Ako sa starať o espadrilky? Pár tipov
14. 6. 2022 | PR Servis

Ako sa starať o espadrilky? Pár tipov

Espadrilky sú obľúbenou alternatívou dámskych sandálov. Sú ľahké, vzdušné a ponúkajú väčšiu ochranu ako klasické topánky s otvorenou špičkou. Ich plátenné zvršky a pletené jutové podrážky sú však tiež magnetmi na nečistoty. Vďaka tejto letnej obuvi, ktorú milujú ženy aj muži, sa budete cítiť ako na dovolenke v Stredozemnom mori počas celého leta.

Milované espadrilky

Pravdepodobne si ich pamätáte z detstva, no pravidelne sa do módy vracajú už od 80. rokov. Dámske espadrilky pochádzajú zo Španielska a južného Francúzska, kde prirodzene rastie tráva, ktorá sa pôvodne používala na ich pletené podrážky – juta. Samozrejme, je to práve táto prírodná trávová podrážka, ktorá robí tieto topánky mimoriadne zraniteľnými voči špine a vlhkosti.

Plátno, koža, juta – ako čistiť citlivé materiály?

Zatiaľ čo podrážky väčšiny dámskych espadriliek sú teraz robustnejšie vďaka gumeným základom, látkové zvršky sú o niečo citlivejšie. Zvršky zvyčajne vyrobené z plátna, ľanu alebo kože môžu mať rôzne farby od svetlých až po tmavé, ako aj vzrušujúce vzory, potlače alebo dokonca flitre. Všetky farby a materiály si však vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Ak sa vaše espadrilky namočia alebo zašpinia, je dôležité ich ihneď vyčistiť a dať im dostatok času na vyschnutie. Potom môžete urobiť niekoľko jednoduchých krokov, aby ste zabránili opätovnému znečisteniu vašich obľúbených letných topánok.

Čistenie látkovej a koženej obuvi – menej je viac

Dobré pravidlo znie – zabráňte tomu, aby ste espadrilky pri čistení príliš namočili. Vlhkosť nevyhnutne prenikne podrážkou, ktorá schne extrémne pomaly. Ešte horší nápad je hodiť ich do práčky, pretože je nepravdepodobné, že by prací cyklus prežili. Prvým krokom pri čistení akéhokoľvek materiálu obuvi je použitie čistiacej kefy. S jej pomocou sa zbavíte piesku, prachu a iných nečistôt, ktoré sa usádzajú na povrchu. Potom naneste čistiacu penu, ktorá odstráni škvrny a šmuhy. Pred ďalším nosením nechajte látku úplne vyschnúť, inak môže vaša topánka stratiť svoj tvar. Biele plátenné topánky môžu byť ponechané na slnku, aby sa vysušili, ale farebné kúsky by ste nemali sušiť na priamom slnku, pretože vyblednú.

Kožené espadrilky sú obľúbené aj v chladnejších letných dňoch. Väčšina čistiacich prostriedkov zbaví kožu nielen nečistôt, ale aj olejov, ktoré sú nevyhnutné na udržanie jej mäkkosti a pružnosti. Čistiaca pena obsahuje aj ďalšie aktívne zložky, ktoré kožu vyživujú. Nečistoty sa samozrejme nehromadia len na vonkajšej strane topánok, ale aj vo vnútri. Potrebujete preto tiež penu, ktorá sa dokonale hodí na čistenie vnútra obuvi. Je ľahké zabudnúť vyčistiť vnútro vašich espadriliek a sandálov, ale verte nám, vaše nohy sa vám poďakujú, ak to urobíte!

Ošetrené podrážky = suché espadrilky

Keď si dámske espadrilky vyčistíte a necháte ich vyschnúť, môžete sa vrhnúť na jutovú podrážku. V ideálnom prípade nikdy nenechajte tkané jutové podrážky, aby sa namočili, pretože zvyčajne trvá niekoľko dní, kým úplne vyschnú. Samozrejme, niekedy vás dážď alebo stúpajúci príliv prekvapia. To je dôvod, prečo je dobré pre každý prípad mať vodotesné podrážky. To viete zabezpečiť pomocou high-tech vodeodolného spreja. Ten je vhodný na všetky druhy látok, vrátane plátenných zvrškov a jutových podrážok. Ošetrenie nielen chráni obuv pred poškodením vodou, ale tiež zabraňuje usadzovaniu nečistôt. Umožní ale zároveň látke vašich espadriliek dýchať, čo znamená, že budete mať na nohách po celé leto stále ľahký a vzdušný pocit! Nech už hľadáte nové dámske espadrilky alebo čistiace prostriedky, ktorými si ich môžete vyčistiť, všetko, čo potrebujete nájdete na CCC. Z ich širokého sortimentu topánok od desiatok overených distribútorov a známych značiek si vyberie naozaj každý.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Kabelky crossbody a ich praktické vlastnosti
Najmódnejšie farby sandálov - tieto modely budú trendy v roku 2024!
Nízke libido – prirodzený stav alebo problém? Čo ovplyvňuje sexuálny apetít a ako ho zvýšiť?
Guess tenisky: Praktickosť a elegancia v jednom
Arganový olej Orient House
Niacínamid: zázračný vitamín B3 pre krásnu a zdravú pleť
Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom

Ďalšie články na podobné témy

Dámske topánky na jeseň. Ktoré si vybrať?
Letné sandále: Nízke alebo na platforme?
Balerínky: Nenávidený aj milovaný typ letnej obuvi
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Dámske kabelky – bez nich ani krok
Trendy sandále leta 2020, ktoré rozhodne musíte mať
Ste zimomravá? Poradíme vám štýlové zimné kombinácie oblečenia a obuvi
SNEHUĽKY PRE DOSPELÝCH - poriadne nedocenená obuv