Hľadáte do domácnosti psíka? Prečo si vybrať alebo nevybrať írskeho vlkodava?
23. 9. 2021 | PR Servis

Hľadáte do domácnosti psíka? Prečo si vybrať alebo nevybrať írskeho vlkodava?

Zvažujete kúpu psíka do vašej domácnosti? Máte záhradu a hľadáte väčšie plemeno? Možno je pre vás voľba írskeho vlkodava práve tá správna. S čím treba počítať pri výbere tejto rasy? Zoznámte sa bližšie s týmto srdečným obrom.

Írsky vlkodav

Ako už meno napovedá, toto plemeno pochádza z Írska, kde slúžil ako vojenský pes a poľovný pes. Írsky vlkodav je pravdepodobne jeden z najvyšších plemien psov. Napriek svojej minulosti, ako divoký pes je to vľúdny obor, ktorý si rozumie takmer so všetkými, vrátane detí, iných psov a niekedy dokonca aj mačiek. Obľubuje dlhé prechádzky, ktoré sú samozrejme dôležité pre udržanie jeho obrovskej stavby tela.

Aj napriek tomu, že írski vlkodavi nie sú v interiéri hluční, neodporúčame ich chovať v byte. Najlepšie sa im bude pravdepodobne páčiť v dome s veľkým oplotením dvorom a záhradnou výbavou, kde môžu mať dostatočné miesto na beh.

Ako každý pes ani írsky vlkodav nie je plemeno pre každého. Do úvahy treba vzal nielen jeho veľkosť, ale aj potenciálne zdravotné problémy. Ak však hľadáte spoločníka, ktorý naplní váš život láskou, tak ste našli nového člena rodiny.

Veľkosť

Priemerná výška u psa je 79 cm a váha 55 kg, u súk 71 cm a okolo 40 kg.

Povaha

Inteligentný a jemný írsky vlkodav je spoločenský a rodinný pes. Je citlivý a vyhýba sa nepríjemným kontaktom. Vlkodav je vhodný pre domácnosť s deťmi a je skvelým spoločníkom aj pre ostatné domáce zvieratá. Je ostražitý, no nie agresívny.Preto sa nehodí za strážneho psa.

Tip: Írsky vlkodav potrebuje dostatok výbehu. Ak sa rozhodnete zaobstarať si toto plemeno, myslite na to aj pri výbere záhradného nábytku.

Ako každý pes aj írsky vlkodav sa potrebuje v mladosti socializovať. Zápis do výcvikovej školy pre šteniatka bude určite skvelý začiatok. Pravidelné prechádzky v parku, stretnutie so susedmi a inými psami mu taktiež môžu pomôcť zdokonaliť jeho sociálne schopnosti.

Zdravie

Írski vlkodavi sú vo všeobecnosti zdravé psy, avšak sú náchylní a majú určité zdravotné problémy. Preto je potrebné si to uvedomiť, ak zvažujete ich kúpu. Choroby, ktoré im môžu hroziť:

     Dysplázia kĺbov

     Torzia žalúdka

     Nadúvanie

     Rakovina kostí – osteosarkóm

     Ochorenie srdca

Starostlivosť

Napriek svojej veľkej veľkosti je írsky vlkodav domáci pes. A hodí sa viac do domu ako do bytoviek. Vlkodav miluje pohyb, a ak mu zabezpečíte dostatočný výbeh na dvore či záhrade, bude spokojný.

Tip: Keďže írsky vlkodav ma pud k loveniu, nezabudnite pri zariaďovaní a usporiadaní záhrady (nielen pre deti) na oplotenie.

     Po krmení by mal ostať aspoň pol hodinu v kľude, pretože bu môže hroziť riziko torzie žalúdka alebo nadúvania.

     Aj šteniatka potrebujú hru na, ale prechádzky by sa mali obmedziť na niekoľko minút denne, pokiaľ nedosiahnu najmenej šesť mesiacov. Veľké plemená sú náchylné na problémy s kĺbmi a nadmerné cvičenie vo fáze rastu a vývoja im môže poškodiť kĺby.

     Prechádzky na vodítku sú pri tomto plemene nevyhnutné. Sú to lovecké psy a budú pravdepodobne prenasledovať pobehujúce zvieratá.

Kŕmenie

To, koľko váš pes zje, závisí od jeho veľkosti, veku, vzrastu, metabolizmu a úrovne aktivity. Psy sú jednotlivci, rovnako ako ľudia a nie všetci potrebujú rovnaké množstvo jedla. Vysoko aktívny pes bude potrebovať viac ako pes, ktorý ma iba miernu aktivitu.

Kvalita psieho krmiva hrá taktiež dôležitú rolu. Čím lepšie krmivo, tým lepšia výživa pre psa.

Starostlivosť o srsť

     Kefovať by sa mala srsť aspoň 1x týždenne, aby bola zdravá.

     Psovi by sa mali čistiť zuby najmenej dvakrát alebo trikrát týždenne, aby sa odstránil zubný kameň a baktérie.

     Uši by sa mali každý týždeň kontrolovať. Začervenanie alebo zápach môžu naznačovať infekciu.

     Začnite zvykať írskeho vlkodavca na kefovanie a vyšetrenie už v útlom veku, aby si zvykol. Urobte z ošetrovania pozitívny zážitok naplnený chválou a odmenami, a keď bude dospelý, veterinárske návštevy zvládne bezproblémovo.

Týždenná starostlivosť vám pomôže včas odhaliť potenciálne zdravotné problémy.

Náročnosť

 little-girl-holds-puppy-her-arms_1632300287.jpg

Cena šteniatka sa pohybuje do 1000 eur. Avšak u každého chovateľa sa môže cena líšiť. Záleží na kvalite krvného spojenia, vhodnosti na chov a rôznych vyšetreniach. To je však zanedbateľný výdavok v porovnaní so starostlivosťou, ktorú tento pes potrebuje. Myslite na to, že mať psa a starať sa o neho nie je iba tak. Potrebuje kvalitnú stravu, základnú výbavu ako aj výdavky na veterinára a lieky.

Aj keď vzhľad írskeho vlkodava, môže niekomu naháňať strach, nejedná sa o žiadnu beštiu. Je to skôr milý obor s pokojnou a milou povahou. Aj keď nie je typickým strážnym psom, je nebojácny, odvážny, no nie agresívny. Máva tendencie loviť v prírode, táto črta sa však dá odstrániť dôslednou výchovou.

Ak ste si kúpu psíka dobre premysleli a všetko zvážili, potom vám už nič nemôže brániť zaobstarať si tohto úžasného domáceho miláčika.

Autor: Dominika Blchova

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Ako sa starať o domácich maznáčikov počas jesene?
Kŕmenie šteniatka - ako často a čím ho treba kŕmiť?
Robí vám a vašim susedom problém ročné vyúčtovanie?
Prezuté auto už máte? A čo ešte môžete pred zimou urobiť?
10 kritérií, podľa ktorých vybrať golfový kočík
5 tipov ako zvládnuť návštevu bez problémov
Ako sa správne postarať o psa? Rady priamo z praxe, ktoré môžu pomôcť aj starším psíkom
Ako si v zoo obchode vybrať najlepšiu výbavičku pre šteniatko?