9 tipov pre rodičov, ako viesť deti k zodpovednosti, rešpektu a samostatnosti
22. 2. 2021 | PR Servis

9 tipov pre rodičov, ako viesť deti k zodpovednosti, rešpektu a samostatnosti

Jedným z vašich cieľov, ako rodiča je výchova detí, ktoré sa stanú nezávislými a sebestačnými ľuďmi. Keď deti dospievajú, stávajú sa od vás menej závislými a získavajú väčšiu samostatnosť vo všetkých aspektoch života.

Tento proces osobnostného rastu do dospelosti však nie je samozrejmý, a preto je vašou úlohou viesť deti tou správnou cestou.

Cieľom vašej rodičovskej stratégie by malo byť naučiť dieťa sebadisciplíne, zodpovednosti a samostatnosti. Je dôležité dať deťom zručnosti, ktoré potrebujú na svoj rozvoj sebadisciplíny ako aj príležitosť na vlastné rozhodnutia.

1. Vytvorte štruktúru a rutinu

Vytvorte každý deň podobný rozvrh a vaše dieťa si na túto rutinu zvykne. Ranná rutina pomáha deťom vedieť, kedy je čas raňajkovať, učesať sa, umyť si zuby a obliecť sa. Dobrá mimoškolská rutina naučí deti, ako si rozdeliť čas medzi domácimi prácami, domácimi úlohami a zábavnými aktivitami.

Udržujte rutiny svojho dieťaťa jednoduché. S praxou sa vaše dieťa naučí robiť veci aj bez vašej pomoci.Nie je nič lepšie, ako keď si dieťa z vlastnej iniciatívy umyje zuby, uprace izbu, alebo nachystá pomôcky do školy.

2. Odmeňte a pochváľte deti za dobré správanie

Vždy, keď vaše dieťa preukáže zodpovednosť alebo samostatnosť, pochváľte ho. Poukážte na jeho dobré správanie, ktoré chcete posilniť a vidieť častejšie. Dobré správanie niekedy býva nepovšimnuté. Preto chváľte deti, keď robia veci bez toho, aby ste ich napomínali. Aj malé drobnosti a darčeky môžu posilniť dobré správanie a viesť k jeho opakovaniu.

3. Ukážte deťom cestu

Ukazujte deťom, ako vykonávať úlohy. Ak chce vaše dieťa občerstvenie, ukážte mu, kde sú jablká a ako ich umyť. Hodí vaša dcéra vždy svoje špinavé oblečenie na zem? Ukážte jej, kam patrí špinavé prádlo. Prispôsobte povinnosti veku a používajte slovo „zodpovednosť,“ keď informujete deti o úlohách, ktoré od nich očakávate.

4. Stanovte limity a pravidlá

Keď deti urobia niečo proti pravidlám, vysvetlite im, že to, čo urobili, bolo nesprávne. Majte jasné a konzistentné pravidlá, ktoré budú vaše deti dodržiavať. Nezabudnite vysvetliť tieto pravidlá vzhľadom na ich vek, aby im porozumeli. Dôsledky nesprávneho správania musia byť logické, zmysluplné a jednoduché.

Napríklad: Ak sa vaše dieťa nebude chcieť podeliť o hru s elektrickým autíčkom, nebude ho môcť používať po celý zvyšok dňa.

5.Nájdite si čas na rozhovor a počúvanie

Keď si dospelí nájdu čas a porozprávajú sa s deťmi, budú sa cítiť dôležité. Časté rozprávanie o rôznych veciach im pomáha získať sebavedomie. Opýtajte sa na priateľstvá a aktivity, ktoré deti bavia. Porozprávajte sa o najlepších a najhorších skúsenostiach.

Zdiel'ajte spolu najlepšie, ale aj horšie časy. Povedzte dieťaťu, že je v poriadku mať aj negatívne pocity a hovoriť o nich. Tento prístup ich naučí, že všetci máme vzostupy aj pády.

6. Buďte vzorom

Pamätajte, že vaše dieťa sa na vás pozerá ako na svoj vzor. Takže sa mu snažte ísť príkladom. Ak sľúbite, že sa pôjdete hrať na záhradné hojdačky, tak choďte. Vždy dodržujte svoje sľuby.  Pokiaľ niekedy nemôžete sľub dodržat z objektívnych príčin, vysvetlite to dieťaťu.

7. Zapojte vaše dieťa

Čokoľvek robíte, skúste zahrnúť dieťa do tých istých aktivít. Ak umývate riad, nechajte ho pomôcť vám. Ak sa chystáte nakupovať, vezmite ho so sebou. Ak si vyberáte outfit na večierok, opýtajte sa na jeho názor. Vďaka tomu sa vaše dieťa bude cítiť dôležité, čo podporí aj pocit zodpovednosti.

8. Ospravedlňte sa

Nie je hanbou ospravedlniť sa. Ani ako rodič nie ste dokonalí a robíte chyby. Aj Vaše deti robia chyby. Je dobré uznať si, že ste spravili chybu a deťom ju aj priznať. Ak sa budete ospravedlňovať vy, ukážeme deťom dobrý príklad. Ospravedlnenie rodiča učí deti schopnosti sebareflexie.

Ak niekede od detí vyžadujete, aby sa ospravedlnili iným deťom, prípadne Vám, je dobré, aby videli aj u vás, že si priznáte chybu. Ak budete ospravedlňovanie vyžadovať iba od detí, môžu sa cítiť zle a uberie im to na sebavedomí.

9. Ste v tom spolu

Nech si zvolíte akúkoľvek formu výchovy, robte ju s rešpektom. Ak stratíte kontrolu, vaše dieťa sa nič nenaučí. Ak chcete, aby malo rešpekt, musíte ho preukázať aj vy. Dbajte na váš tón hlasu, hovorte s deťmi ako s cennými jednotlivcami. Úctyhodný život je o držaní sa štandardu, ktorý je dobrý pre váš a vaše dieťa.

Rodičovstvo nie je ľahké. Rodičovstvo je tvrdá práca. Na čo by ste si mali pamätať? Dobrý rodič je niekto, kto sa snaží robiť rozhodnutia v najlepšom záujme dieťaťa. Len tak môžete vychovať zodpovedné, samostatné a rešpektujúce dieťa. 

Ilustračné foto: florentiabuckingham / Pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom
Tipy na darčeky pre poľovníka
Obľúbené procedúry vodoliečby. Absolvovali ste už niektorú z nich?
Uvažujete nad plastovými oknami? Aké sú ich výhody a nevýhody?

Ďalšie články na podobné témy

Ako ochrániť deti pred nástrahami internetu
Najnovšie trendy vo výchove detí, ktoré by ste mali poznať
Tipy, ako naučiť deti zásady bezpečnosti na cestách
Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?
Tréning budúceho prváčika – čo ešte stihnete do konca prázdnin?
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
10 kritérií, podľa ktorých vybrať golfový kočík
Puzzle sú vhodnou zábavkou už od útleho veku. Takéto sú dôvody