Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra
29. 9. 2016 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra

Prvýkrát som ju stretla 4. decembra 2014 na workshope Rodové Knihy, ktorý spoluorganizovali v rámci OZ E-ženy s Gabi Revickou. Pamätám si, ako som mala silný vnútorný pocit, že už sa poznáme veky vekov. Predstavili mi ju ako novú Ambasadorku OZ E-ženy.  Videla som silnú, múdru a vyrovnanú ženu s najkrajšími očami na svete. Mala som rešpekt. Mám ho doteraz. Predstavujem vám Andreu Trávničkovú, inšpirujúcu koučku a spisovateľku, obetavú mamu a ženu s veľkým Ž: 

1. Kto si, Andrejka, ako by si sa predstavila? 

Kto som? :o)) Som človek, ktorý hľadá odpovede na zdanlivo ľahké otázky. Odpoveď na túto otázku hľadám veľmi dlho. Pred pár dňami som sa vrátila zo štvordňového semináru Rastová komunita s profesorom Walterom Zahndom, ktorý už dlhé roky šíri učenie rodinnej terapeutky Virginie Satirovej. A práve tu som zistila, že to, kto som, myslím kto som JA naozaj, už pomaly začínam tušiť a že na svojej ceste za týmto poznaním som zase o kus bližšie k cieľu.  Walter nám poradil – pýtajte sa svojich blízkych, kto ste. Ako vás oni vidia. Odporúčam – dozviete sa o sebe veľa krásnych a zaujímavých vecí.  

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala, čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto, prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Pracujem ako koučka, alebo ešte krajšie povedané – ako sprievodca – sprevádzam ľudí na ich ceste k ich odpovediam na otázky, ktoré si sami často nemajú dôvod alebo odvahu položiť. Sprevádzam klientov na ceste k ich vlastným zdrojom, ktoré sú pre každého z nás jedinečné a máme ich vždy k dispozícii. Len si treba spomenúť, ako s nimi byť a zostávať v kontakte. Ak je to, čo robíme, pre nás zdrojom energie a radosti, naplnenia, je to TO. A pre mňa sprevádzanie ľudí  je TO. Hoci rada pôsobím aj ako komunikačný, marketingový a mediálny poradca, predsa len sprevádzanie je pre mňa darom. Posledný rok a pol som pracovala aj ako Ambasádorka OZ E-ženy – je to nádherná skúsenosť a považujem ju za super príležitosť. Pre seba ako ženu, ako koučku aj ako priateľku. Ženské zdieľanie je čarovný proces. Hoci mám na konte iba svoju prvú knihu krátkych poviedok  – SHORTKY, písanie je pre mňa domov. Miesto, kam vždy rada idem a odkiaľ nerada odchádzam. Pri svojej práci sprievodcu zisťujem, že je super mať sa na čo odvolať a smieť klientom Shortky odporučiť – lebo mnoho vecí z toho, čo som sa naučila, je v práve Shortkách.

3. Aké je tvoje životné motto,krédo, čím sa riadiš, čo ta motivuje?

Stále plávať, stále plávať:o) Riadim sa chvalabohu čoraz častejšie svojim srdcom, hoci racio prizývam na výdatné debaty:o)

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen, ako si za ním išla, čo ta viedlo? 

Úspech má mnoho podôb a tvárí a myslím, že nás vie radne preveriť. Zažila som obdobie, kedy som mala relatívne veľa uznania, peňazí, obdivu, vplyv a spoločenské postavenie. Či to bol úspech? Z určitého uhla  pohľadu určite áno. Ale v skutočnosti to bola moja pozícia, ktorá to všetko mala. Nie ja. Keď som z pozície odišla, zmizlo to ako šibnutím prútiku. Za úspech považujem, že som novú situáciu nakoniec rozchodila a zobrala som si z nej niečo vzácne pre seba. Za úspech som napríklad pokladala, že som dokázala spolu so svojou vtedajšou kolegyňou založiť úspešnú PR agentúru. V čase zakladania firmy by mi ani vo sne nenapadlo, že o pár rokov budem za rovnaký úspech pokladať, že dokážem ctiť svoje vlastné hodnoty, ktoré sú aj o inom, než o ziskoch a spoločenskom statuse a že dokážem z vlastnej agentúry odísť a predať svoj podiel. A zažila  som aj čas, kedy som spala celé mesiace na rozkladacej posteli, sprchu a WC som zdieľala s ďalšími 20timi cudzími ľuďmi. Každý nový deň v tejto situácii bol pre mňa obrovským úspechom. Lebo každý nový deň znamenal nový deň života mojej milovanej bytosti. Život pokladám za najväčší dar a úspech. Za svoj aktuálny úspech napríklad pokladám to, že sa mi dostalo tej cti a robila som PR a komunikáciu pre tibetského duchovného vodcu Riponche Tulku Lamu Lobsanga, ktorý je blízkym spolupracovníkom Jeho Svätosti Dalajlamu. To ma naozaj potešilo. A včera prišiel maminovský úspech, lebo mi môj syn z ničoho nič povedal: „ Vieš mami, ja chcem byť pre tento svet prínosom, chcem svetu niečo dobré dať a pomôcť.“ V podstate, ak si dáme dovolenie, úspech môžeme zažívať každú chvíľu, stačí, ak je človek bdelý a prítomný.  

Aký je môj sen?

Som dievča z farmy a pamäť buniek neoklameš, ani keby si čo robila. S vekom sa ku mne tieto korene stále intenzívnejšie hlásia. Možno tam tkvie môj sen - robiť niečo, čo má za sebou aj hmotné a hmatateľné výsledky. Stále viac rozmýšľam o tom, že si niekde kúpim dom so záhradou, ovocným sadom a budem tam pestovať zeleninu, ovocie a chovať domáce zvery – menšieho vzrastu a môj syn bude celé dni na vzduchu. Budem piecť koláče a variť omáčky a zdžemujem  všetko, čo predo mnou neujde. A budem tam písať svoje knihy.  Keď si niekto bude chcieť oddýchnuť a poliečiť si Dušu a srdce, bude mať u nás dvere otvorené a ku káve s koláčom mu spravím aj koučing. Ten bude platený, lebo veď z niečoho žiť budem musieť:o)). A veľa klientov, ktorí si pri čerešňovom posúchu vylejú srdce a so zaváraninou v ruke budú šťastní odchádzať vústrety ďalšiemu životu.  Tak toto je môj sen. Žiť v zdravej a šťastnej rodine – pokojne a spokojne a podporovať ľudí, ktorí o to stoja.

ja_1479142957.jpg

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podla teba vyzerať? S čím podla teba súvisí úspech?

Úspech vnímam ako otázku našich očakávaní a prianí. Je úplne jedno, čo si za očakávanie a prianie dosadíme. Ak sa nám ich podarí naplniť, prežívame pocit uspokojenia, úspechu. Je veľa žien, ktoré obdivujem, hoci ony samy o sebe majú celkom iný obraz a svoj úspech stále hľadajú. A sú ženy, ktoré svoj úspech zažívajú každý deň, hoci možno iné by s nimi nemenili za nič na svete. Každý to máme inak a pre každého je úspechom niečo iné. Akýkoľvek môj úspech je pre mňa spojený s mojimi blízkymi – či už rodinou, alebo priateľmi, spolupracovníkmi. Bez mojich blízkych by pre mňa asi žiaden úspech nemal chuť úspechu.

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví" - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala?

:o)) Máš super otázky, Bohunka!  Objavila som to, čo ma baví a napĺňa. Znamená to pre mňa, že po stretnutí s klientom odchádzam plná energie a nie vyšťavený a unavená. A ak aj sú náročnejšie sedenia, viem sa veľmi rýchle zregenerovať. A celkom úprimne – nie, koučing ma zatiaľ neživí. A teda fakt si prajem, aby ma živil!  Hľadám optimálne nastavenie portfólia svojich aktivít, lebo ja aj moja rodina žijeme v realite a hoci môj syn stále tvrdí, že ľudia by sa navzájom mali odmeňovať radosťou a nie peniazmi, ešte tam nie sme:o)  Mojim poslaním vždy bolo, je a zrejme aj bude pomáhať ľuďom. Viem ich vypočuť, napojiť sa na nich a podporiť ich na ich ceste. Je to pre mňa tá najprirodzenejšia vec na svete. Tak asi je to poslanie:o)

Ku koučingu som sa dostala cez vlastný príbeh. Ako som písala na začiatku, som človek, ktorý hľadá odpovede na zdanlivo ľahké otázky. Ibaže odpovede bývajú riadne poskrývané. Pred siedmimi rokmi som prvýkrát prišla do kontaktu s učením rodinnej terapeutky Virginie Satirovej, prostredníctvom PhDr. Hanky Ščibrányovej, ktorá je mojim láskavým a trpezlivým sprievodcom. Absolvovala som dvojročný výcvik STAR BASIC pre pomáhajúce profesie, organizovaný Inštitútom Virgienie Satirovej (www.satir-institute.sk), kde dnes pôsobím ako asistent. Satirovčina sa stala súčasťou môjho života a vďaka tomu sa sama stávam lepším človekom. A s veľkou vďakou odovzdávam to, čo som sa naučila, ďalej, prostredníctvom sprevádzania mojich klientov.

Pikoškou je, že po prvej časti výcviku som pochopila, že ja už nikdy nebudem môcť robiť svoju vtedajšiu prácu tak, ako pred výcvikom ... ani mediálne a komunikačné tréningy, ani PR poradenstvo... mala som to už inak. Na jednej strane mi to prinieslo to, že som už ďalej nemohla robiť v PR a komunikácii a doslova som to musela zabaliť, lebo mi to robilo fyzicky zle, na druhej strane, ono si ma to nakoniec aj tak našlo. Hoci som si hovorila, že PR už NIKDY.  Priznávam, že som sa zmýlila a bolo arogantné hovoriť NIKDY niečomu, čo ma viac ako dve desaťročia štedro živilo.  Možno preto mám dnes v PR a komunikácii výnimočných a špecifických  klientov. Takých, ktorí chcú oveľa, oveľa viac, než len vidieť sa v médiách a vedieť sa dobre vyjadrovať pred novinármi, prípadne šalamúnsky ututlať niečo, čo by o sebe neradi vo verejnosti šírili.

slnko_1479142979.jpg

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmenit svoj život a nevie ako začať? Čo sú podla teba prvé kroky?

Neverím na také to „raz ráno som sa zobudila a bola som inou ženou“. Zmena je možná a je to proces. U niekoho dlhší, u niekoho kratší. Nemám žiadne univerzálne rady. Viem vyzdieľať iba to, čo funguje mne a po čom siaham, keď cítim, že potrebujem veci mať inak. Veľa meditujem, vyhľadávam samotu, neskôr som v kontakte s mojimi blízkymi ľuďmi, ktorých sa pýtam, konzultujem s nimi, hľadám zdroje – informácií, iných uhlov pohľadov, emócií, energie, viery, nádeje, objatí, príležitostí. Občas plačem, občas zúrim, inokedy sa smejem, niekedy si zúfam a nie raz som mala pocit, že to proste nedám, že už nemám silu. Ale kým mám túžbu tu byť, vždy nakoniec niečo vymyslím. Asi to, čo u mňa funguje najviac, je byť pravdivá. K sebe, k svojej situácii, svojim pocitom. Prijať to, čo prichádza a prijať rozhodnutie, čo s tým. Mne celkom odľahlo, keď som pochopila, čo tým myslela Virginia Satirová, keď hovorila, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra.

8. Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? Podelíš sa s ním?

Poznám veľa žien, najmä vďaka OZ E-ženy, ktoré menia svoje životy a kráčajú za svojimi snami, spájajú sa so svojim poslaním. Mne obzvlášť blízkym človekom je Daška Sliacka – úžasná žena, priateľka, brilantná koučka a pre mňa aj Anjel strážny. Jej príbeh je pre mňa silnou motiváciou, nádejou a príkladom toho, že keď má človek v sebe hlbokú vieru, vytrvalosť, láskavosť, pokoru, skúsenosti, vedomosti,  sebadisciplínu a aj vnútornú silu a krásu, dokáže veľké veci.

9. Čo by si poradila svojmu synovi, ak sa ťa opýta: "Mama,chcem byť v živote úspešný, čo mám robiť?

Zostaň sám sebou. Buď v kontakte so sebou, svojimi túžbami a očakávaniami. Daj si slobodu hovoriť vždy áno, keď cítiš áno a hovoriť nie vždy, keď cítiš nie. Verím v Teba a veľmi Ti to prajem.

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila? 

Choď do toho!

Ďakujem. 

Foto: Archív Andrey Trávničkovej

Fotogaléria k článku

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Miroslava Horňáková: Nerealizovaný sen vždy bude len snom
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Moje tri kroky k úspechu
Zuzana Nohálová: Fascinujú ma ženy, ktoré lámu predsudky
Pozvánka: Prosperuj vďaka svojmu talentu!
Dobrodružstvo je nebezpečné, ale rutina je smrteľná