Letná kreativita pre malých aj veľkých
4. 6. 2017 | Evuschka

Letná kreativita pre malých aj veľkých

Blíži sa leto a s ním kopec  voľných dní .  Pokiaľ máte školopovinné ratolesti, aj ich voľno bude treba dobre zorganizovať. A ak vo vás koluje kreativita a vaše dieťa ju zdedilo, potom zbystrite pozornosť, tento článok o tvorivosti bude  práve pre vás. 

Akákoľvek tvorba je dobrá

Či už radi šijete, štrikujete, maľujete, fotíte, píšete, sochárčite, alebo vyrábate tortičky všetko je skvelé. Používate pri tom svoje ruky, um, schopnosti a najmä vlastné nápady. A toto sa dnes cení. Dokonca naše malé Slovensko sa začína prebúdzať z tvrdého spánku  a začína si vážiť a najmä oceňovať tvorivých ľudí.  Hovoria za to projekty, ktoré vznikli a úspešne fungujú najmä vďaka kreativite iných. Patria sem sashe.sk, ale veľa kreatívcov nájdete aj na jaspravim.sk , alebo na náučnom video portály akosatorobi.sk. 

Pri tvorivej práci nestačí iba čosi naťukať do prístroja, stlačiť enter a vytiahnuť hotovú vec, musíte sa do nej vložiť celý a použiť všetky danosti a talenty, ktoré dostal každý z nás. Ak ešte neviete či patríte do skupiny kreatívcov otestujte sa.

Urobte si test

Vedeli ste aké veci robia kreatívni ľudia inak ako zvyšok populácie? Zhrnuté do 10 tich bodov ich nájdete tu :  

1.Snívajú s otvorenými očami – mnohí zo skúsenosti vieme, že najlepšie nápady prichádzajú zdanlivo z ničoho keď je naša myseľ niekde inde.  Častokrát o vás hovoria tá alebo ten je „fakt“ mimo.

2. Pozorujú svoje okolie -  svet patrí kreatívcom, vidia možnosti všade a neustále prijímajú informácie, ktoré sú  krmivom pre ich tvorbu.

3. Sú radi osamote - umelci a ľudia s kreatívnym myslením sú často zaškatuľkovaní ako samotári. Byť o samote môže byť kľúčom k vyprodukovaniu ich najlepšieho diela.

4. Životné prekážky menia na príležitostinajznámejšie filmy a piesne všetkých čias boli inšpirované práve stavom kŕčovitého žalúdka  a smútku. Práve problémy uvoľňujú cestu k veľkému umeniu. Mnohí ľudia sú schopní využiť svoje ťažkosti a životné traumy z ranného detstva pre svoj značný  tvorivý rast.

5. Vyhľadávajú nové zážitky - otvorenosť novým skúsenostiam je najsilnejším predpokladom tvorivých výsledkov.  To čo ich spája je snaha o preskúmanie sveta, ich vnútorného a vonkajšieho sveta.

6. Zlyhávajú - kreatívci zlyhávajú a tí naozaj dobrí zlyhávajú často

7. Riskujú - ”kreativita je akt robenia niečoho z ničoho. Vyžaduje zobrazenie „niečoho“ najskôr v predstavivosti. A nie je to práca pre „zajkov bojkov“. Stratený čas, pošpinená reputácia, minuté peniaze – je výsledok, ak sa kreativita nevydarí.”.

8. Sledujú svoje vášne - kreatívni ľudia získavajú energiu z aktivít, ktoré pre nich znamenajú výzvu

9. Obklopujú sa krásnymi vecami - vykazujú vysokú vnímavosť a reakciu na krásu , Ľudia s kreatívnym myslením majú dobrý  vkus 

10. Strácajú pojem o čase – dostávajú sa do stavu tzv.„prúdenia“ ak vykonávajú aktivitu, z ktorej sa tešia,  sú v nej dobrý .

Ak ste sa našli aspoň v piatich z desiatich  bodov,  patríte ku skupine kreatívnych tvorov a s kľudom sa môžete zúčastniť niektorého kreatívneho kurzu .

„Kreativita nie je nič viac než individuálne vyjadrenie svojich potrieb, prianí a jedinečnosti.”

Ak kurzy hľadáte, alebo ponúkate, zaregistrujte sa sem umeleckekurzy.sk

V ďalšom článku vám zosumarizujeme všetky atraktívne kreatívne kurzy organizované počas tohto leta.

Ilustračné foto: ANDY RYAN VIA GETTY IMAGES 

 

Ďalšie články od autora Evuschka

Novoročné oslavy po španielsky
Vianoce v Španielsku
Staňte sa konečne milionárkou
Robte len to, čo vás baví
Neklikajte, zarábajte
Ako ne/zarábať na internete
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke

Ďalšie články na podobné témy

Pozvanie na letné tvorenie, kurzy pre malých aj veľkých
Háčkovanie ako módny trend so zaujímavou tradíciou
Sú penny boardy vhodné pre deti?
Opäť je tu sieťovka!
Ako svojpomocne nafotiť (nielen) handmade produkty do e-shopu
Režisér filmu Piaty element Luc Besson prichádza s veľkolepým sci-fi Valerian a mesto tisícich planét
Oprášte svoj šijací stroj
Jednoduchý návod, ako si môžete ušiť sukňu