Tipy, ako naučiť deti zásady bezpečnosti na cestách
24. 2. 2021 | PR Servis

Tipy, ako naučiť deti zásady bezpečnosti na cestách

Ako rodičia vieme, že nehoda sa môže stať veľmi rýchlo. Výučba o bezpečnosti na cestách by sa mala stať dôležitou súčasťou vzdelávania pre každé dieťa. Vďaka nej nadobudne potrebné poznatky o pravidlách cestnej premávky.

Dobré návyky môžeme trénovať už v skorom veku. Tu je niekoľko rád, ako naučiť svoje deti, aby boli v bezpečí pred dopravou.

Čítanie bezpečnostných značiek na cestách

Je dôležité, aby deti poznali základné dopravné značky a signály. Keď šoférujeme alebo cestujeme s našimi deťmi, môžeme ich naučiť rozdielom medzi červeným, oranžovým a zeleným signálom. Vysvetliť im, čo znamená ikona kráčajúcej osoby, ktorá je bežným symbolom na križovatkách.

Schopnosť interpretovať základné značky deťom pomôže pochopiť, kedy musia zastaviť a kedy môžu bezpečne prejsť cez cestu. 

Koncentrácia na ceste

Bezpečnosť detí na cestách začína ich duchaprítomnosťou. Deti sa môžu občas stratiť vo svojom svete a nevšimnú si prostredie okolo seba. Je potrebné ich naučiť, aby venovali dostatočnú pozornosť svojmu okoliu.

Ďalším dôvodom nehôd sú telefóny, hudba alebo hry, ktoré ich môžu rozptyľovať. Mali by sme sa uistiť, že dieťa rozumie tomu, že smartfóny by mali byť pri prechode cez cestu neustále vo vrecku. Aj počúvanie hudby pri prechádzke by malo byť tabu.

Počas tmy by sme mali byť mimoriadne opatrní

Za tmy môžu deti niekedy zostať bez povšimnutia, až pokým sa vozidlo nedostane bližšie. Počas tmy ideme vždy cez priechod pre chodcov. Ak naše dieťa chodieva za súmraku alebo večer, uistíme sa, že nemá na sebe tmavé farby.

Pre lepšiu viditeľnosť je dobré deťom svetlé oblečenie alebo reflexné prvky, pásky, nálepky. Toto pravidlo je obzvlášť dôležité pre deti, ktoré jazdia na bicykli po okolí. Keď je úplná tma, nikdy by sme nemali opúšťať domov bez kvalitných reflexných materiálov.

Riziko behania po uliciach

Malé deti mnohokrát nedokážu pochopiť rozdiel medzi bezpečným ihriskom a akýmkoľvek iným otvoreným priestorom, predstavujúcim riziko. Deti by sme mali varovať pred behaním a hraním sa, keď sú blízko cesty. Beh na otvorenom priestranstve, kde majú prístup vozidlá je nebezpečný a môže viesť k nehodám.

Prechod cez cestu iba cez priechod pre chodcov

Deti by sme mali učiť prechádzať cez cestu ideálne na priechodoch pre chodcov alebo na čo najbezpečnejších miestach. Križovatky a priechody pre chodcov sú konkrétne určené oblasti, kde môžu chodci prechádzať cez cestu. Riziko u detí je v tom, že majú tendenciu prechádzať cez cestu na rôznych miestach. Môže sa im to zdať bezpečné, pretože blížiace sa vozidlá sú ďaleko.

Nehody sa stávajú, keď chodci neodhadnú rýchlosť prichádzajúceho automobilu alebo keď sa nachádzajú v mŕtvom uhle vodiča. To je dôvod, prečo sú priechody pre chodcov a križovatky najbezpečnejšími miestami na prechod. Aj tam však treba brať do úvahy bezpečné zvyky - vždy sa poobzerať a počkať, nech nás šofér uvidí. Nie je pravda, že by mali chodci automaticky na priechode prednosť - majú ju len vtedy, keď sú na prechode skôr, ako sa zjaví prichádzajúce auto.

V každom prípade v prípade nejakej kolízie je už neskoro a irelevantné riešiť, kto mal prednosť, preto je lepšie počínať si zodpovedne a obozretne.

Bezpečnosť na bicykli

Ak máte dieťa, ktoré jazdí na bicykli do školy alebo po okolí, uistite sa, že je oboznámené s nasledujúcimi cyklistickými pravidlami a že ich dodržiava. Je to nevyhnutné preto, aby bolo na ceste v bezpečí.

     Pri jazde na bicykli je vždy povinná prilba.

     Pred použitím vždy skontrolujeme, či je bicykel v prevádzkyschopnom stave, či nie je porušený a či má fungujúce osvetlenie, ak ho dieťa používa za tmy.

     Vždy treba jazdiť v pruhoch vyhradených pre cyklistov.

     V oblastiach so zlou viditeľnosťou a v noci, je povinnosťou používať svetlo na bicykli. A aj tu sa oplatí investovať do kvalitných reflexných materiálov.

     Nedovoľte deťom jazdiť na bicykli po rušných uliciach bez dozoru.

6 tipov, ako udržať dieťa v bezpečí počas jazdy v aute

  1. Pripútať sa.  Mali by sme zaistiť, aby dieťa malo vždy zapnutý bezpečnostný pás alebo aby bolo zaistené v autosedačke.
  2. Pomocou funkcie detskej zámky môžeme deťom zabrániť v tom, aby samé otvárali dvere auta.
  3. Je dobré prejaviť trpezlivosť pri šoférovaní a byť deťom príkladom.
  4. Mali by sme byť presnými a disciplinovanými vodičmi, aby sme sa vyhli prekročeniu rýchlosti a prudkej jazde.
  5. Počas riadenia vozidla by sme nemali používať mobilné telefóny ani iné pomôcky.
  6. Nikdy by sme nemali nechávať deti samé v aute.

Hry a aktivity

Jedným z najlepších spôsobov, ako naučiť deti niečo dôležité, je hrou.

     Môžeme nakresliť alebo vymaľovať cestné a dopravné značky, alebo plagáty, aby si ich deti lepšie pamätali.

     Vytvoriť zábavnú báseň alebo pieseň o bezpečnosti na cestách so značkami a významom jednotlivých značiek

     Krížovky o cestných pravidlách sú vynikajúcimi učebnými pomôckami pre staršie deti.

     Skvelou možnosťou je tipovacia hra. Pri nej si budeme prehrávať zvuky alebo tóny, ktoré počuť na ulici a pýtať sa detí, o aké zvuky ide.

Výučba bezpečnosti na cestách je veľmi dôležitou súčasťou výchovy detí, pretože sa priamo týka ich fyzickej bezpečnosti. Naše deti rastú a osamostatňujú sa v podmienkach, kde sa vyžaduje znalosť základov cestnej premávky. Prednášky a teória nestačia. Bezpečnosť na cestách je niečo, čo je potrebné praktizovať a trénovať priamo v teréne.

Ilustračné foto: AJEL/Pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

9 tipov pre rodičov, ako viesť deti k zodpovednosti, rešpektu a samostatnosti
Ako ochrániť deti pred nástrahami internetu
Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom 
Tieto darčeky pre deti sú aktuálne najžiadanejšie
Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?
Keď škola volá po prvýkrát. Ako zvládnuť nástup do prvej triedy?
Môžete sa na cestovné poistenie spoľahnúť, keď sa na dovolenke nakazíte koronavírusom?
Tréning budúceho prváčika – čo ešte stihnete do konca prázdnin?