Lekárne zaznamenávajú rastúci záujem o očkovacie látky, ktoré majú ľudí v nadchádzajúcej sezóne ochrániť pred ochorením alebo vážnym priebehom chrípky a covidu-19. Na jeseň je vhodný čas aj na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde (zápalu mozgových blán) a pneumokokom.
Očkovanie proti infekčným ochoreniam, ktoré majú sezónu prevažne od jesene do jari, nie je povinné, ale odporúča sa ľudom s rizikovým zdravotným stavom alebo tým, ktorí sú riziku nákazy vystavení kvôli svojej práci. Lekári a virológovia preto odporúčajú očkovanie deťom, seniorom a dospelým s vážnou chronickou chorobou (napríklad cukrovka) a rovnako tak ľuďom pracujúcim medzi väčším počtom ľudí (v zdravotníctve, nákupných centrách, vzdelávacích inštitúciách, verejnej doprave a pod.).
Očkovaciu látku predpisuje ošetrujúci lekár a na očkovanie si ju pacient prinesie v dohodnutom termíne. Lekár rozhoduje o tom, či je zdravotný stav pacienta vhodný na očkovanie. „Všetky na Slovensku dostupné vakcíny sú bezpečné a účinné. Odporúča sa počkať, pokiaľ je človek akútne chorý a má oslabenú imunitu aktuálne prebiehajúcim ochorením, alebo krátko po ňom. Očkujú sa ľudia na to zdravotne spôsobilí, čo lekár tesne pred podaním vakcíny vždy musí preveriť,“ vysvetlila farmaceutka Kristína Malíková.
Ak ste dostali recept na vakcínu a termín očkovania máte inokedy, treba ju skladovať podľa odporúčaní. Tie by mal uviesť farmaceut v lekárni a rovnako tak sú uvedené v príbalovom letáku vakcíny.
„V zásade platí, že najdôležitejšia je teplota. Väčšinu očkovacích látok je potrebné skladovať pri chladničkovej teplote, čo znamená 2 až 8 stupňov. Taktiež je vhodné uchovávať ich v tme. Ak je porušený režim skladovania vakcín, môže to viesť k rôznym nežiadúcim účinkom spôsobených vakcináciou,“ pokračuje K. Malíková.
Imobilní alebo ťažko chorí pacienti, ktorí patria do rizikovej skupiny a preto by mali byť zaočkovaní proti chrípke, pneumokokovej infekcii aj proti covidu-19, si môžu nechať vakcínu doručiť až domov, kde im ju následne aplikuje zdravotný personál, ktorý sa o nich stará alebo ju so sebou vezmú k lekárovi v dohodnutom termíne.
„V toto období už badáme nárast počtu objednávok očkovacích vakcín. Keďže vyžadujú špeciálne skladovanie aj počas prepravy k pacientovi domov, prepravujeme v ich na to určených termoboxoch, aby sa zachovala ich plná kvalita a účinnosť,“ vysvetlila Kristína Chabadová, predsedníčka OZ Medicamentum, ktoré zabezpečuj bezplatné doručovanie liekov na predpis až domov.
Pred očkovaním nie je potrebné dodržiavať žiadny špeciálny režim, dôležité je, aby bol v súlade so zdravou životosprávou. To znamená, že deň-dva pred očkovaním je potrebné dostatočne spať, primerane jesť, dodržiavať pitný režim a neužívať alkohol ani iné návykové látky.
Po očkovaní môže byť lekárom nariadený špeciálny režim, a to v závislosti od očkovacej látky aj od veku a zdravotného stavu očkovaného. Zvyčajne sa po vykonaní očkovanie čaká v čakárni u lekára niekoľko desiatok minút pre prípad, že by sa prejavili akútne vedľajšie účinky, prípadne alergia na niektorú zložku očkovacej látky.
Nasledujúcich 24 hodín sa neodporúča zvýšená fyzická aktivita (šport, cestovanie, rehabilitácia a podobne).
Na každú vakcínu telo reaguje inak a zároveň sú reakcie individuálne. Platí však, že kým bola vakcína schválená na používanie, prešla veľkými klinickými testami, na základe ktorých sa zistilo, ako môže prebiehať stav po očkovaní. Teda či miesto vpichu opuchne, či bude bolestivé, svrbivé, či sa vyskytne teplota a ak áno, aká vysoká.
O všetkých prejavoch informuje lekár pacienta pred samotným očkovaním. Poučí ho, či treba miesto vpichu chladiť alebo sa oň netreba nijako starať.
Bežnými prejavmi po očkovaní býva začervenanie a opuch v mieste vpichu, istá miera bolesti a únavy.
Ak pretrváva vysoká teplota, ktorá sa nedá zmierniť, očkovaný má kŕče, hnačku, zvracia, je výrazne apatický alebo má poruchu v hybnosti končatín, treba okamžite kontaktovať lekára alebo rýchlu zdravotnú službu.
Preventívne očkovanie proti chrípke poskytujú zdravotné poisťovne bezplatne, pre deti je k dispozícii bezbolestná a bezihlová vakcína v spreji.
Aj očkovanie proti covid-19 je hradené zo zdravotného poistenia.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde si vyžaduje tri dávky vakcíny. Toto očkovanie je dobrovoľné a pacient si ho hradí sám, resp. niekedy poisťovňa prepláca jednu dávku. Preto odporúčame informovať sa u svojho ošetrujúceho lekára alebo vo vašej poisťovni. Jedna vakcína stojí približne 15 až 35 eur v závislosti od vakcíny a výrobcu.
Pneumokoky sú najčastejšou príčinou množstva bežných bakteriálnych infekcií, ktoré sú čoraz ťažšie liečiteľné antibiotikami, keďže tieto baktérie sa voči nim stávajú rezistentné (odolné). Deti sa proti pneumokokom očkujú povinne a toto očkovanie hradí zdravotná poisťovňa. Preočkovanie dospelých si pacient platí sám, poisťovňa naň môže prispieť, ak to má vo svojom programe.
3 tipy, ako zvládnuť letné horúčavy
Čo s autom, keď vyrážate do sveta? Majte z neho úžitok aj počas neprítomnosti
Zúfalé riešenia pre rednúce vlasy môžu narobiť viac škody než úžitku
Chcete ušetriť priestor v menšom byte? Pomôžu vám aj interiérové dvere
Ako prebieha a aké má vlastnosti sublimačná tlač?
Používate vo vašej firme vysokozdvižné vozíky? Využívajte ich naplno
Kombinujte reklamný textil s inými marketingovými nástrojmi
Výhody kvalitných sád hrncov: Investícia, ktorá sa oplatí
Môžu vám uškodiť bielkovinové diéty a ako sa starať o obličky?
Ako chrániť svoju domácnosť pred vírusmi a baktériami?
Máte sedavé zamestnanie a beháte? Pozor na kĺby!
Pandémia dáva zabrať pľúcam. Pribúdajú aj ženy fajčiarky
Využite v súčasnej situácii možnosť objednať sa k lekárovi online
Céčko nie je žiadne béčko
STRAŠIAK HPV: Vedeli ste, že ho má takmer každý?
Poznáte neurodegeneratívne ochorenia, ich príznaky, prevenciu a liečbu?