

Kto je zodpovedný za určovanie priorít? No predsa vy sami. Práca je dôležitá a nie vždy si môžeme povedať, že pracovať nebudeme. Môžeme však odmietnuť ďalšie záväzky, ktoré sa objavia. Je v poriadku povedať nie z času na čas. Ak niečomu poviete nie, získate tým áno pre seba a svoju rodinu.

# Vypnite si telefón, TV či tablet

Ležíte v posteli a prezeráte si aktuálne novinky na sociálnych sieťach či bezcieľne scrollujete rozličné webové stránky? Alebo máte neustále pred sebou na stole mobilný telefón pri jedle a predstierate, že sa to nepočíta, ak je vypnutý?

Namiesto toho uprednostnite skutočnú konverzáciu v reálnom svete. Nabudúce, ak pôjdete niekam von, napr. na večeru, všimnite si, koľko ľudí „čumí“ do svojich telefónov namiesto toho, aby sa zapojili do diania okolo seba. Rozprávajte sa, učte, smejte a milujte. Je to dobré pre telo i myseľ.

# Na záver

Verím tomu, že každá z vás má svoj vlastný recept na rovnováhu medzi osobným a pracovným životom. Stále si ho môžete vylepšovať. Najlepšie na tom je, že VY ste jeho tvorcom. Ak sa cítite „vyhorená“, negatívne naladená, unavená či dokonca ste často chorá, pravdepodobne budete musieť niečo zmeniť vo svojom životnom štýle.

Zastavte sa na chvíľku a premýšľajte o tom, čo by ste mohli stratiť. Svet je plný príležitostí, ale čas strávený len sám so sebou a s rodinou je nenahraditeľný.

Buďte vzorom i pre ostatných, urobte prvý krok. Možno tým povzbudíte i druhých a budú mať guráž postaviť sa za seba, svoju rodinu.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Ako začať podnikať popri dieťati
12 rád ako byť neodolateľná
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak

Ďalšie články na podobné témy

Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Veronika Bošková: V prvom rade si zadefinuj, čo znamená byť úspešný pre teba
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
TAMI: Čaro podnikania som mala objaviť už skôr
Dagmar Moc Králová: Emoce jsou pro nás důležité
Adriana Mátyásová: Kamarátske stretnutie zmenilo môj život
Natália Šultysová: Nakoniec som pochopila, že je oveľa dôležitejšie počúvať svoju intuíciu

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.