Poznáte neurodegeneratívne ochorenia, ich príznaky, prevenciu a liečbu?
22. 10. 2021 | PR Servis

Poznáte neurodegeneratívne ochorenia, ich príznaky, prevenciu a liečbu?

Neurodegeneratívne ochorenie je všeobecné pomenovanie pre stavy, kedy sú zasiahnuté neuróny, teda bunky v mozgu. Neuróny sú základnými prvkami nervového systému, ktoré sa normálne nereprodukujú ani nenahrádzajú. Teda ak sa poškodia alebo odumrú, telo ich už nedokáže nahradiť.

Najznámejšími príkladmi neurodegeneratívnych ochorení sú Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a Huntingtonova choroba, ktorým sa budeme v nasledujúcom článku venovať.

Neurodegeneratívne ochorenia sa nedajú úplne vyliečiť. Spôsobujú pohybové problémy alebo zníženie mentálnych schopností, demenciu.

Medzi neurodegeneratívne ochorenia, patria napr:

     Alzheimerova choroba

     Parkinsonova choroba

     Priónová choroba

     Choroby motorického neurónu

     Huntingtonova choroba

     Spinocerebrálna ataxia

     Spinálna svalová atrofia

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je ochorenie mozgu, pri ktorom mozgové bunky strácajú svoju funkciu a odumierajú. To spôsobuje úbytok kognitívnych funkcii ako je myslenie, pamäť i reč. Je to jedna z najčastejších foriem demencie. Príčiny vzniku Alzheimera nie sú zatiaľ úplne objasnené, no predpokladá sa, že spúšťačom tejto choroby môže byt' napríklad vplyv prostredia či porucha imunity. Za najväčší rizikový faktor sa však považuje vysoký vek.

Príznaky

Priebeh Alzheimerovej choroby sa delí do niekoľko skupín podľa štádia, v ktorom sa chorý nachádza. Prvé príznaky prichádzajú veľmi pomaly, a preto je dôležité u staršieho človeka starostlivo vnímať každú zmenu správania. V prvom štádiu sa môžu objaviť prvé príznaky:

     Zabúdanie

     Odkladanie vecí na iné miesto

     Problémy s rečou

     Časová a priestorová dezorientácia

     Zmeny nálady

     Zmeny osobnosti

     Strata iniciatívy

     Zhoršené abstraktné myslenie

     Zhoršené vykonávanie každodenných činností

V druhom, strednom štádiu sa ťažkosti z prvého štádia prehlbujú. Chorý človek už potrebuje pomoc pri hygiene, obliekaní a bežných denných činnostiach. Práca s takým človekom môže byť vyčerpávajúca. Prehlbujú sa zmeny osobnosti, zmätenosť, zle sa s ním komunikuje a nevie sa poriadne vyjadrovať.

V neskorom štádiu pacient vyžaduje neustálu špeciálnu starostlivosť. Prejavujú sa problémy s chôdzou, inkontinenciou, poruchy spánku, nechutenstvo. Chorý už nespoznáva svojich blízkych, nie je schopný súvisle komunikovať a uzatvára sa do seba.

Liečba a život s Alzheimerom

V súčasnosti neexistuje zatiaľ možnosť úplného vyliečenia. Existujú však lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky. Počas choroby je najúčinnejšia forma pomoci pacientom poskytnutie špeciálnej starostlivosti a rôznych terapií.

K liečbe sa používa extrakt z ginkgo biloby, ktorý pomáha zlepšiť prekrvenie mozgu a tým podporuje činnosť mozgu. Mnoho pacientov siaha aj po CBD olejoch či kvapkách.

Bohužiaľ Alzheimerova choroba je smrteľné ochorenie. Treba samozrejme poznamenať, že čím skôr sa choroba rozpozná, tým sa zvyšuje šanca na spomalenie jej priebehu.

-parkinson-syndrome-doing-puzzle-home_1634892079.jpg

Huntingtonova choroba

Huntingtonova choroba je na rozdiel od Alzheimera dedičná. To znamená, že ak má jeden z rodičov poškodený gén, dieťa má 50% riziko, že tento defektný gén zdedí. Huntingtonova choroba je spôsobená poškodením génu Huntington, čo spôsobuje rozpadávanie nervových buniek. U človeka sa to prejavuje ubúdajúcou fyzickou kondíciou, zmenami nálad a emócií a problémami s kognitívnymi schopnosťami.

Príznaky

Huntingtonova choroba môže byť nadobudnutá v dospelosti, ale aj v detstve. Počiatočné symptómy u dospelých sú:

     depresia

     apatia, podráždenosť

     nedobrovoľné pohyby

     ťažkosti pri rozhodovaní

     nekontrolované pohyby

     ťažkosti pri chôdzi a zhoršená koordinácia

     problémy s prehĺtaním a rozprávaním

     strata pamäti

     zmeny osobnosti

     zmeny reči

     pokles kognitívnych schopností.

Huntingtonova choroba sa môže vyskytnúť už v detstve. Prvé symptómy sa začínajú objavovať v útlom veku alebo počas dospievania:

     slintanie

     nemotornosť

     pomalé pohyby, časté pády

     tuhé svaly

     záchvaty

     pokles výkonnosti v škole.

Existuje 5 štádií Huntingtonovej choroby.

Liečba a život s Huntingtonovou chorobou

Ani pri tejto chorobe neexistuje žiadny liek, ktorý by ju vyliečil. Existujú však spôsoby, ako sa s chorobou dá naučiť žiť a zvládať jej príznaky.

Predpísané lieky môžu poskytnúť úľavu od niektorých fyzických a psychických symptómov. Druh a množstvo potrebných medikamentov sa však líši od toho, aký je stav choroby. Existuje aj rehabilitácia a cvičenie, ktoré sú veľmi dôležité. Pomáhajú zlepšiť koordináciu, rovnováhu a flexibilitu. Pre poruchy s rečou existujú terapie reči, kde odborníci pomáhajú s artikuláciou a vyjadrovaním. Pri riešení emočných a duševných problémov je nutná psychoterapia.

V neskorších fázach ochorenia je potrebné vytvoriť a dodržiavať štruktúrovaný denný režim, zabezpečiť správnu stravu a pomôcť pri zvládaní rôznych situácií.

Tip: Viac tipov pre zdravie nájdete v článku.

Parkinsonova choroba

ld-lady-woman-patient-wheelchair-park_1634892074.jpg

Parkinsonova choroba je ďalším neurodegeneratívnym ochorením, ktoré sa najčastejšie prejavuje u ľudí nad 50 rokov. Pri tejto chorobe dochádza k nadmernému ubúdaniu nervových buniek v mozgu, čo má za následok problémy s motorikou a psychickými problémami.

Príznaky

V počiatočnej fáze Parkinsonovej choroby sa chorí môžu javiť ako zdraví ľudia a prejavujúce sa problémy sa pripisujú starobe.

Typické príznaky Parkinsona sú:

     strnulosť tváre

     stuhnutosť tela

     trasenie rúk a celého tela

     spomalená chôdza

     problémy s chôdzou

     poruchy s rovnováhou

     samovoľný pohyb prstov pri bežných činnostiach.

Liečba a život s Parkinsonom

Liečba Parkinsonovej choroby sa tlmí pomocou liekov, ktoré dodávajú do mozgu chýbajúci dopamín. Okrem liekov pomáha aj cvičenie a rehabilitácia. Kombinácia liekov a cvičenia pomáhajú pacientovi zlepšiť kvalitu života.

Aj správna výživa môže pomôcť spomaliť Parkinsonovu chorobu. Pacienti by mali jesť veľa ovocia, zeleniny a celozrnnej stravy. Pre lepšiu detoxikáciu organizmu by mali piť veľa tekutín a obmedziť príjem tukov a cukrov.

Aj psychická podpora je dôležitá. Postihnutým je vhodné robiť spoločnosť a rozveseľovať ho. V neskoršom štádiu choroby je už potrebná špeciálna starostlivosť a odborná pomoc.

Věděli jste, že..

..v prípade neurodegeneratívnych ochorení sa pacientom veľmi osvedčila terapia umením a zvieratami? Tzv. arteterapia pomáha ľuďom zlepšovať ich koordináciu tela, sústredenie a náladu. Naopak zooterapie je vhodnejšie pre zlepšenie psychického stavu.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Ako byť krásna aj po štyridsiatke: Nájdite svoj esprit v každom veku!
Popáleniny: čo robiť v prípade úrazu?
Svadobné fotenie s nádychom zábavy. Tipy pre nezabudnuteľné zábery
Prežite zimu v pokoji, zdraví a pohode vďaka aromaterapii
Pánska peňaženka: Ako si vybrať správne?
Plastové dózy na potraviny: Tajomstvo organizovanej a prehľadnej kuchyne
Plavby v Chorvátsku s kapitánskym preukazom: Splňte si sen o vlastnej jachte!
Hurá do školy: Ako zvládať ranné vstávanie a prípravu detí do školy?

Ďalšie články na podobné témy

Čo je získaná, adaptívna imunita?
Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkom?
Dokáže homeopatia zmierniť priebeh ovčích kiahní?
Transplantácia obličiek – kedy hrozí a ako sa na ňu pripraviť
Je vaša rana správne diagnostikovaná?
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IX