Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
15. 7. 2018 | Paťka

Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?

Tetánia alebo tetanický syndróm postihuje v súčasnosti veľké množstvo mladých ľudí, najmä ženy do veku 30 rokov. Mávate časté migrény, pocit tlaku na hrudi, problémy s dýchaním pri väčšej záťaži? Tetánia môže byť vaším problémom. Tetánia ale NIE JE prekážkou. Dá sa s ňou žiť a obmedzuje vás najmä vaše psychické nastavenie.

 

Tetánia je zákerný syndróm. Sama som si ním prešla ale nie je to nič, čo by ma nejako obmedzovalo. Tetanické záchvaty mávam dokonca aj teraz ale už nie v takom množstve ako pred pár rokmi.

Tetánia je syndróm, ktorý môže postihnúť hocikoho. Vzniká najčastejšie z nedostatku horčíka alebo vápnika. Ďalšou príčinou vzniku tetánie môže byť časté vystavovanie stresovým situáciám. Stressmani, majte sa preto na pozore! Prípadne tetanické záchvaty si môžete privolať aj častou fyzickou námahou.

Ako vyzerá tetanický záchvat?

Nie je to naozaj nič príjemné. Môj prvý tetanický záchvat bol úplný horor, keďže som absolútne nevedela, čo sa so mnou deje. Nadránom som sa zobudila na to, že mi neskutočne tŕpnu prsty ľavej ruky. Tŕpnutie po pár minútach vystrelilo do celej ľavej ruky, ľavej polovice hrudníka, ľavej nohy, dokonca presne som cítila ako mi tŕpne ľavá polovica tváre a jazyka. Nevedela som sa poriadne nadýchnuť (hyperventilácia), myslela som si, že o chvíľu odpadnem. Do toho sa pridali závraty, kŕče do prstov a skoro nič som nepočula.

Veľmi som sa zľakla, no nevedela som sa ani len pohnúť. Tento stav trval asi pol hodiny a neskôr v miernejšej forme prebiehal niekoľko hodín. Na pohotovosti mi spravili EKG vyšetrenie, na ktorom sa vylúčil infarkt a tým pádom so mnou nič ďalej neriešili.

Po tejto skúsenosti sa situácia opakovala častejšie. Našťastie už nie v takej silnej forme. Väčšinou som mala ,,len” závraty, stavy úzkosti, hyperventiláciu a tŕpnutie končatín. Doktori s tým, samozrejme, rok nič nerobili, kým som neprišla sama na to, že to je možno tetánia. Spravili sa mi vyšetrenia a áno, bola to tetánia.

Keď človeku poviete, že trpí tetanickým syndrómom, alebo hocičím iným, ide okamžite na internet. NEROBTE TO! Radšej sa opýtajte niekoho, o kom viete, že má tetániu ale určite nepozerajte nič na internete alebo nebodaj sociálnych sieťach. Ja som našla jednu skupinu ľudí na sociálnej sieti, ktorí mali tetániu. Vravela som si, že to bude fajn. Nájdem tam určite nejaké tipy na to, ako predchádzať záchvatom, ako sa stravovať atď. Úprimne, bolo to niečo strašné.

Tí ľudia sa tam jedine vzájomne ľutovali, ako im skončil život, ako čakajú len na to, kedy ich zastihne záchvat, ako nosia papierové vrecká vždy pri sebe lebo čo ak náhodou.

 worried-girl-413690-960-720_1531685864.jpg

Jedno je veľká pravda. Nikdy neviete, kedy vás zastihne tetanický záchvat. Jedno je však isté. Nezomriete naň. Nemáte sa čoho báť. Príznaky sú síce odstrašujúce, no nič čo by niekto neprežil.

Po sledovaní príspevkov a komentárov som sa však cítila stále slabšia a slabšia. Priznávala som si, že mám tetániu a takpovediac mi prerástla cez hlavu. Dokonca som prešla až do stavu depresií, ktoré sú pri tetánii bežné. Po niekoľkých mesiacoch v depresiách a sledovaní príspevkov v tej skupine som objavila niečo, čo mi dalo akýsi čistejší pohľad na tento syndróm.

Zrazu som si všimla pár komentárov, kde bolo napísané, že stačí najmä zmeniť postoj. Netreba ani žiadne lieky. Pridajte si do stravy viac magnézia a vápnika, naučte sa odpočívať a najmä počúvať svoje telo. Zabudnite na papierové vrecká. Keď mi nastúpila hyperventilácia tak som sa oprela a snažila zhlboka dýchať. PRESTAŇTE MYSLIEŤ na to, že môžete dostať tetanický záchvat.

Netrvalo dlho a záchvaty skoro úplne zmizli. Začala som znova behať. Beh som zbožňovala ale kvôli tomu ,,čo ak mi príde zle”, som prestala. Pri tetánii môže byť šport nápomocný. Zo začiatku sa najmä neprekonávajte a choďte na všetko pomaly. Akonáhle vám príde zle, prestaňte. Postupnými krokmi však prídete na to, že na tieto ,,veci” ani len nemyslíte a vôbec vás neobmedzujú.

Keďže som prestala myslieť na to, že sa mi môže niečo stať, alebo že dostanem zlú náladu z niečoho, úplne som prenastavila moje premýšľanie a myslela som pozitívne, ale najmä reálne. Pomáhalo mi tiež odpútať pozornosť napríklad prezeraním si instagramových účtov s mojou obľúbenou kozmetikou. Isto si nájdete svoju vlastnú metódu, ako sa upokojiť. Povedala som si, nezosypem sa predsa z toho, keď na mňa niekto zvýši hlas alebo sa na mňa škaredo pozrie. Tetánia ma trochu zocelila.

Stále však buďte opatrní pri stresových situáciách. Kým som nevedela, že mám tetániu, bola som veľkým stressmanom. Stresovala som pred každou najmä nepoznanou stiuáciou. Odvtedy beriem všetko buď hop alebo trop. Jednoducho buď mi to víde alebo nie. Svet sa mi nezrúti. Na žiadnu situáciu sa siahodlho nepripravujem a tým pádom nemám stres z toho, že mi niečo nevíde alebo niečo pokazím.

 window-view-1081788-960-720_1531685883.jpg

Aké sú príznaky tetanického syndrómu?

Príznakov je naozaj veľmi veľa a tetánia prebieha u každého inak. Spoločné je jedno. Nie je to v poriadku a naučte sa tomu predchádzať.

Tetánia ma naučila dokonale vnímať moje telo. Dovtedy som si vôbec nevšímala signály, ktoré mi dávalo. Telo máme len jedno a ono nám všetko raz vráti. Preto ho príliš nepreťažujte, pokiaľ na to nie ste zvyknutý. Záťaž, je jedno či fyzická alebo psychická, neskutočne ubližuje vášmu telu. Odpočinok ešte nikomu neublížil.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IX
Budú aplikácie pre duševné zdravie efektívnou alternatívou, keď si nebudete môcť dovoliť terapiu?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XV
Seriál psychosomatika: keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XVI
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XVII
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie X