Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
9. 8. 2016 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha

Stále si plní svoje sny. Úspešná podnikateľka a mamička je dôkazom toho, že všetko sa dá, stačí len chcieť. Pracuje vo finančnom sektore, kde dosahuje jeden úspech za druhým a pritom ju to veľmi baví. Prečítajte si inšpiratívny rozhovor s Katarínou Szárazovou, v ktorom prezradila, čo ju v živote motivuje a ako začať, keď chceme zmeniť svoj život.

Katka, povedz nám niečo pekné o sebe, kto si, aká je tvoja cesta, s čím by si sa chcela podeliť?

Som veľa rolí v jednom – manželka, matka, podnikateľka, volejbalistka, športovkyňa a ešte veľa iných. Dnes nedelím život na pracovný a osobný, snažím sa do všetkých oblastí zapájať všetkých pre mňa dôležitých ľudí. Študovala som matematiku a telesnú výchovu, dnes túto kombináciu v podobe správy a plánovania financií a aktívneho životného štýlu žijem.

Katka,  aká je dnes tvoja profesia, čo robíš? Ako si sa k tomu dostala a čo pre teba táto práca znamená?  Prečo práve financie?

Podnikám s finančnou službou, pomáham ľuďom plánovať finančnú budúcnosť ako sprostredkovateľ spoločnosti Partners Group SK. Dostala som sa k tomu náhodou, keď som z posledného zamestnania odišla po dohode a v tom čase som dostala ponuku prísť si o tejto práci vypočuť viac. Marek tomu hovorí, že som nezamestnateľná a má pravdu. Forma podnikania akú máme v PG mi dáva nie len slobodu času, ale hlavne slobodu aktivít a myslenia. Tu mi nik nedá výpoveď, že síce ťah na bránku mám, ale takých šikovných nepotrebujú. Dala som si šancu a našla som vo financiách skryté čaro. Starostlivosť o zákazníkov bola moja doména takmer celý dovtedajší pracovný život – vo financiách sa starostlivosť kombinuje s hľadaním najefektívnejších riešení aktuálneho stavu rodín či jednotlivcov.

-sk-katarina-szarazova-partners-group_1624711470.jpg

 Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš a čo ťa motivuje?

Pravidlá a priority. Ako športovec som veľmi citlivá na nedodržiavanie pravidiel, aj keď čím som staršia, som voči rebelom tolerantnejšia. Veľmi dôležité je pre mňa dokončovanie vecí – má rada veci pod kontrolou a dokončené. Akceptujem, že človek môže mať iný názor, odlišný od môjho a musím to rešpektovať. Pozrieť sa na vec z iného uhla pohľadu bolo niečo, čo mi v minulosti nedávalo zmysel. Dnes mi práve táto multi-optika pomáha vnímať mnohé veci a nachádzať netušené možnosti.

Si úspešná žena, vždy si taká bola? Aký bol tvoj sen, ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Pre každého je úspešný niekto iný. Či som úspešná vo všeobecnom meradle, to musia posúdiť iní. Asi by lepšie pasovalo – som na ceste byť úspešná, a to ma už čiastočne úspešnou robí :-D. Sny nemám ešte ani zďaleka naplnené a v čase sa mi menia. Jeden sen si so spolužiačkami z VŠ splníme v lete, keď si k narodeninám dávame cestu na Island. Verím na „v dobrom aj v zlom“ v rodine, aj v biznise. S mužom si často hovoríme, že je ten druhý najlepšie, čo nás v živote stretlo. Myslím si, že základ spokojného, úspešného či naplneného života je rovnováha – v priemere. Partnerstvo je postavené na dôvere a dobrých vzťahoch. Snažím sa budovať a udržovať dobré vzťahy, hľadať z akejkoľvek situácie pozitívnu cestu von. To je niečo, čo ma vedie dopredu.

 Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať?

Úspešná žena je podľa mňa každá, ktorá robí aspoň niečo vo svojom živote, čo ju baví, má svoj osobný život podľa svojich predstáv a má svoje sny do budúcnosti. Dôležité však je aj prostredie, v ktorom sa pohybujeme – môže nám pomôcť, alebo brániť v tom byť úspešné. Niekedy je ťažšie niektoré veci prestať robiť ako začať, a s niektorými ľuďmi sa prestať stretávať. Ako by mala podľa mňa vyzerať úspešná žena? Keď som bola ešte na SŠ, mala som šťastie, že nás chvíľu trénoval vynikajúci tréner z Ruska. Ten vždy hovorieval:

"v prvom rade ste ženy, musíte vyzerať ako ženy, až potom sa diváci prídu pozrieť na volejbal čo hráte."

To je podľa mňa základ – žena musí vyzerať ako žena. Prvý dojem, neverbálny prejav, energia, ktorú vyžaruje, úsmev, svojský šarm.

adherna-sk-katarina-szarazova-s-detmi_1624711470.jpg

Súvisí podľa teba úspech i s finančnou gramotnosťou? 

Úspech je často spájaný s financiami, s ich dostatkom – teda určite áno. Finančná gramotnosť je schopnosť rozumieť peniazom, chápať princípy tvorby kapitálu. Úspešní ľudia nie sú závislí na výplate od zamestnávateľa, ale diverzifikujú svoje príjmy – jedným z nich môže byť portfóliový príjem, ku ktorému sa vďaka svojej gramotnosti dopracujú. Úspech podľa mňa súvisí aj so schopnosťou akceptovať a prijímať rady odborníkov z iných oblastí. A to nie sú len financie, sú to aj iné služby – kaderník, krajčír, účtovník, právnik... Autori štúdie Good to great to popisujú ako princíp ježka – líška má sto spôsobov ako napadnúť ježka, ježko len jediný spôsob obrany a vždy vyhrá ježko. Byť odborník vo svojej oblasti je ako ježko – jeden spôsob obrany a dokonalý. Využitie odborníka je vlastne akceptovanie, že niekto iný rozumie niečomu viac ako ja – a to je tiež veľká mentálna zmena, ktorú úspešní na ceste zažívajú.

Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

Najprv musí zistiť prečo chce svoj život zmeniť – čo sa jej na tom aktuálnom nepáči, čo jej tam chýba. Čo chce v tom novom mať – a prečo. A ak nevie, poznám jednu kočku, ktorá navedie človeka na to, aby si jednoducho svoju budúcnosť nakreslil. Ak vie kým sa chce stať, naplánuje cestu. A začne – niekto ide to nového života naplno, niekto potrebuje postupné zavádzanie drobných zmien. Vždy je dobre mať niekoho pri sebe, nejakého sprievodcu, parťáka, ktorý v ťažkých časoch povzbudí – nič som v živote nedokázala iba sama. Vždy za mnou niekto viditeľný či neviditeľný stál – vypýtať si pomoc je drobná vec v porovnaní s tým, čo nám pomoc môže dať.

Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? Podelíš sa s ním?

Zmeny na ľuďoch sa prejavujú rôzne. Na tých, s ktorými sme často, zmeny nevnímame, tých čo vidíme raz za čas sa nám zdajú buď nezmenení alebo zmenení veľmi. Všetky pracujeme na pozitívnych zmenách vo svojich životoch, poznám jednu ženu, ktorá si veľmi pozitívne zmenila život po životných strastiach, alebo inú ktorá našla radosť a zmysel v predaji a starostlivosti kozmetických produktov. Obe sú na svojej ceste, obe spokojné, vyrovnané a z určitých uhlov pohľadu určite úspešné :D

Čo by si poradila svojej dcére, ak sa ťa opýta: "Mama, chcem byť v živote úspešná, čo mám robiť?“

Na jednom z našich seminárov odznela informácia, ktorá presne vystihuje, čo je úlohou nás rodičov – pomôcť objaviť v dieťati to, čo ho baví a byť jeho najväčším fanúšikom. Som presvedčená o tom, že ak človek nájde to, čo ho baví, bude sa tomu venovať často, bude v tom dobrý, nakoniec mu to prinesie úspech. Naša Mimi chce mať farmu keď vyrastie...asi jeden živý zajačik nie je tá správna podpora z mojej strany :P Ale generácia našich detí nám aj tak raz ukáže, ako sa to všetko dá/má robiť, tak ako sme to ukázali my našim rodičom a oni zasa svojim...

Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si sama sebe poradila? 

Veľa vecí som pochopila a precítila len nedávno, na niektoré veci treba čas. Možno by som si poradila, že nemusím mať na všetko názor, že nie sú veci len biele a čierne, ale celá dúha medzitým. Že uši nemám na parádu, ale na to, aby som počúvala. Ale keď si predstavím, aká som vtedy bola, 20-ročná Katka by si o 40-ročnej pomyslela svoje, prípadne by jej to s dobrým úmyslom a úprimne aj povedala. 

Zhovárala sa Bohumila Ďurišová

Ilustračné foto: Archív Kataríny Szárazovej

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Miroslava Horňáková: Nerealizovaný sen vždy bude len snom
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou
Moje tri kroky k úspechu
Zuzana Nohálová: Fascinujú ma ženy, ktoré lámu predsudky
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.