Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
6. 7. 2024 | PR Servis

Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor

Dobre navrhnutá kuchyňa zabezpečuje plynulý pracovný tok, šetrí čas, energiu a eliminuje potenciálne konfliktné situácie. To je obzvlášť dôležité v prípade viacčlenných domácností, kde má každý člen rodiny odlišné potreby, návyky a životný štýl. Pozrite si niekoľko tipov, ako navrhnúť kuchyňu, ktorá bude nielen estetická, ale aj efektívna a prispôsobivá.

Cesta k dokonalej kuchyni začína spoločným plánovaním

Predtým, než sa bezhlavo pustíte do navrhovania vašej vysnívanej kuchyne, je potrebné zvážiť individuálne potreby a očakávania všetkých členov domácnosti. Kuchyňa nie je len miestom, kde sa varí. Je to multifunkčný priestor – centrum spoločenského diania a rodinných stretnutí, priestor na zábavu, písanie domácich úloh a podobne. Do úvahy vezmite preto životný štýl aj každodennú rutinu vašej rodiny. V procese plánovania by mal figurovať každý. Bez pochopenia druhých a toho, ako bude kuchyňa používaná, efektívny multifunkčný dizajn nedosiahnete.

 

Tip: Spoľahnite sa na odborníkov. Vašu predstavu o ideálnej kuchyni vám pomôže zhmotniť a priviesť do dokonalosti, a to aj z pohľadu funkčnosti a estetiky, tím dizajnérov z autorizovaného štúdia – vyskúšajte napríklad Dalno kuchyne v Bratislave, alebo nájdite iné najbližšie štúdio.

Vyberajte multifunkčný nábytok

Rodinná kuchyňa by mala byť funkčným a flexibilným miestom. Vyberajte nábytok, ktorý bude užitočný pri viacerých úlohách. Ak máte napríklad školopovinné deti alebo pracujete pravidelne z domu, určite oceníte rozkladací jedálenský stôl. Skvelou možnosťou je aj kuchynský ostrovček – poskytne dodatočný pracovný a úložný priestor a vytvorí miesto na neformálne stolovanie, rozhovory s priateľmi či rodinou.

 

Tip: Ak chcete, aby sa do varenia zapojili aj vaše deti, zakomponujte do kuchyne detské schodíky alebo učiace veže.

Pracovný trojuholník pre lepší pracovný tok

Tento koncept hovorí o ideálnom rozložení troch primárnych zón v kuchyni a prislúchajúcich spotrebičov/komponentov – chladnička, drez, varná doska. Najjednoduchšie je aplikovať pracovný trojuholník do rohovej kuchyne v tvare L. Optimálna vzdialenosť medzi týmito prvkami (vrcholy trojuholníka) by mala byť minimálne 1,2  metra a maximálne 2,7 metra. Vďaka tomu sa zvýši efektivita v kuchyni, bude zabezpečený plynulý pohyb medzi jednotlivými zónami a eliminuje sa chaos vyplývajúci z neporiadku a zbytočných krokov, pretože všetko bude na dosah ruky.

Prvky pre vyššiu bezpečnosť detí

Bezpečnosť by mala byť v kuchyni na prvom mieste, čo platí dvojnásobne v prípade, ak v domácnosti žijú aj malé deti. V kuchyni by preto nemali chýbať bezpečnostné kryty na spínač sporáku, ktoré predídu prípadnému zapnutiu, ďalej detské poistky na skrinky a zásuvky (nalepovacie alebo magnetické zámky), behúne by mali byť opatrené protišmykovou podložkou a podobne.

 

Zdroj foto: Zarya Maxim / Adobestock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Ako byť krásna aj po štyridsiatke: Nájdite svoj esprit v každom veku!
Popáleniny: čo robiť v prípade úrazu?
Svadobné fotenie s nádychom zábavy. Tipy pre nezabudnuteľné zábery
Prežite zimu v pokoji, zdraví a pohode vďaka aromaterapii
Pánska peňaženka: Ako si vybrať správne?
Plastové dózy na potraviny: Tajomstvo organizovanej a prehľadnej kuchyne
Plavby v Chorvátsku s kapitánskym preukazom: Splňte si sen o vlastnej jachte!
Hurá do školy: Ako zvládať ranné vstávanie a prípravu detí do školy?

Ďalšie články na podobné témy

Nástenný digestor do modernej kuchyne
Aké novinky so sebou prinášajú moderné umývačky riadu?
Podľa čoho si správne vyberať kuchynské nože?
Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Sektorové kuchyne predstavujú rozumný spôsob, ako ušetriť
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko
Blum AVENTOS, riešenie pre otváranie horných skriniek v kuchyni
Plastové dózy na potraviny: Tajomstvo organizovanej a prehľadnej kuchyne