Ako vybrať vankúše na spanie a dekoračné kúsky do obývačky?
24. 2. 2022 | PR Servis

Ako vybrať vankúše na spanie a dekoračné kúsky do obývačky?

Na prvý pohľad sa môžu vankúše zdať ako jednoduché doplnky do domácnosti, no v skutočnosti sú spojené s viacerými špecifikami. Pokiaľ chcete, aby daný vankúš dokonale splnil účel, na ktorý ho plánujete využívať, pozornosť by ste mali venovať hneď niekoľkým veciam. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, o ktoré ide.

Výber vankúša na spanie

Pri vankúšoch určených na spanie má najväčšiu prioritu pohodlie. Hneď prvým kritériom, ktoré musíte zvážiť, je veľkosť. Aby ste mali pri spánku dostatok komfortu, odporúčame voliť aspoň rozmer 50 x 70 cm. Ideálnym riešením je však rozmer 70 x 90 cm. Hlava vám tak počas spánku nebude z vankúša neustále „padať“.

Aký materiál zvoliť?

V dnešnej dobe sa vankúše vyrábajú z množstva rôznych materiálov. Pre alergikov sú skvelou voľbou kúsky obsahujúce duté vlákno, lyocelové vlákno, pamäťovú penu či polyester. Tieto materiály sa pomerne jednoducho čistia a nepriťahujú roztoče či iné alergény.

Na druhej strane, pokiaľ čo najviac preferujete prírodné materiály, skvelou voľbou môžu byť vankúše z peria či ovčej vlny. Tie sú príjemne mäkké, nadýchané a perfektne sa prispôsobia vašej hlave. Negatívom je však o niečo náročnejšia údržba.

biano-sk_1645697833.jpg

Praktický tip: Ak vyberáte vankúše, širokú ponuku modelov rôznych rozmerov, farieb a materiálov nájdete vo vyhľadávači nábytku a doplnkov Biano, na ktorom vás čaká ponuka produktov zo stoviek slovenských eshopov. Využiť môžete vyhľadávanie podľa obrázka a viacero filtrov, ktoré vám pomôžu nájsť ideálny vankúš v priebehu niekoľkých sekúnd.

Všímajte si výšku vankúša

Platí jednoduché pravidlo – ak najradšej spíte na chrbte či bruchu, kúpte si tenší vankúš, aby váš krk zbytočne netrpel. Naopak, pokiaľ najčastejšie spávate na boku, ideálnou voľbou sú hrubšie verzie, ktoré dokonale podoprú hlavu. Ráno sa tak nebudete budiť s bolesťami celej krčnej chrbtice.

shutterstock-1107788258_1645697833.jpg

Ideálne riešenie pre ľudí s bolesťami krku

Ak trpíte bolesťami krku a chcete mať čo najkomfortnejší spánok, odporúčame vankúše vyrobené z pamäťovej peny. Tie majú vynikajúcu schopnosť prispôsobiť sa tvaru hlavy a krku, vďaka čomu zaisťujú dokonale pohodlný spánok. Navyše, pamäťová pena je antialergická a ošetrená tak, aby sa v nej nemnožili zdraviu škodné mikroorganizmy.

Nezabúdajte: K vankúšom si dokúpte kvalitné obliečky, ktoré môžu byť tiež vyrobené z rôznych materiálov. Najlacnejším riešením sú obvykle polyesterové, zvoliť si však viete aj rôzne ďalšie alternatívy obsahujúce viac prírodných zložiek.

A čo dekoračné vankúše?

Pri dekoračných vankúšoch je praktickosť druhoradá – rovnako ako aj materiálové zloženie. Vyrábané sú s cieľom oživiť a zútulniť domácnosť. Využiť ich môžete nielen v spálni, ale napríklad aj v detskej izbe, obývačke či pracovni. Obľúbeným riešením sú dekoračné vankúše na sedačku.

Veľkosť dekoračných vankúšov

Dekoračné vankúše sú štandardne menšie. Vyrábajú sa v rôznych rozmeroch, pričom obľúbeným je napríklad 40 x 40 centimetrov. Najčastejšie sa stretnete práve s verziami, ktoré majú profil v tvare štvorca. Z dizajnového hľadiska je obvykle lepšie mať viacero menších dekoračných vankúšov než menej veľkých. Dokážete ich lepšie rozložiť a vytvoriť tak zaujímavé kompozície.

shutterstock-361471007_1645697833.jpg

Farebné zladenie

Snažte sa vybrať také dekoračné vankúše, ktoré oživia vašu domácnosť a zároveň budú ladiť s ostatnými dominantnými odtieňmi. Výraznejšie kúsky sú skvelým spôsobom, ako zatraktívniť moderne zariadené priestory, v ktorých dominuje biela farba. Pri ich výbere môžete dbať napríklad aj na aktuálne farebné trendy.

Foto: Biano.sk, puhhha / Shutterstock.com. ben bryant / Shutterstock.com

 

puhhha / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Drevo ani zďaleka nepatrí len na retro schodištia
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Viete, ktoré sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti, ktorým sa chcete vyhnúť?
Majte príjemnú klímu v interiéri aj na terase
Čím sa vyznačujú moderné kuchyne?
Tipy, ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, do ktorej ste sa rozhodli investovať
Hliníkové profily - čo sa oplatí o nich vedieť?
Luxusné sedačky do moderne aj klasicky zariadeného bývania