Poznáte tieto spôsoby,  pomocou ktorých si môžete vypestovať vlastné potraviny vo svojom byte?
30. 3. 2021 | PR Servis

Poznáte tieto spôsoby, pomocou ktorých si môžete vypestovať vlastné potraviny vo svojom byte?

Dnes sa veľa hovorí o ekologickom pestovaní, či ekologickom poľnohospodárstve. Existujú špecializované bioobchoody, growshopy a predajcovia farmárskych potravín. Niekedy sú drahé a niekedy môžeme trochu pochybovať, či sú skutočne BIO.

Aj v meste existujú spôsoby, ako si zadovážiť čerstvú a zdravú zeleninu. V tomto článku si povieme, ako si ju vypestovať priamo v byte. Existujú nízkorozpočtové, aj drahšie spôsoby. Treba vziať do úvahy naše priestorové i finančné možnosti. Ochutnávka zeleniny vo vašom byte začína, nech sa páči.

Možnosti pestovania v meste

V posledných rokoch sa mestá v lete prehrievajú. Zeleň, ktorá by nás schladila, pribúda iba pomaly. Na tento trend reaguje vlna zakladania komunitných či obecných záhrad, v ktorých sa združujú drobní záhradkári. Táto varianta je náročnejšia na organizáciu, pretože ak si komunitnú záhradu nechcete založiť, na miesto v už existujúcich sa môže čakať dosť dlho.

Pokiaľ chcete začať pestovať hneď, môžete využiť aj priestory vášho bytu či balkóna. Ak máte balkón alebo terasu, vždy je to plus. Ale pestovať sa dá aj bez nich. Každý bytík ponúka trochu slnečného miesta pri okne. Ak nemáte slnka dostatok, pestovať sa dá aj pod umelým svetlom. Poďme si ukázať možnosti.

Pestovanie na balkóne

Pestovanie na balkóne je tradičným spôsobom, ako si pripraviť čerstvú zeleninu u vás doma. Odkedy sa ľudia sťahovali do mestských bytov, pestovali na balkóne. Pri záhradničení na balkóne potrebujeme myslieť na dva najdôležitejšie faktory, teda osvetlenie rastlín a potrebnú teplotu.

Každá rastlina má špecifické potreby na množstvo svetla a osvetlenie. Napríklad rajčiny potrebujú veľa svetla, koreňová zelenina už menej. Množstvo svetla, ktoré máme na balkóne veľmi neovplyvníme. Môžeme však vhodne popreskupovať rastliny tak, aby tie svetlomylné boli na najsvetlejších častiach a naopak.

Teplota potrebná na pestovanie rastlín sa veľmi líši podľa druhu rastliny. Od toho závisí, v akom období budeme rastlinku na balkón umiestňovať. Napríklad apríl je dobrým mesiacom na vysievanie byliniek či hrášku. Niektoré druhy rastliniek, ako mätu či bazalku, môžete použiť aj po prezimovaní. To sa však odohráva výhradne v teple bytu. 

bylinky-na-balkone_1617122274.jpg

Vertikálne záhrady

V poslednej dobe sa do popredia dostáva vertikálne pestovanie, vďaka ktorému si môžeme aj na menšej ploche vypestovať viac plodín. Dá sa využiť na záhradke, ale aj na balkóne. V praxi sa používajú nástroje či kvetináče, ktoré nám umožnia umiestniť rastliny nielen vedľa seba, ale aj vertikálne nad seba.

Dnes už existujú špeciálne kvetináče či súpravy a stojany, vďaka ktorým môžeme vertikálne pestovať. Môžeme si ich ale zhotoviť aj sami, potrebujeme napríklad na stenu pripevniť europalety a do ich jednotlivých dielikov zavesiť kvetináče za háky alebo iným spôsobom. Vertikálne pestovanie je možné aj v interiéri bytu.

Pestovanie na parapete

Ďalším špeciálnym spôsobom pestovania je pestovanie na parapete. Nepotrebujete k nemu nič, len špeciálny parapet. Najobľúbenejšie na pestovanie sú bylinky, ktoré Vám vydržia počas celého roka. Vôňa čerstvých byliniek sa nedá porovnať s vôňou tých sušených.

Aby bylinky dlhšie vydržali, je dobré nekupovať ich v kvetináčoch v supermarketoch. Najlepšie je zadovážiť si semená a vysiať si ich vlastnoručne na záhrade alebo na balkóne. Zvonku ich potom premiestniť do kvetináča a dať dovnútra. Na parapete môžete pestovať v zime a v lete ich premiestniť späť von.

Na parapete sa dajú pestovať aj niektoré druhy zeleniny, napríklad uhorky. Tie majú rady svetlo a teplo, ak je na parapete tienisto, môžeme použiť umelé osvetlenie. Na parapete sa prekvapivo dá pestovať aj kôpor, petržlen či dokonca mini mrkva. Vždy je dobré zistiť si dopredu, ktoré odrody sú vhodné na domáce pestovanie.

Nakličovanie

Špeciálnou kategóriou je nakličovanie semien. Nakličovať môžeme strukoviny ako cícer či šošovicu, obilniny ako pšenicu či pohánku, aj semená ako sezam či  ľan. Na nakličovanie potrebujeme iba tanier alebo inú vhodnú nádobu, v ktorej budeme semená niekoľko krát za deň polievať vodou.

Pri nakličovaní je dobré zistiť si, ako dlho je potrebné semená namáčať vo vode pred tým, ako ich začneme polievať. Väčšinou stačí niekoľko hodín. Nakličovanie prebieha najlepšie vtedy, ak je semienko v tieni a prípadne v tme. Existujú nakličovacie misky, ktoré prepúšťajú vodu po každom poliatí a tak uľahčujú nakličovanie.

Klíčky sú hotové za dva až tri dni a v chladničke vydržia niekoľko dní. Môžeme ich konzumovať surové, prípadne pridávať do polievok, smoothies, cestovín, praženice, fantázii sa medze nekladú. Pri nakličovacích zmesiach je dobré si zistiť, či majú jednotlivé semená v nich obsiahnuté podobnú dobu nakličovania

Pestovanie pomocou špeciálnych zariadení

Pokiaľ nemáte balkón a chcete pestovať viac, ako sa Vám zmestí na parapet, môžete si zadovážiť alebo zhotoviť špeciálne zariadenia na pestovanie rastlín v interiéri. Nie sú zvlášť ekonomicky náročné a pestovanie v nich je omnoho menej závislé od vonkajších podmienok, ako je to pri pestovaní na balkóne alebo v záhrade.

Vlastnoručne zhotovené zariadenia

Ak chcete pestovať v interiéri, môžete si zhotoviť špeciálne drevené konštrukcie, do ktorých umiestnite kvetináče. Na ne môžete položiť LED osvetlenie, ktoré sa dá dobre regulovať podľa potrieb rastlín. Rastlinky musíte samozrejme dobre hnojiť, existujú dokonca špeciálne hnojivá pre rastliny pestované vo vnútri.

Ďalším spôsobom pestovania rastlín v interiéri je vytvorenie mikroklímy tak, že rastliny oddelíme od zvyšku bytu. Môžeme použiť skriňu, alebo stan, do ktorého umiestnime rastliny aj osvetlenie. Výhodou je, že rastliny sú chránené pred škodcami, ktorí by ich mohli napadnúť, ak by boli iba voľne v byte. Nevýhodou je, že potrebujú viac umelého svetla.

pestovani-rastlin_1617122274.jpg

Growboxy

Alternatívou k vnútornému pestovaniu sú grow boxy pre indoor pestovanie. Sú to špeciálne boxy, ktoré už obsahujú všetko potrebné pre danú rastlinu. Môžu byť z kovu alebo plátna, podľa toho, aký druh manipulácie preferujeme. Môžu mať rôzne parametre, podľa toho, čo si želáme pestovať.

Dôležité je osvetlenie grow boxu. Odvíja sa od toho, akú intenzitu svetla rastliny vyžadujú. Growboxy ponúkajú viacero možností. Treba myslieť aj na vetranie, ktoré je väčšinou zabezpečované vďaka čerpadlu. Vnútro growboxu býva väčšinou z lesklého materiálu tak, aby odrážalo svetlo a urýchľovalo rast.

V growboxe môžeme pestovať klasicky v kvetináči v pôde so substrátom. Dá sa pestovať aj pomocou hydropónie, teda vodných roztokov. Možná je aj aeropónia, alebo pestovanie pomocou rozprašovania kvapôčok vody s výživou do vzduchu. Hydropónia a aeropónia umožňujú rýchlejší rast rastlín.

Pár rád na záver

Pestovanie nás spája so zemou, s prírodou a pomáha nám znovuobjavovať pravé a originálne chute. Aj keď je prírody v meste poskromne, môžeme si ju nainštalovať priamo do bytu, alebo na balkón. Je to výborný spôsob, ako učiť deti starostlivosti o svoje okolie.

Na to, aby sme boli úspešní, je dobré si o pestovaní najprv niečo naštudovať. Ale aj metóda pokus-omyl funguje, pokiaľ sme ochotní zniesť neúspech. Pri pestovaní môžeme využiť aj našu intuíciu a pocit, že jednej rastline sa bude dariť lepšie tu, inej tam. Ak sa budeme o rastliny s láskou starať, určite nám to vrátia.

 Ilustračné foto: congerdesign, cocoparisienne / Pixabay.com 

Ďalšie články od autora PR Servis

Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom
Tipy na darčeky pre poľovníka
Obľúbené procedúry vodoliečby. Absolvovali ste už niektorú z nich?
Uvažujete nad plastovými oknami? Aké sú ich výhody a nevýhody?

Ďalšie články na podobné témy

Domáce udiarne: Zdravotné výhody údených pokrmov
Ako vyčistiť špinavý matrac alebo sedačku?
Aby klasické sobotné upratovanie nebolo pre vás nočnou morou!
Máte prázdnu miestnosť v dome? My vieme ako ju môžete využiť
Nakupujte obalové zásoby jednoduchšie s All In Packaging
Aktivity, ktorým sa s deťmi venujte, keď ste doma
Majte v kuchyni len to najnutnejšie a vytvorte si v tom systém
Viete, ako by ste si mohli predĺžiť životnosť práčky?