Návrat do minulosti a udržateľnosť. Zariaďte si obývačku podľa tohtoročných trendov
31. 5. 2022 | PR Servis

Návrat do minulosti a udržateľnosť. Zariaďte si obývačku podľa tohtoročných trendov

Zatiaľ čo rok 2021 bol o inováciách a o uspôsobení zariadenia na prácu z domu, tohtoročné interiérové trendy sa nesú v znamení estetiky. V praxi to vyzerá tak, že na vizuálne podnety sa kladie oveľa významnejší dôraz než na praktickosť. 

Dizajnové prvky majú za úlohu vytvoriť prívetivú atmosféru, silný a upokojujúci pocit domova. Avšak podobne ako už niekoľko desaťročí, ani teraz sa to nedeje podľa jedinej módnej šablóny. Ukážeme vám, aké sú tie najsilnejšie interiérové trendy súčasnosti, a ako si viete zariadiť obývačku štýlovo, moderne a vkusne.

image6_1653825555.jpg

Mestská džungľa (urban jungle)

„Jungle“ štýl medzi interiérovými trendmi nie je novinkou, tento rok sa však obohatí o ďalšie, nové prvky. Obyčajná džungľa kopírujúca prírodu sa premení na metropolitnú. Zelenkasté odtiene sa miešajú s modrou farbou a sú doplnené o ratan, bambus a drevené motívy v znamení udržateľnosti. Jadro teda zostane, takisto ako hlavný motív, a to list. Akurát vo farebnejšej a bláznivejšej podobe, takže tento prvok vo vašej obývačke vôbec nemusí vyzerať tak ako je to v prírode.

Ďalšie farby interiérového štýlu urban jungle okrem modrejslnečnicová žltá, sýta- a svetlozelená, ale aj biela. Čo sa týka materiálov, preferujte froté a menšom množstve aj prútené látky, ľan a tkaný textil. Namiesto bežnej bude vyhovujúcejšia vliesová tapeta, a ak hľadáte takú, ktorá sa bude hodiť do jungle konceptu, nezabudnite navštíviť internetový obchod dovido.sk. Pokojne experimentujte so strapcami a kombináciou rôznych menších jutových kobercov. Listy by nemali byť len kreslené, živé zelené rastliny budú skvelo vyzerať v prútených košíkoch alebo kvetináčoch. 

image5_1653825555.jpg

Naspäť do roku 1970

Na rozdiel od vyššie spomínaného pretrevavjúceho „jungle“ štýlu prichádza jedna úplná novinka. Štýl 70-tych rokov, čiže atraktívne „seventies“ s výraznými, ale veľmi útulnými prvkami. Dominantnými farbami budú terakotová, šalviová a horčicovo žltá, ale na túto škálu sa pohodlne zmestí aj sýta tmavá zelená. Atmosféra tejto doby sa vráti aj prostredníctvom tvarov a foriem nábytku, akým sú napríklad aj hranaté nohy a nožičky skriniek, pohoviek aj stolíkov. Čalúnený nábytok s vysoko štruktúrovanými látkami je viac ako vítaný. Cieľom je vytvorenie domáckeho prostredia s praktickými prvkami a funkčnými komponentami.

image1_1653825556.jpg

Béžová minimalistická obývačka

Minimalizmus sa drží na scéne už dlhé roky, a tento trend sa objavil spolu s popularizáciou udržateľného životného štýlu. V roku 2022 tieto 2 smery splynú v jeden. Napríklad, béžová obývačka nie je len o čistom vzhľade, ale nadobudne aj dôležitú funkciu. Univerzálne farby, materiály, tvary a komponenty sú ľahšie kombinovateľné, tým pádom pri výmene niektorých elementov nebudete nútení vykonať veľké zmeny. Veľa skvelých nápadov nájdete na internetovom portáli Mojdizajner.sk, napríklad aj inšpiráciu na už vyššie spomínanú obývačku v béžových odtieňoch.

Pravé minimalistické prostredie sa ľahko prispôsobí, takže riziko potreby kúpiť nové veci a produkcie odpadu vyhodením tých starých sa zminimalizuje. Pri zariaďovaní takejto obývačky sa nemôžete riadiť len vkusom a štýlom, ale musíte nakupovať rozumne a výbery robiť veľmi racionálne. Heslami sú multifunkčnosť, udržateľnosť a, samozrejme, šetrnosť k prírode a životnému prostrediu. Menej je v tomto prípade naozaj viac, a to aj v estetickej rovine. 

image4_1653825556.jpg

Nová škandinávska čistota je japandi

Počuli ste už slovo japandi? Ide o interiérový dizajn spájajúci japonský minimalizmus so škandinávskym dizajnom. Čistota, elegancia, blízkosť k prírode, a pritom zaujímavý vizuál. Aj keď na prvé počutie to môže znieť ako trend plný hypermoderných elementov, japandi je v skutočnosti aj o výraznej úcte k starému a návrat do minulosti v podobe mid-century nábytku. Napriek konkrétnym líniám, geometrickým tvarom a zjavnej funkčnosti vytvára tento interiérový trend vysokú mieru útulnosti. Ak vám to pripomína filozofiu škandinávskeho životného štýlu hygge, váš pocit je správny. Tá je v tomto prípade ale doplnený o japonský estetický smer wabi-sabi obdivujúci krásu v nedokonalosti.

image3_1653825556.jpg

Zdroj fotiek: Freepik.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

Ktorý typ plávajúcej podlahy je pre vás ten najvýhodnejší?
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Ako si originálne zariadiť balkón, alebo terasu
Váhate medzi parketami a laminátovou podlahou? Čím sa odlišujú?
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Viete, ktoré sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti, ktorým sa chcete vyhnúť?
Ako vybrať stôl do jedálne?
Boho štýl – poznáte ho?