Viete ako si zariadiť domácnosť s pomocou jednoduchých feng suei zásad?
6. 3. 2021 | PR Servis

Viete ako si zariadiť domácnosť s pomocou jednoduchých feng suei zásad?

Každá kultúra má svoju tradíciu obliekania sa, stavebníctva, stravovania sa aj myslenia. Naši predkovia stavali svoje obydlia podľa zásad, o ktorých už dnes vieme len málo. Ale v iných krajinách sa tieto komplexné znalosti prepojenia človeka a prostredia zachovali dodnes. V Indii sa používa systém prašna, zatiaľ čo v Číne existuje dnes už svetozáme feng shui.

Čo je feng shui

Feng shui je starobylé čínske umenie a filozofia o tom, ako usmerňovať tok energie v priestore. Spojenie „feng“ a „shuei“ znamenajú vietor a voda. Učenie feng shuei vidí priestor a ľudský život ako navzájom prepojené. Ako rieka tečie v rámci brehov, život tečie v rámci priestoru, v ktorom sa odohráva.

Harmónia a feng shuei

Filozofia feng shuei sa snaží o také usporiadanie elementov v prostredí, aby boli v harmónii so svetom prírody. Cieľom je sústrediť pozitívnu energiu a vytvoriť harmóniu medzi ľuďmi a prírodou. Tak ako v prírode sa vyskytuje päť živlov (voda, oheň, vzduch, drevo a kov), vyskytujú sa tieto elementy aj v obývaných priestoroch. 

Často sa stáva, že vstúpime do interiéru, kde je všetko zariadenie nové a estetické, ale priestor pôsobí neharmonicky. Je to preto, že prúdenie energie nie je zladené s potrebami obyvateľov domácnosti, prípadne s našimi špecifickými potrebami. Vo feng shui platí aj zásada, že pre každého je optimálna iná orientácia nábytku a priestoru.

Krása a estetika

Inokedy zase vstúpime niekam, kde sa cítime veľmi dobre. Je to preto, že aj keď majitelia nepoznajú zásady feng shui, intutitíve môžu cítiť, aké usporiadanie interiéru je pre nich najvhodnejšie. Obyvatelia bytových domov, v ktorých majú všetky byty rovnakú orientáciu, môžu mať podobný osud. Priestor, v ktorom žijeme má na nás veľký vplyv!

Väčšinou sa sústredíme na to, aby bol priestor, v ktorom žijeme uprataný a esteticky hodnotný. Feng shui má tú výhodu, že estetiku dokáže spojiť s účelom a konkrétnym cieľom. Napríklad kvalitné porcelánové misky na kuchynskom stole slúžia ako podnos pre ovocie, Zároveň majú dekoratívnu funkciu a podľa feng shui podporujú hojnosť.

Feng shui na chodbe

Chodbami a vstupnými halami prechádza energia z miestnosti do miestnosti. Preto by sme v nich nemali mať priveľa vecí. Chodby niekedy priťahujú rôzne nepotrebné veci, ako príborníky, piknikové koše, časopisy a iné drobnosti. Aby sme neprekážali toku energie, je dobré ich odpratať a chodby a haly udržiavať skôr prázdne.

Feng shui v obývačke

Obývačka je miesto, kde sa zdržujeme väčšinu dňa. Je preto dôležité ju udržovať v poriadku a čistote, prakticky aj energeticky. Na energetickú očistu poslúžia vonné tyčinky alebo vône v difúzeri. Očistný význam má aj zvuk, napríklad zvonenie zvončekom, alebo zvuk tibetských misiek.

Dnes sú moderné obývacie steny s niekoľkými poličkami s niekoľkými poličkami, alebo malými vitrínkami. Z hľadiska feng shuei nie sú poličky vhodné, pretože predstavujú „rýchle šípy“, ktoré otáčajú nepriaznivú energiu smerom k ľuďom, ktorí sedia oproti. Preto ak máme v obývačke poličky, je dobré ich úplne až k okraju naplniť knihami,  prípadne ich zakryť iným spôsobom.

dinner-1433494-1920_1614934062.jpg

Feng shui v kuchyni

Kuchyňa je miestom, kde používame najviac tepla a pripravujeme stravu. Varenie a používanie sporáka sa považuje za priaznivé, pretože teplo nám prináša nové možnosti. Tepelne upravená strava je pre náš organizmus veľmi prospešná, preto v kuchyni, kde sa často varí, sa dobre žije. Ak nevaríte každý deň, zapnite aspoň na chvíľu sporák.

Kuchyňa je veľmi náchylná na hromadenie negatívnej energie, preto by sme ju mali pravidelne čistiť. Dôležité je odpratať všetky nepotrebné veci a dbať na dodržiavanie čistoty. Na stole samozrejme môžeme mať ozdobné luxusné kanvice na čaj alebo misky. Chladnička aj skrinky by ale mali byť čisté a bez neporiadku.

Feng shui v spálni

Feng shui je v spálni veľmi dôležité, nielen pre posteľ ale aj celkovo spálňové komplety (stolíky…). V posteli trávime tretinu života a jej orientácia a postavenie sú kľúčové preto, aby sme sa v spánku cítili dobre.  Presnú a ideálnu orientáciu našej postele získame vypočítaním nášho čísla kua a jeho porovnaním so svetovými stranami. Túto časť feng shuei je dobré si detailne naštudovať.

Vo všeobecnosti by posteľ nemala byť pod oknom a nemala by smerovať k dverám. Ideálne je, ak z postele vidíme na dvere aj okno a spíme s čelom postele opretým o stenu, ktorá dvere ani okno neobsahuje. Hlavný tok energie smeruje od dverí k oknu. Je dobré, ak energiu „zadržíme“ prvkami v interiéri, pokojne aj koncom postele. Nie však jej čelom!

Čím väčšia a masívnejšia posteľ, tým lepšie. Aj veľké čelo postele je prospešné, avšak nad hlavou by sme nemali mať poličku s knihami či dekoráciami. Tie by mohli energeticky na nás pri spánku „padať“ a spôsobovať nám zbytočné starosti. Ideálne sú jemné posteľné obliečky napríklad s kvetmi, prúžky, trojuholníky či iné ostré tvary nie sú ideálne.

Feng shui v partnerstve

Podľa starobylého čínskeho učenia o pôsobení priestoru na náš život je dobré podporiť v priestore aj naše partnerstvo. Pokiaľ sme sami, no želali by sme si partnera, mali by sme pre neho pripraviť priestor. Napríklad nechať jednu poličku v skrini voľnú a nezahlcovať byt vlastnými vecami. Tým pre budúceho partnera symbolicky pripravíme miesto.

Pokiaľ už partnera máme, môžeme použiť niekoľko prvkov harmonizúcich partnerstvo. Sošky či obrázky párov zvierat, napríklad kačíc alebo labutí sú veľmi priaznivé a podporujú lásku medzi partnermi. Dobré je ich mať v spáni, napríklad nad posteľou. Partnerstvo podporujú aj vaše spoločné fotky v spálni. Do spálne nie je ideálne dávať fotky s deťmi.

Pre vzťah je veľmi dôležitá posteľ. Partneri by mali mať ideálne spoločný matrac, dokonca v lepšom prípade aj perinu. Oddelé matrace oddeľujú partnerov aj symbolicky, o oddelených posteliach nehovoriac! Nad posteľ je dobré zavesiť obraz podporujúci partnerstvo a pod posteľ uložiť podporujúce kamene, napríklad drúzu ametystu.

Feng shui v kúpeľni a na záchode

Z hľadiska fengshuei nie sú záchod ani kúpeľňa v interiéri ideálne. V minulosti sa v žiadnej kultúre tieto miestnosti vnútri domu ani nenachádzali. V záchode a kúpeľni totiž odchádza to, čo už nepotrebujeme. Preto odtok môže energeticky absorbovať rôzne časti nášho života, napríklad peniaze či zdravie. Vždy sa ale dá niečo robiť.

Umiestnenie záchodu a kúpeľne je ďalšia veda. Väčšinou už však ich umiestnenie nezmeníme, preto by sme mali aspoň zmierňovať negatívne vplyvy. Obe miestnosti by mali byť vždy čisté a navoňané. Je dobré vždy zatvárať dvere a do oboch miestností umiestniť rastliny, prípadne kryštály. Lepšie sú zemité a jemné farby kachličiek a doplnkov.

Pár rád na záver

Je jedno, aký druh nábytku zvolíme. Či pôjde o nábytok ratanový, drevený alebo kožený, vždy ho môžeme vyvážiť. Feng shui je veľmi pružné a dá sa použiť na tisíc spôsobov. Každý druh nábytku môžeme kombinovať s rôznymi doplnkami, lampami, či inými prvkami, aby sme dosiahli rovnováhu jednotlivých živlov - elementov.

Ak sa nám zdá, že náš život či vzťahy stagnujú, je dobré priniesť dynamiku do obytného priestoru. Môžeme popresúvať nábytok, doplnky, alebo úplne obyčajne obmeniť vystavené fotky. Keďže energia aj náš život neustále plynú, mali by sme rovnako pristupovať aj k interiéru. Môžeme ho hravo prispôsobovať novým nárokom života.

Náš dom ani byt nikdy nebudú z hľadiska feng shui úplne dokonalé, najmä ak sme ich nestavali s týmto zámerom. Je preto potrebné sa sústrediť na najdôležitejšie ukazovatele a netrvať na tom, že všetko bude dokonalé. O vhodnosti úprav interiéru a miery dôležitosti jednotlivých faktorov je dobré poradiť sa s odborníkom na feng shui.

 Ilustračné foto:  Pexels.com, Pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Ako byť krásna aj po štyridsiatke: Nájdite svoj esprit v každom veku!
Popáleniny: čo robiť v prípade úrazu?
Svadobné fotenie s nádychom zábavy. Tipy pre nezabudnuteľné zábery
Prežite zimu v pokoji, zdraví a pohode vďaka aromaterapii
Pánska peňaženka: Ako si vybrať správne?
Plastové dózy na potraviny: Tajomstvo organizovanej a prehľadnej kuchyne
Plavby v Chorvátsku s kapitánskym preukazom: Splňte si sen o vlastnej jachte!
Hurá do školy: Ako zvládať ranné vstávanie a prípravu detí do školy?

Ďalšie články na podobné témy

Porcie od t: by tetesept: dokonalý darček!
Máte prázdnu miestnosť v dome? My vieme ako ju môžete využiť
5 tipov ako zvládnuť vianočnú výzdobu za pár minút
Nakupujte obalové zásoby jednoduchšie s All In Packaging
Majte v kuchyni len to najnutnejšie a vytvorte si v tom systém
Viete, ako by ste si mohli predĺžiť životnosť práčky?
Svieže jarné tipy
Ktoré knižky práve letia?