Všetko, čo ste chceli vedieť o materiáloch pre šitie vlastného outdoorového oblečenia
8. 2. 2022 | PR Servis

Všetko, čo ste chceli vedieť o materiáloch pre šitie vlastného outdoorového oblečenia

Šitie zimného alebo outdoorového oblečenia je nielen zábavný, ale aj praktický spôsob, ako prepojiť rovno dva koníčky. Šitie a turistiku, kempovanie či celkový pobyt v prírode. Aby vás počas chladného počasia dostatočne chránili, pri šití zimného oblečenia je potrebné myslet na ich funkčnosť, praktickosť a pohodlie. Ako si zvoliť vhodnú látku? Aké materiály existujú a čo všetko si môžete ušiť?

Z akej látky si ušiť najlepšie zimné/outdoorové oblečenie?

Ak si nemôžete dovoliť, alebo nechcete platiť za značky v obchodoch a máte šikovné ruky, ušiť zimné a outdoorové oblečenie si môžete aj sami. Je dôležité zvoliť vhodnú látku. Niektoré materiály sú hrejivejšie a hodia sa na určitý typ odevu. Aké látky máte na výber?

Tip: Viete aké látky oblečenia sú toxické pre vaše zdravie?

Výber materiálu pre zimné oblečenie

Na zimné oblečenie sa ideálne hodí úplet, teplákovina, svetrovina, ale aj fleece metráž.

Úplet

Je to univerzálny a príjemný materiál, z ktorého môžete ušiť oblečenie na jeseň a zimu. Často sa môžete stretnúť s pojmom jednolícny alebo obojlícny úplet. Úplet je vhodný na tričko s dlhým rukávom, šaty, kardigán či rolák.

Teplákovina

Teplákovina je v podstate hrubší úplet, vo všeobecnosti sa delí na počesanú a nepočesanú teplákovinu. Ide o teplú látku, ktorá je vďaka elastickej štruktúre mimoriadne príjemná na dotyk. Hodí sa na oblečení ako sú mikiny, kabátiky, vesty alebo tepláky .

Svetrovina

Svetrovina je veľmi mäkký, príjemný materiál pre každodenné nosenie, ktorý má široké využitie. Je vhodný na výrobu kabátiku, kardiganu alebo svetríku. Hodí sa ale aj na šitie šálov a čiapok.

Fleece

Fleece je syntetický materiál, 100 % polyester, ktorý má skvelé izolačné vlastnosti a hodí sa nielen pre zimné, ale aj outdoorové oblečenie. Je to hrejivá látka, ktorá rýchlo schne, udržiava teplo a dobre odvádza pot. Tato mäkká a tepla látka sa najlepšie hodí na výrobu mikín, búnd, ale aj na výrobu klobúkov, čiapok a šálov.

Výber ďalšieho materiálu pre outdoorové/voľnočasové oblečenie

zus-fabric-store-yvhweywiljs-unsplash_1644392190.jpg

Merino vlna

Merino je 100% prírodný, priedušný materiál, ktorý sa dokáže prispôsobiť veľkým teplotným rozdielom. Vlna je veľmi jemná, mäkká, odvádza vlhkosť a rýchlo schne. Vďaka keratínovému základu neabsorbuje telesné pachy a je odolná voči žmolkovaniu. V lete chladí a v zime príjemne hreje.

Polyamid

Polyamid je tiež veľmi obľúbený synteticky materiál. Pýšiť sa môže vysokou životnosťou, odolnosťou voči pachom, schopnosťou rýchlo schnúť a absorbovať vlhkosť. Vďaka týmto vlastnostiam sa skvele hodí pre športové oblečenie a funkčnú spodnú bielizeň. Využitie má aj u kabátov, svetríkov alebo tričiek.

Polyester

Ďalší obľúbený syntetický materiál je polyester, ktorý sa vyrába prevažne z tkaného plastu. Vo všeobecnosti sa používa na základné vrstvy, pretože poskytuje dobrú izoláciu. Je ľahký, vzdušný, odvádza vlhkosť a rýchlo schne. Okrem iného vás veľmi dobre ochráni pred vetrom aj voči UV žiareniu.

Polypropylén

Polypropylén je ľahký materiál a má schopnosť odvádzať vlhkosť, a preto je vhodný pre intenzívnu fyzickú aktivitu. Taktiež má vysokú odolnosť voči baktériám.

Pri športovom oblečení sa často stretnete so zmesou prírodných a syntetických materiálov, alebo niekoľkých druhov syntetických materiálov, aby sa vytvorili špecifické vlastnosti odevu. Takýmito materiálmi sú napríklad Gore-Tex, Nylon, Coolmax, Polartec, Windstopper, SoftShell metráž a iné.

Oblečenie zo softshellu

Softshell ako synteticky materiál sa v poslednej dobe stal veľmi obľúbeným. Je ľahký, priedušný, pružný a pohodlnejší než Gore-Tex. Softsellové materiály sú vodeodolné, vetruvzdorné, priedušné, majú fantastické termoizolačné vlastnosti, sú ľahké a veľmi príjemné na dotyk. Využijete ho na šitie búnd a nohavíc, ale aj ako oblečenie pre domácich miláčikov.

Pozor si dajte na správne pranie softshellového oblečenia. Odporúčame používať špeciálne pracie prostriedky alebo jemné mydlá, aby nedošlo k poškodeniu. V žiadnom prípade by ste nemali pri praní používať aviváž, pretože avivážne prostriedky narušujú vodeodolnú a vetruodolnú funkciu materiálu.

Ako si vybrať strih outdoorového oblečenia?

pexels-anete-lusina-7256902_1644392192.jpg

Pri výbere šijacích strihov pre outdoorové oblečenie by ste mali myslieť na to, kde a ako budete daný kúsok využívať, preto zvážte nasledujúce:

1.   Pohodlie

Rozhodnite sa skôr pre oblečenie, ktoré vám ponúkne komfort ako štýlovosť. Aby vám nebolo príliš teplo alebo príliš zima.

2.   Pohyb

Umožňuje vám zvolený odev ľahko zdvihnúť ruky? Budete v ňom schopný pokrčiť ruky, zohnúť sa?

3.   Ochrana

Zvážte, ako odev obstojí vo vonkajšom prostredí. Správne zimné oblečenie by vás malo chrániť aj pred:

     Slnkom

     Vetrom

     Vodou a vlhkosťou

     Dažďom

     Hmyzom

4.   Vrstvy

Váš pobyt v prírode sa môže začať na slnečnom poli a skončiť v tienistom lese. Dokáže vám vaše oblečenie poskytnúť dostatočný komfort a ochranu v oboch prostrediach? Keď sa pripravujete na túru, myslite na obliekanie vo vrstvách, pretože ak je vám príliš teplo, vždy si môžete jednu vrstvu vyzliecť (alebo pridať vrstvu, ak vám bude príliš zima).

Čo všetko si môžete ušiť?

tamara-bellis-cnpwwzoske4-unsplash_1644392193.jpg

Teraz, keď už viete na čo treba myslieť pri výbere materiálu a strihu, je čas na výber konkrétneho kusu oblečenia, ktoré si môžete ušiť pre seba alebo pre niekoho a treba darovať ho ako unikátny darček, ktorý je zároveň praktický a funkčný.

     Bunda s kapucou

     Zimný kabát

     Zimné šaty

     Pončo

     Pohodlný sveter

     Pulóver

     Tričko s krátkym rukávom

     Tričko s dlhým rukávom

     Vesta – dokonalý kúsok na vrstvenie.

     Obojstranné nohavice

     Nohavice so zipsom

     Šortky z rýchloschnúcich látok

     Legíny

     Spodná bielizeň, ktorá vás nebude odierať a škrabať

     Klobúky a pokrývky hlavy, ktoré vás ochránia pred slnkom

     Zimný šál

     Teplé ponožky a iné.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom
Tipy na darčeky pre poľovníka
Obľúbené procedúry vodoliečby. Absolvovali ste už niektorú z nich?
Uvažujete nad plastovými oknami? Aké sú ich výhody a nevýhody?

Ďalšie články na podobné témy

Jednoduchý návod, ako si môžete ušiť sukňu
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
Letná kreativita pre malých aj veľkých
Pozvanie na letné tvorenie, kurzy pre malých aj veľkých
Režisér filmu Piaty element Luc Besson prichádza s veľkolepým sci-fi Valerian a mesto tisícich planét
Oprášte svoj šijací stroj
Tango: Čo by ste o ňom mali vedieť?
Háčkovanie ako módny trend so zaujímavou tradíciou