Trend: Virtuálna realita a čo by ste o nej mali vedieť + inšpiratívne ženy pôsobiace vo VR priemysle
30. 7. 2021 | PR Servis

Trend: Virtuálna realita a čo by ste o nej mali vedieť + inšpiratívne ženy pôsobiace vo VR priemysle

Možno, preto, sa o tento nový technický trend začína zaujímať aj mnoho žien. Patríte do tejto skupiny aj vy? Zaujíma vás technológia a, čo všetko by ste o VR mali určite vedieť?

Možno, preto, sa o tento nový technický trend začína zaujímať aj mnoho žien. Patríte do tejto skupiny aj vy? Zaujíma vás technológia a, čo všetko by ste o VR mali určite vedieť?

Čo je VR?

Pravdepodobne nikdy v živote nepoletíte na Mars, možno nebudete ani plávať s delfínmi či stáť na pódiu a spievať s rockovými hviezdami. Avšak vďaka VR môžete tieto veci zacíť – a mnoho ďalších – aj bez toho, aby ste opustili svoj domov. Stačí si len nasadiť VR headset a preniesť sa do virtuálneho prostredia, v ktorom vás čakajú neobmedzené možnosti, skúsenosti a dobrodružstvá. Táto technológia budúcnosti doslova umožňuje zažiť čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek.

 

Virtuálna realita (VR) je počítačom generovaná simulácia, ktorá vám umožní prejsť do sveta virtuálnej reality pomocou VR headsetov, vďaka ktorým sa ocitnete priamo v centre diania.

Rozdiel medzi VR a AR

Rozšírená realita prepája reálny svet s tým virtuálnym svetom. Na rozdiel od virtuálnej reality, ktorá vytvára úplne umelé digitálne prostredie, rozšírená realita využíva existujúce prostredie. Váš skutočný svet je rozšírený resp. vylepšený o digitálne informácie. Tieto informácie sú získavané z rôznych informačných zdrojov za použitia rôznych aplikácií. Digitálny obsah je viditeľný len cez špeciálne AR okuliare alebo pomocou tabletu či smartfónu.

Tento typ rozšírenej reality nachádza svoje využitie najmä v automobilovom priemysle napríklad pri diagnostike áut na diaľku alebo pri revitalizácii firiem.

vr-realita-zeny_1627626199.jpg

Záujem žien o VR rastie

Aj ked virtuálna realita sa vo všeobecnosti stále považuje za mužskú parketu, ženské umelkyne, tvorkyne, ale aj užívateľky taktiež túžia experimentovať a osvojovať si novú technológiu.

NIe pochýb o tom, že virtuálna realita (VR) je pripravená na revolúciu.

Nonna de la Peña, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Emblematic pre virtuálnu, rozšírenú a zmiešanú realitu, je jednou z prvých žien, ktorá rozpoznala, aké pôsobivé môžu byť zážitky z virtuálnej reality a aký veľký môže byť ich dopad.

Nonny de la Peña je považovaná za jednu z najvplyvnejších žien v priemysle VR / AR a bola dokonca ocenená ocenením "Technologický inovátor roka".

Súčasné využitie a potenciál VR

virtualna-realita_1627626199.jpg

Ako sme spomínali, virtuálna realita zďaleka nie je už len záležitosťou hier a 360° videí. Virtuálna realita a jej využitie má obrovský potenciál aj v ďalších priemysloch.

Lekárstvo

VR si nachádza uplatnenie aj v medicíne.

     Liečenie rôznych chorôb, ako napríklad liečba straty pamäti.

     Operácie a využitie 3D modelov pre chirurgov na plánovanie a nácvik operácií.

     Výučba študentov, kde si vďaka VR môžu tzv. „vstúpiť“ do ľudského tela.

Tréning

Možnosť replikovať dokonalé podmienky, ako pri reálnom výkone a tréning vo virtuálnej realite sa tak stáva kópiou reálneho prostredia. Napr

     Športovci používajú trenažér s VR okuliarmi, aby simulovali dokonalé podmienky reálneho tréningu.

     Armáda sa môže pripraviť a trénovať na misie v prostredí VR.

     Trénovanie "soft skills a hard skills", podobné ako v prípade vzdelávania, tréning zručností a praktických úloh, nácvik operácií a podobne.

Vzdelávanie

Vzdelávanie je jedným z najdôležitejších spôsobov využitia technológie virtuálnej reality. VR vám umožní simulovať situáciu vo virtuálnej realite, ktorá by inak bola nákladná alebo dokonca nereálna. Vďaka VR sme schopní absorbovať väčšie množstvo informácií a lepšie pochopiť kontext prostredníctvom zážitku, ktorý nám virtuálna realita umožní. Vzdelávaním rozhodne nemyslíme len univerzity a školy, ale aj firmy a samoštúdium.

     Firemné využitie – soft skills a hard skills, školenie zamestnancov, BOZP, onboarding a podobne

     Simulácia krízových situácií napríklad pre políciu, lekárov, hasičov.

     Tréning požiarnej bezpečnosti vo VR a ďalšie.

Zábava

Zábavný priemysel je samozrejme zatiaľ najrozšírenejší, čo sa týka využitia VR. Väčšina ľudí si aj dnes pod pojmom VR vybaví skôr nejakú hru než firemné využitie.

     Gaming / Hry

     Neopakovateľný zážitok, ako sú napríklad virtuálne prehliadky, videá a aplikácie, ktoré slúžia, ako prenos zážitku vo virtuálnej realite (napr. virtuálna prehliadka katedrály)

     Filmy alebo dokumenty natočené 360° kamerou.

     Live Streaming – živé prenosy z koncertov, konferencií a predstavení, ktoré vám umožní prežiť naživo akúkoľvek udalosť bez toho, aby ste boli skutočne tam.

Inšpiratívne ženy, ktoré uchvátila VR

     Nonna de la Peña

     Liv Erickson

     Eva Hoerth

     Timoni West

     Sarah Hill

     Helen Situ

     April Speight a mnoho ďalších.

Virtuálnu realitu čaká určite zlatá éra a aj napriek stálej rodovej nerovnosti, veľa žien sa presadilo v tomto priemysle. Ak aj vy máte záujem o technológie, no bojíte sa konkurencie zo strany mužského pohlavia, nedajte sa odradiť. Virtuálna realita je stále iba vo svojich začiatkoch, a ak je to naozaj vaša vášeň, robte to, čo milujete.

Ilustračné foto: Pixabay.com, Unsplash.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
Dve presvedčenia, ktoré už nám neposlúžia
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Keď máte jasný cieľ, musíte na ňom pracovať
Zuzana Nohálová: Fascinujú ma ženy, ktoré lámu predsudky
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.