Tipy pre jarné upratovanie a výzdobu v záhrade
28. 3. 2023 | PR Servis

Tipy pre jarné upratovanie a výzdobu v záhrade

Jar je tým obdobím v roku, v ktorom je ideálny čas na upratovanie vo vašej záhrade. Po zime sa dni predlžujú, začína byť teplejšie, všetko pomaly začína kvitnúť, a tak aj vaša záhrada sa začína opäť prebúdzať.

Prečo s úpravou záhrady začať práve na jar?

Jar je tým obdobím v roku, v ktorom je ideálny čas na upratovanie vo vašej záhrade. Po zime sa dni predlžujú, začína byť teplejšie, všetko pomaly začína kvitnúť, a tak aj vaša záhrada sa začína opäť prebúdzať.

Venovať sa upratovaniu práve na jar v sebe zahŕňa niekoľko dôvodov. Každý z vás aspoň raz určite zpozoroval, že po zime býva pôda v záhrade častokrát stuhnutá a zatvrdnutá, čo pre rastliny nemusí byť úplne optimálne z hľadiska vstrebávania pôdy a živín. Dôkladné jarné upratovanie môže výrazne pomôcť k tomu, aby bola pôda pripravená na novú vegetačnú sezónu a aby tak mohli vaše rastliny kvitnúť a rásť v plnej kráse.

Tým, že sa vo vašej záhrade nachádza veľa organického materiálu, môže tento priestor slúžiť aj ako miesto pre rôznych škodcov alebo aj chorôb. Preto je dôležité sa venovať (aj pravidelne) upratovaniu vašej záhrady napríklad aj tým, že odstránite nahromadené lístie, vetvy/konáre a iné organické materiály, ktoré môžu slúžiť ako zdroj infekcií.

V poslednom rade, čo je asi pre každého najviac dôležité, je samotný vzhľad záhrady. Jarným upratovaním sa zbavíte nečistôt a odpadkov, ktoré sa od konca jesene nahromadili, a tým zlepšíte celkový vzhľad vašej záhrady, ale aj jej bezpečnosť. 

lawn-mower-g26e96a1b5-1920_1680081906.jpg

Čo spraviť pre vašu záhradu po zimnom spánku

Po zimnom spánku vaša záhrada môže potrebovať niekoľko opatrení na to, aby sa vrátila do zdravého a rastúceho stavu. Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré môžete urobiť:

Regenerácia trávniku

Pri jarnom upratovaní je vhodné brať do úvahy aj počasie. Aj keď sa už zdá, že prvé jarné dni sú ako stvorené pre záhradkárčenie, tak opak môže byť pravdou. Počasie je v tomto období veľmi premenlivé, čo vás neraz môže prekvapiť výrazným ochladením. Z tohto dôvodu je potrebné, aby ste s vašimi prácami začali postupne.

Bez ohľadu na to, či máte okrasný trávnik, alebo sa cezeň presúvate k ďalšej časti záhrady, netreba to s jeho úpravou v skorom jarnom období úplne prehnať. Dôvodom je práve počasie. Aj keď jar postupne prichádza a všetko naokolo vás kvitne, studeným a mrazivým ránam ešte tak skoro neodzvonilo a skorá starostlivosť o váš trávnik môže prísť v konečnom dôsledku nazmar.

Zo začiatku stačí váš trávnik len pohrabať a očistiť, čím odstránite odumreté zvyšky rastlín a lístia. Dosiahnete tým to, že váš trávnik sa odľahčí, prečistí a pripraví na nasledujúce procedúry, akými sú prevzdušnenie, hnojenie, zahusťovanie.

Či už uvažujete, alebo máte doma svojho štvornohého miláčika, tak určite oceníte, aby sa vám po behaní po trávniku a celkovo po záhrade vrátil čistý a nezašpinil vám celú domácnosť. Alebo sa naopak bojíte o svoje kvety, zasadenú zeleninu alebo záhradné vybavenie, ktoré by vám váš pes mohol ľahko zničiť. Viete, ako ochrániť pred svojim psom záhradu? Možno práve na jar je čas urobiť určité opatrenia, ktoré zachránia vašu budúcu úrodu a zaistia čistú srsť.

dge-cutter-that-holding-afro-gardener_1680081899.jpg

Rezanie stromov a kríkov

S príchodom jary je tiež správny čas na to, aby ste začali s orezávaním a strihaním vašich stromov či kríkov. Ak nie ste profesionál, vždy sa radšej poraďte s odborníkom, ktorý vám povie, aký je správny postup pri rezaní stromov, aby ste vo výsledku zabezpečili správny rast bohatej úrody na nadchádzajúcu sezónu.

Tejto činnosti by ste sa mali venovať v čase, kedy stromy a kríky ešte nezačínajú pučať a zelenieť.

Vyhraďte si čas na vyčistenie záhradného náradia

Táto pomerne nezáživná práca je najmä pre tých, ktorí zabudli svoje náčinie pred príchodom zimy poriadne očistiť a uložiť. Je vhodné si spraviť takú menšiu inventúru ohľadom všetkých typov vášho náradia a skontrolovať ich, v akom sú stave.

Samotné čistenie spočíva v odstraňovaní zaschnutej zeminy/hliny na vašich náradiach. Pozornosť by ste mali venovať aj zbaveniu sa hrdzavých častí, a to napríklad obrúsením a následným náterom.

Využite dažďovú vodu

Popri všetkých prácach potrebných na zveľaďovanie vašej záhrady je potrebné myslieť aj na závlahu. Za predpokladu, že na vašom pozemku máte možnosť zachytávať dažďovú vodu, neváhajte ju využiť. Nielenže tak šetríte prírodné zdroje, ale aj znížite svoje výdavky, čím sa vám vaša peňaženka neskôr poďakuje.

Najbežnejším spôsobom zachytávania dažďovej vody je zber dažďa zo striech a rýn, odkiaľ vám steká voda do sudov, plastových nádrží alebo do inej veľkej nádoby. Netreba zabudnúť na čistotu týchto nádob, kde sa voda uskladňuje, aby ste zamedzili usadzovaniu nečistôt na ich spodku.

Samozrejmosťou je aj fakt, že takáto voda, ktorá nie je filtrovaná, slúži výlučne len na polievanie záhrady alebo prípadné hasenie požiarov.

Ako skrášliť vašu záhradu?

Hrejivé letné mesiace sú ako stvorené na to, aby sa človek zdržiaval vonku, čo to len ide, a načerpával tak pozitívnu energiu. Aj vaša záhrada kľudne môže slúžiť ako miesto, kde strávite s vašou rodinou či priateľmi príjemné chvíle a naplno zrelaxujete vašu myseľ.

So všetkou  prípravou je už možné začať na jar, aby ste si tak v nasledujúcich letných mesiacoch mohli vychutnať krásu a sviežosť vašej záhrady.

V súčasnosti existuje nespočetné množstvo spôsobov, ktorými si záhradu skrášlite. Ak rozmýšľate nad záhradnými dekoráciami v podobe rôznych zápichov, tak tie môžu mať rozličné spôsoby využitia.

Záhradné zápichy sa považujú za jeden zo skvelých nástrojov, ktorými si zo svojej záhrady viete spraviť priam rozprávku. Okrem kvetov a okrasných rastlín, môže byť vaša záhrada obohatená vďaka zápichom ešte viac. Do záhrady si tak pozvete rozličné postavičky, zvieratká alebo aj také solárne kvety či LED ohňostroje plné farieb.

Zápichy sú využiteľné aj pre tých, ktorí nemajú záhradu. Môžete na to jednoducho využiť vaše kvetináče a umiestnite zápich tam, čím vám omnoho skrášlia napríklad vašu parapetu v byte. Vybrať ten najlepší zápich pre vašu záhradu či byt je čisto otázkou vášho vkusu, každopádne v kvetináčoch jednoznačne vedú trblietavé alebo pestrofarebné motýliky.

apples-g433f12c4e-1920_1680081905.jpg

Nech je vašu záhradu vidieť aj v noci

Ďalším skvelým doplnkom na zveľadenie je možnosť zavedenia záhradných lámp. Záhradné lampy sú skvelým spôsobom, ako vytvoriť príjemnú a útulnú atmosféru v záhrade. Okrem svojej funkčnosti poskytujúce osvetlenie, môžu záhradné lampy poskytnúť aj estetickú hodnotu a vylepšiť vzhľad záhrady. Predstavíme vám niektoré tipy, ako použiť záhradné lampy ako dekoráciu vo vašej záhrade:

     Umiestnite lampy do rastlinnej záhony – pre vytvorenie pútavej a romantickej atmosféry je možné záhradné lampy umiestniť napríklad do záhonov. Na zvýraznenie farieb a krásy kvetov alebo rastlín môžete umiestniť lampy do ich blízkosti.

     Vytvorte záhradnú cestičku – využitie záhradných lámp môžete uplatniť aj pri skrášlení záhradnej cestičky, ktorá tak bude bude počas večera pekne osvetlená. K dispozícii sú samozrejme rôzne farby svetla, takže voľba je len na vás.

     Vytvorte záhradný altár – záhradné lampy môžu byť skvelým doplnkom pre vytvorenie záhradného altánku, kde svojim osvetlením zvýraznia celý altánok a všetko, čo je v ňom. 

     Umiestnite lampy na terasu – ak neviete, ako využiť voľný priestor na vašej terase, použiť na to môžete záhradné lampy, ktoré svojimi farbami vytvoria zaujímavé efekty a doplnia tak celkový vzhľad vašej terasy. 

     Vytvorte kruhový obvod – záhradné lampy tiež môžu byť použité na vytvorenie kruhového obvodu okolo záhonov, aby vytvorili zaujímavý a originálny vzhľad. Umiestnite ich najlepšie do rovnomerných intervalov, aby sa dosiahlo rovnomerného osvetlenia.

Praktické nápady do vašej záhradky

Určite mnoho z vás patrí medzi ľudí, ktorý by chceli svoju záhradu oživiť niečím originálnym a vkusným. Častokrát, keď človek chce, tak nech robí, čo robí, nápady sa úplne nehrnú. Máme tu preto skvelý typ, ktorý sa bude páčiť hlavne nežnému pohlaviu.

Ak ste ešte neskúšali dekorácie, ktoré môžete vytvoriť s textilnou galantériou, tak ste tu správne. Pre šikovné gazdiné, ktorých obľuba spočíva vo vytváraní rozličných dekorácií z rôznych látok, je toto skvelá možnosť, ako spraviť vašu záhradku ešte príjemnejšou na pohľad. Jediné čo potrebujete sú nožničky, meter, ihla a samozrejme látka. Vyrobiť môžete napríklad rôzne krajky, ktorými môžete vyzdobiť váš altánok či terasu.

Galanterie sú v záhrade krásnym doplnkom, ktoré môžu pridať do záhrady charakter a osobnosť.

Vzhľadom k tomu, že pri zveľaďovaní záhrady sa žiadne medze nekladú,  tak máme pre vás pár kreatívnych tipov, ktorými vašej záhrade dodáte ešte väčší šarm.

  1. Vyrobte si záhradné sochy alebo umelohmotné objekty – záhradné sochy či umelohmotné objekty môžu svojimi tvarmi dodávať záhrade osobitý charakter. Môžete si vyrobiť sochy alebo dekoratívne predmety z rôznych materiálov, ako napríklad z dreva, kovu alebo keramiky.
  1. Vytvorte záhradný kútik – ak máte veľkú rodinu a kopec detí, tak záhradný kútik môže byť skvelým miestom pre oddych a relaxáciu a pre vaše deti miesto na vyšantenie. Môžete zvoliť pohodlné stoličky či lavičky obklopené okrasnými rastlinami alebo pre deti hojdačky či pieskoviská, ktoré zabavia vaše ratolesti na dobu neurčitú.
  1. Spravte si kvetinový záhon – niet pochýb o tom, že kvetinové záhony patria medzi krásne doplnky pre záhradu a dajú sa relatívne ľahko vytvoriť. Vyberte si miesto, kde chcete záhon umiestniť, pokoste trávu a odstráňte korene buriny. Následne už len vykopete jamy pre rastliny a zasadte ich do zeme.
  1. Zhotovne si chodník z kamienkov – jednoduchým vložením kamienkov do zeme môžete vytvoriť krásnu cestičku v záhrade. Použiť na to môžete kamienky rôznych veľkostí a farieb, čím vytvoríte zaujímavý dizajn. Samozrejme treba dbať na to, aby povrch bol čo najviac rovný.
g-flowers-garden-garden-tools-flowers_1680081904.jpg

Dbajte aj na upratovanie domácnosti

Netreba zabúdať ani na interiér vášho domova. Dnes veľa ľudí nemá poriadne čas nato, aby sa venovali všetkému čo je v rámci ich domu treba. Tak ako aj exteriér, aj interiér vášho domova si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, a to nielen na jar. Asi nie je potrebné pripomínať, že postupom času sa aj vo vašom byte tvorí množstvo baktérií alebo plesní, ktoré je potrebné čo najskôr zlikvidovať.

K tomu môžu slúžiť antibakteriálne vône a osviežovače vzduchu do domácnosti, ktoré svojim účinkom môžu pomôcť redukovať množstvo baktérií a plesní v miestnostiach. To môže byť prospešné najmä v prípadoch, keď je miestnosť vystavená značnému množstvu vlhkosti alebo keď v nej pobývajú osoby so zvýšeným rizikom prenosu infekcií.

Na pamäti však treba mať stále to, že pravidelné používanie antibakteriálnych vôní a osviežovačov vzduchu nie je vždy nutné alebo dokonca odporúčané. Niektoré zložky nachádzajúce sa v týchto výrobkoch môžu byť vášmu zdraviu škodlivé a ich nadmerné používanie môže viesť k vzniku tzv. rezistentných baktérií.

Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Nebaví vás upratovanie kúpeľne? S týmto sprievodcom vám stačí zopár minút
Trápia vás hluční susedia? Problém vyrieši účinná akustická izolácia
Ako vybrať stôl do jedálne?
Čisté a voňavé športovanie aj v lete
Hliníkové profily - čo sa oplatí o nich vedieť?
Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Ako na čistenie domácich textílií? Rozlišujte materiály a vyskúšajte “zázrak” s názvom suchý ľad!
Aké druhy žalúzií sú v súčasnosti populárne?