Jednoduchý návod, ako si môžete ušiť  sukňu
7. 12. 2021 | PR Servis

Jednoduchý návod, ako si môžete ušiť sukňu

Ponuka sukní v módnych obchodoch je veľká a nájdete ich naozaj v rôznych farbách, formách a materiáloch. Ak však chcete jedinečný kúsok oblečenia, ktorý zaručene na nikom neuvidíte, môžete si sukňu ušiť aj sami.

Neviete ako na to? Prečítajte si náš jednoduchý návod, ako si ušiť vlastnú sukňu. Zvládne ju naozaj každá začiatočníčka. Ako sme už v úvode spomínali, existuje nespočetné množstvo variácií a strihov sukní, ktoré si môžete ušiť. Ak ste však začiatočníčky, neodporúčame vám začínať s komplikovanými strihmi. Návod na výrobu vlastnej sukne, ktorý vám v článku predstavíme, sa šije ľahko a veľkosť si môžete prispôsobiť podľa typu vašej postavy a vašich preferenciách. Oživiť šatník si, teda môžete aj bez utrácania peňazí.

Akú látku použiť na sukňu?

Sukňa s elastickým pásom je skvelý projekt pre začiatočníkov a môžete si vybrať z rôznych metrových látok. Na túto sukňu odporúčame použiť látku ľahkej až strednej hmotnosti. Príliš ľahká látka môže byť priehľadná, takže ak chcete látku, ktorá je nepriehľadná, rozhodnite sa skôr pre bavlnu. Majte na pamäti, že všetko, čo je zo 100% bavlny, sa ľahko krčí a oblečenie bude potrebné žehliť. Ak však nešijete prvý krát, môžete zvoliť aj iné textílie.

olesia-buyar-hcryijtgybs-unsplash_1638715271.jpg

Vedeli ste, že...

... so správnou farbou oblečenia môžete vyzerať mladšie?

Čo budete potrebovať?

● 2 metre látky so min. šírkou 140 cm

● nohavicová guma (šírka aspoň 1 cm)

● bavlnená niť

Ďalšie potreby:

● šijací stroj

● nožnice

● žehlička

● ihla a niť

● krajčírska krieda alebo ceruzka

● krajčírsky meter alebo pravítko

● špendlíky

 

Zmerajte sa

Predtým, ako začnete šiť, je dôležité zmerať svoj pás ako aj dĺžku. Dĺžku začínajte merať od pása nadol, podľa vašich preferencií. Pri meraní vášho pásu aj dĺžky nezabudnite pridať niekoľko centimetrov, pretože látku budete na krajoch zakladať a zošívať.

jazmin-quaynor-byoi200uq6w-unsplash_1638715270.jpg

Po zmerani sa, latku môžete odstrihnúť, založiť na krajoch a vyskúšať, či vám vyhovuje dĺžka a ďalšie rozmery a až potom môžete zošívať naostro. Pri hornom leme myslite na to, že budete potrebovať dostatok látky na na elastickú gumu.

Postup šitia

1. Najskôr je potrebné pripraviť si základ a všetko, čo budete potrebovať k šitiu. Najdôležitejšia je samozrejme látka, dlhá 2 metre a asi 140 cm široká. Ak používate jednofarebnú látku alebo látku so vzorom, ktorý nie je nutné otáčať, stačí jednoducho olemovať okraje podľa kroku 3. (krok 2 môžete preskočiť).

2. Ak ste si vybrali latku, ktorá ma vzor, sukňu musíte zošit tak, aby bol vzor otočený správne.

3. Ak máte krok 1. a 2. úspešne za sebou, látku môžete olemovať. Na tento krok vám odporúčame použiť žehličku. Pomocou prstov a teplej žehličky vytvorte na okrajoch látky záhyby a pripevnite ich špendlíkmi. Látku na krajoch zahnite 2-krát, aby sa rozstrapkané okraje látky zamotali dovnútra. Zahnite si aj spodný šev sukne.

4. Ak ste šili sukňu z dvoch kusov kvôli vzoru, najskôr si spojte obidva kusy dohromady, aby vzor na seba nadväzoval. Sukňu nesťahujte príliš natesno.

5. Teraz si pomocou prstov, žehličky a ihly s niťou zahnite horný okraj sukne. Avšak pozor, najprv si zahnite okraj tak, aby sa nitky schovali dovnútra, no druhý preklad však musí byť' oveľa dlhší, pretože dovnútra tohto okraja budete naťahovať gumu.

6. Keď ste si založili všetky okraje, omotajte a vyskúšajte si či vám vyhovuje dĺžka a ďalšie rozmery sukne.

7. Ak všetko pasuje, je čas na zošívanie. Najprv zošite bočné švy (lícom k sebe). Potom zošite horný a spodný lem. Vhodné je použiť cik-cak steh, bude lepšie držať a nebude sa strapkať Ak ste používali na sťahovanie špendlíky, môžete ich postupne počas šitia odstraňovať.

8. Pri šití horného lemu myslite na to, že je potrebné nechať na jednej strane lem otvorený, aby ste do neho vložili elastickú gumu.

9. Na vkladanie gumy do lemu použite zatvárací špendlík, na ktorý gumu pripevnite a pomocou špendlíka gumu prevlečte. Sukňu si oblečte a gumičku zaviažte tak, aby vám sukňa nepadala a súčasne vás nesťahovala.

10. Urobte uzlík a zvyšok gumičky odstrihnite. Gumu môžete niekoľkokrát prešiť, aby sa v sukni neotáčala. Dieru v leme, kadiaľ ste zaväzovali gumu, zašite ihlou a niťou a sukňa je hotová.

people-ga5ce40670-1920_1638715269.jpg

Na ušitie jednoduchej sukne nepotrebujete žiaden komplikovaný strih. Výhodou vlastnoručne vyrobených vecí je, že si tak môžete obnoviť svoj šatník. No nielen to, využiť ich môžete aj ako krásne a originálne darčeky pre svojich blízkych. Ak ste si šitie sukne obľúbili, odporúčame vám ďalší jednoduchý návod, ako si vytvoriť vlastné tričko.

Autor: Dominika Blchova, SEO služby a copywriting

Ilustračné foto: unsplash

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Osvedčené tipy na darčeky pre najbližších
JUB maľuje Slovensko: Pomôž vymaľovať Slovensko do krajších farieb.
Ako vybrať správneho newborn fotografa: Získajte spomienky na celý život
Režisér filmu Piaty element Luc Besson prichádza s veľkolepým sci-fi Valerian a mesto tisícich planét
Oprášte svoj šijací stroj
Všetko, čo ste chceli vedieť o materiáloch pre šitie vlastného outdoorového oblečenia
Háčkovanie ako módny trend so zaujímavou tradíciou
Sú penny boardy vhodné pre deti?