Tipy, ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, do ktorej ste sa rozhodli investovať
3. 7. 2022 | PR Servis

Tipy, ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, do ktorej ste sa rozhodli investovať

Ak ste sa rozhodli zainvestovať do nehnuteľnosti, vaším cieľom pravdepodobne bude, skôr či neskôr, čo najviac zvýšiť jej hodnotu. Či už sa chystáte nehnuteľnosť predať, budete v nej bývať alebo o nej premýšľate ako o dlhodobejšej investícii, vždy sa nájde niekoľko úprav, ktorými ju môžete vylepšiť.

Chcete z vašej investície do nehnuteľnosti vyťažiť čo najviac a navýšiť jej cenu? Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, kedy už aj s malými úpravami dokážete zvýšiť cenu nehnuteľnosti o niekoľko tisíc eur.

Ohodnotenie nehnuteľnosti

Ak ste sa rozhodli do nehnuteľnosti investovať s tým, že ju chcete predať, najlepšie urobíte, ak si ju necháte ohodnotiť znalcom. I keď to môže byť o niečo drahšie, no ohodnotenie nehnuteľnosti je skvelým prostriedkom, ako vám poskytnúť reálny obraz o tom, akú cenu nehnuteľnosť má.

Ďalšou možnosťou sú aj praktické kalkulačky na internete, kde si môžete vypočítať približnú sumu za nehnuteľnosť. Služby sú síce zadarmo, no nevýhodou je fakt, že sa na nehnuteľnosť nikto nepríde pozrieť a teda ocenenie nehnuteľnosti nemusí byť vždy relevantné.

Vedeli ste, že stav strechy je jednou z najdôležitejších faktorov, ktoré kupujúci hodnotí? Ide totiž o veľmi nákladnú položku. Pokiaľ teda chcete zvýšiť cenu nehnuteľnosti a svoje šance na predaj, môžete zvážiť výmenu strešnej krytiny alebo celkovú rekonštrukciu strechy.

pexels-andrea-piacquadio-3760067_1656838042.jpg

Čo ovplyvňuje cenu nehnuteľností

Cenu nehnuteľnosti ovplyvňuje niekoľko faktorov. Ak sa rozhodujete do nej investovať, v niektorých prípadoch je vhodné zavolať si znalca, ktorý vie, čo je práve v trende, po čom ľudia túžia a čo naopak nevyhľadávajú. Zhodnotenie nehnuteľnosti ovplyvňuje:

Lokalita

Dôležitým faktorom je jednoznačne lokalita nehnuteľností, ktorá na cene buď pridáva, alebo odoberá. Dôležité nie je iba to, v akom stave lokalita je, ale aj to, čo sa v lokalite nachádza, čo sa plánuje, čo je rozostavené, teda aktuálna perspektívnosť polohy. Veľa ľudí zvažuje aj to, aký je počet voľných pracovných miest, dostupnosť do práce v danom regióne, kultúrny život, vzdialenosť od centra a podobne. Čím viac lokality ponúkajú, tým je často aj cena bytu alebo domu v meste oveľa vyššia ako cena domu na dedine.

Poloha bytu v bytovom dome

Ak zvažujete investíciu do kúpy bytu, tu rozhoduje jeho poloha a teda poschodie, na ktorom sa nachádza. Byt, ktorý je na prízemí, má vo všeobecnosti nižšiu cenu ako byt napríklad na 5. poschodí.

Veľkosť

Aj tu platí, čím je byt alebo dom väčší, tým je aj cena vyššia. Veľkú rolu zohráva aj to, čo práve žiada trh. Pochopiteľne v meste, kde je rozvinutý priemysel, budú drahé aj garsónky, pretože sa v nich ubytujú tí, ktorí do mesta chodia len za prácou.

Stav nehnuteľnosti

Veľmi dôležitým faktorom je aj stav nehnuteľnosti, či ide o novostavbu, čiastočne alebo kompletne zrekonštruovanú. Ďalej sa prihliada aj na rok kolaudácie, čo všetko bolo robené, kedy prebehli opravy a podobne.

Okolie a vybavenosť

Netreba zabúdať ani na dostupnosť obchodných centier, úradov alebo škôl od nehnuteľnosti. Dôležité je, či je v okolí nemocnica, lekáreň, potraviny, divadlo, kino, parky, ihriská ako aj dostupnosť autobusovej dopravy. Občianska vybavenosť môže byť pre niekoho dôležitejšia než rozloha bytu.

Parkovanie

Dnes už takmer každý vlastní minimálne jedno auto. K niektorým nehnuteľnostiam patrí teda aj primeraný počet miest na parkovanie. V niektorých prípadoch je dokonca možné si miesto alebo garáž kúpiť.

Susedia

Čo veľa ľudí zaujíma je aj to, akí sú susedia a susedské vzťahy a či budú mať v byte pokoj a ticho. Každý totiž hľadá domov, kde sa bude cítiť bezpečne a príjemne.

Náklady na bývanie

Celkové mesačné náklady zohrávajú taktiež dôležitú úlohu. Pod ne spadajú poplatky za kúrenie, náklady, ktoré sa týkajú príspevku do bytového fondu na opravy, zateplenie budovy alebo služby, ktoré sa starajú o budovu a o ďalšie spoločné priestory.

Aktuálna situácia vo svete

Cena nehnuteľností sa môže upravovať aj podľa aktuálneho diania, ktoré sa deje vo svete. Ak je ekonomická kríza, ceny za nehnuteľnosti pôjdu logicky dole, pretože bude klesať aj záujem o kúpu.

pexels-get-lost-mike-6267516_1656838039.jpg

Ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti

Nechajte sa inšpirovať

Hľadať inšpiráciu môžete v magazínoch o bývaní, na webe alebo sa môžete obrátiť na realitného odborníka. Nevyriešené otázky vám pomôže objasnit’ aj prípadná konzultácia s architektom a interiérovým dizajnérom, ktorí mnohokrát odhalia detaily, ktoré vám unikli.

Homestaging

Modernou službou, ktorú mnohí nepoznajú, no oplatí sa o nej vedieť, je homestaging. Ide o to, že profesionáli vašu nehnuteľnosť upravia tak, aby pre kupujúceho vyzerala čo najpríťažlivejšie. Ide nielen o upratovanie, ale aj o optické vylepšenie priestoru, o zariadenie, vybavenie a príjemný vzhľad interiéru. Homestaging podčiarkne detaily priestoru a zakryje nedostatky, ktoré by mohli kupujúceho od kúpy nehnuteľnosti odradiť.

Rekonštrukcia

​​To, či sa oplatí alebo neoplatí vrážať peniaze do rekonštrukcie pred predajom nehnuteľnosti, si treba dôkladne zvážiť. Dôležité je vedieť, aká rozsiahla by rekonštrukcia mala byť, aby ste zbytočne neprerobili. Zhodnoťte, čo chcete rekonštruovať, aby ste získali viac než stratili. Možnou voľbou je urobiť iba čiastočnú rekonštrukciu, pri ktorej sa môžete trafiť do vkusu nového majiteľa. Môže ísť napríklad o:

Úpravy v kúpeľni

Veľmi efektívnymi úpravami v kúpeľni sú najmä maličkosti ako výmena vodovodnej batérie, nový záves, nové obklady a kachličky alebo jasnejšie osvetlenie. Kúpeľňa by mala byt' a vyzerať hygienicky, taktiež by mala byť funkčná ventilácia.

Úpravy v kuchyni

Tak, ako v kúpeľni, aj v kuchyni môžete vykonať praktické úpravy, ako je napríklad výmena kuchynskej linky, dotiahnutie nedokonale zapadajúcich dvierok na skrinkách, nainštalovaním nového umývadla, novým rozmiestnením kuchynských spotrebičov, usporiadaním pracovných plôch a osvetlenia.

Postarajte sa o podlahy

Ak je to možné, podlahy by ste mali uviesť do uspokojivého stavu. To môže znamenať vytepovanie nových a výmenu starých kobercov, voskovanie a lakovanie parkiet alebo dôkladné vyčistenie keramickej podlahy. Takéto zásahy môžu byť zložitejšie, no postarajú sa o podstatne vyššie zhodnotenie.

Vymeňte okná a dvere

Pozdvihnúť estetiku nehnuteľností môžete aj výmenou okien a dverí. Pri výmene okien môžete popremýšľať o väčších, ktoré do interiéru privedú viac denného svetla, veľmi praktické na domoch sú aj strešné okná a ich správne umiestnenie pomôže zvýrazniť pekný výhľad. Ak vlastníte byt s balkónom alebo loggiou, môžete tento priestor nechať zaskliť.

Opticky zväčšite priestor

Ako sme už spomínali, veľmi dôležitým faktorom pri predaji je veľkosť obytnej plochy. Avšak nepočítajú sa iba metre štvorcové, ale záleží aj na vizuálnej stránke. Optické zväčšenie priestoru dosiahnete mnohými spôsobmi. Stačí sa trochu pohrať so svetlom, odsunúť nábytok od stien, niekde umiestniť zrkadlo, experimentovať s dekoráciami, farbami a vzormi na poťahoch, kobercoch či závesoch.

Znížte okolitý hluk

Pre vychutnanie si ticha a osobného priestoru je vhodné pokúsiť sa odhlučniť interiér od rušivých faktorov. Na odhlučnenie steny, ktorá môže byť spoločná so susedným bytom, vám pomôže napríklad inštalácia dvojitých okenných okien a dverí alebo využitie textílií, ako sú koberce a závesy.

Obnova záhrady

Ak je súčasťou nehnuteľnosti aj záhrada, s jej obnovou určite nečakajte. Okrasné kríky, stromy a trávnik budú pôsobiť lepšie, ak im necháte určitý čas na zakorenenie. Pri výbere dajte prednosť pôvodným druhom, ktoré sú nenáročne na údržbu. Osobitosť exteriéru dodá aj malý potôčik, vodopád či útočisko pre vtáky. Ak máte dostatočné financie, môžete nechať postaviť bazén.

Inšpirácia: Tipy pre zariadenie záhrady, ktorú budete milovať.

Vymaľujte

Novo vymaľované miestnosti vyzerajú čisto a to už samo osebe pridáva na hodnote. Držte sa neutrálnych tónov. S týmito farbami to bude vždy jednoduchšie ako v prípade, ak by stena v byte bola tyrkysová.

Zmeňte fasádu

Upravená vonkajšia fasáda je priam pozvánkou k preskúmaniu interiéru. Mala by ladiť s tónmi okolitého prostredia, architektúrou, ako aj odtieňmi v záhrade a strešnou krytinou. Výraznejšie vynikať môžu vchodové dvere.

Pridajte zimnú záhradu

Často cenená je integrovaná zimná záhrada, ktorá pridá bývaniu nový rozmer. Mala by pôsobiť ako prirodzená súčasť domu a byť orientovaná na juh, aby prijímala čo najviac tepla. Pre energetickú efektívnosť treba myslieť aj na výber vhodnej podlahy, vyhrievanie a ventiláciu.

 

Vedeli ste o tom, že aj prerábka záhrady alebo terasy a vytvorenie príjemného a pohodlného posedenia môže zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti?

Zmeňte pôdorys nehnuteľnosti

Ak ste sa rozhodli pre komplexnú rekonštrukciu, vytvorte bytu alebo domu funkčnejší pôdorys. Môže ísť napríklad o zmenšenie priestrannej obývačky, v ktorej oddelením pomocou priečky, vznikne pracovňa, ale aj prepojenie kuchyne s obývačkou alebo jedálňou, čo je momentálne v trende.

Prikúpte pozemok

Ak chcete prilákať viac záujemcov s vyšším rozpočtom a máte príležitosť prikúpiť pozemok, určite neváhajte. Rozšírite tak potenciál celej nehnuteľnosti a zároveň poskytnete novému majiteľovi priestor na viac sebarealizácie.

pexels-alex-staudinger-1732414_1656838041.jpg

Tip na záver

Prvý dojem môžete urobiť len raz, a preto nič nenechávajte na náhodu. Ak už máte dohodnutú obhliadku, prejdite sa po dome a urobte posledné úpravy. Poriadne upracte, pokoste trávu, očistite terasu, zútulnite altánok a vytvorte príjemnú atmosféru, ktorá bude pre potenciálnych majiteľov vyvolávať dobrý pocit. Od vchodových dverí až po povalu a pivnicu, dokončite všetky úpravy a upracte každý kút.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Ako vybrať vankúše na spanie a dekoračné kúsky do obývačky?
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Viete, ktoré sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti, ktorým sa chcete vyhnúť?
Majte príjemnú klímu v interiéri aj na terase
Čím sa vyznačujú moderné kuchyne?
Luxusné sedačky do moderne aj klasicky zariadeného bývania
Viete, ako by ste si mohli predĺžiť životnosť práčky?
Plánujete prerábať interiér? Nechajte si vytvoriť návrh interiéru