Čisté a voňavé športovanie aj v lete
14. 7. 2022 | PR Servis

Čisté a voňavé športovanie aj v lete

S príchodom letným mesiacov sa vracia aj vášeň a chuť do športovania a chudnutia. Pohyb na čerstvom vzduchu alebo aj v posilňovni pomáha prečistiť hlavu, posilňuje zdravie a zlepšuje životný štýl. Najkrajší pocit prichádza po ukončenom tréningu, kedy máte hlavu plnú endorfínov (hormónov šťastia) a ste na seba pyšní za dobre odvedenú prácu. Skvelý pocit po športovom výkone však môže byť prekazený spotenou bielizňou, ktorá je zapáchajúca a plná škvŕn od potu. Ako sa starať o športové oblečenie, aby bolo na ďalší tréning čisté a voňavé?

Ak ste si mysleli, že vaše oblečenie do telocvične zapácha a máte na ňom škvrny od potu, pretože tvrdo cvičíte, mali by ste len čiastočne pravdu. Iste, tento nepríjemný zápach znamená, že ste svoju prácu vykonali, ale nie je to len ťažko vycvičený pot, ktorý spôsobuje zápach a škvrny. Baktérie, kožné bunky a soľ sú ďalšími vinníkmi, ktorí môžu vytvárať zápach a odolné škvrny. A potom je tu kožný maz.

Kožný maz je lepkavý, voskový tuk, ktorý sa usadzuje vo vláknach vášho cvičebného oblečenia a vytvára pachy a škvrny. Preto je dôležité vedieť, ako odstrániť škvrny od potu z cvičebného oblečenia, ako aj nastaviť správny systém prania a celkovú starostlivosť. Správnou starostlivosťou sa vyhnete predčasnému opotrebovaniu, strate farby a nepríjemným fľakom od potu.

Základom je plniť pokyny výrobcu, ktoré nájdete na štítku. Ak Vám štítky prekážajú a dávno ste ich odstrihli, snažte sa dodržiavať tieto základné pravidlá:

1.    Vyprať, čo najrýchlejšie – Pokúste sa prepotenú bielizeň po športovaní čo najrýchlejšie vyprať. Drobné čiastočky soli z potu môžu oblečenie poškodiť. Nehovoriac o tom, že ak prepotené oblečenie necháte v zatvorenej taške, nepríjemným zápachom nasiakne aj ona.

2.    Oblečenie naruby – Športovú bielizeň perte obrátenú naruby, aby sa prací prostriedok dostal priamo na postihnuté miesta. Na menšie kúsky použite špeciálne vrecká, aby sa v bubne práčky nepoškodili.

3.    Na pranie používajte vhodný prostriedok – Dôležité je udržať bielizeň hygienicky čistú. To znamená, zbaviť sa pri praní baktérií, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach. Nebojte sa použiť prostriedky s obsahom aktívneho kyslíka a enzýmov, tie zbavia bielizeň baktérií a čiastočiek potu.

4.  Menej je viac – Je lákavé pridať väčšie množstvo pracieho prostriedku, keď periete špinavé a zapáchajúce oblečenie po cvičení, ale viac pracieho prostriedku je v skutočnosti pre syntetické tkaniny zlé. Vaša práčka má rôzne cykly, ktoré vyžadujú určité množstvo pracieho prostriedku. Akýkoľvek prebytok môže na vašom odeve vytvoriť vrstvu, ktorá sa nevyperie. Táto nahromadená vrstva zachytáva odumretú pokožku, nečistoty a telesné oleje, čím vytvára ideálne prostredie pre baktérie a plesne.

5.  Nepoužívajte aviváž! – Najhoršie, čo môžete pri praní syntetických tkanín urobiť, je použiť aviváž. Aviváže poškodzujú pružné tkaniny a zanechávajú za sebou film, ktorý dokáže zachytiť viac pachov. Skončíte s oblečením do telocvične, ktoré nefunguje tak dobre, ako by malo, a zároveň aj viac zapácha.

6.    Perte pri nízkych teplotách – Športové oblečenie je veľmi jemné tvorené z funkčných tkanín, ktoré sa pri vysokých teplotách môže poškodiť. Perte na 30, maximálne na 40 stupňoch. Ideálnym pracím pomocníkom je nový Vanish Oxi Action ružový gél, ktorý spoľahlivo funguje už pri 30 stupňoch.

7.      Používajte správny prací program – Ak nemáte vyslovene športový prací program, zvoľte pri praní slabšie otáčky.

8.   Pozor na tvrdú vodu – Tvrdá voda spôsobuje, že vlákna sú viac poškodené a oblečenie je nepríjemné na dotyk (tvrdé). K správnej starostlivosti je potrebné vodu zmäkčiť, aby pracie prostriedky lepšie účinkovali a zabránilo sa poškodeniu.

9.     Matka príroda vie najlepšie – Po vypratí sušte oblečenie voľne na vzduchu, snažte sa vyhnúť sušičkám. Pozor však na priame slnko a zdroje tepla (radiátor), tie môžu špeciálne vlákna športovej bielizne poškodiť. Športové oblečenie sušte na suchom miesto mimo priameho slnka.

Pri správnej starostlivosti vám športové oblečenie bude dlho prinášať radosť a ušetrený čas a peniaze pri nákupe nových kúskov môžete radšej venovať samotným športovým aktivitám.

Tip číslo 10. – Pri praní používajte Vanish

Radi športujete, ale nemáte radi ten zápach potu, ktorý nie a nie vyprať z oblečenia ? Skúste pridať do každého prania nové koncentrované gély Vanish Oxi Action.  Vanish Oxi Action Gél na odstránenie škvŕn (ružový na farebnú bielizeň) chráni proti nechcenému zafarbeniu, prináša aj maximálne šetrnú účinnosť proti škvrnám a zápachu a umožňuje prať oblečenie na nižšej teplote a kratších pracích cykloch, čím minimalizuje povrchové poškodenia. Pravidelným používaním Vanish Oxi Action ružového gélu prispievate k dvojnásobnému životu vášho oblečenia.* Pre športovcov je hlavne dôležité, že minimalizuje nepríjemné pachy a nemusíte sa báť, že poškodíte funkčnosť oblečenia. Molekuly aktívneho kyslíka zanechajú vašu bielizeň hygienicky čistú. A to aj pri nízkych teplotách. Týmto krokom predĺžite životnosť vášho športového oblečenia. Navyše, pri kúpe akéhokoľvek výrobku Vanish počas augusta prispejete na dobrú vec. Výťažok z predaja v hodnote 15 centov za predaj každého Vanish výrobku poputuje slovenskej organizácii Ekocharita Slovensko Slovensku, ktorá zberom nechceného oblečenia prepája ekológiu a dobročinnosť. Viac informácií na www.ekocharita.sk

*posilnená ochrana farieb a vlákna pri použití ako doplnkového prípravku v pracom cykle oproti samotnému praniu. Testované na bavlnenom oblečení.

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Boho štýl – poznáte ho?
Nebaví vás upratovanie kúpeľne? S týmto sprievodcom vám stačí zopár minút
Obal bez obáv – allinpackaging.sk
Ako urobit’ z vášho dvora útočisko pre vtáčiky
Oprášte svoj šijací stroj
Aké sedačky sú v súčasnosti najpopulárnejšie?
Nie je darček ako darček. Čím potešiť blízkych?