Odrážadlo: Jeho výhody a ako naučiť dieťa na ňom jednoducho jazdiť?
25. 4. 2022 | PR Servis

Odrážadlo: Jeho výhody a ako naučiť dieťa na ňom jednoducho jazdiť?

Jednou z vecí, ktorú môžete ako rodič pre zdravý vývoj vášho dieťaťa každý deň urobiť, je zabezpečiť mu dostatok pohybu a podnetov na rozvoj logiky, fantázie, ale aj motorických zručností. Práve motorické zručnosti sa dajú ľahko zabezpečiť kúpou odrážadla, ktoré má na správny vývoj detí nesmierny vplyv. A čo by bolo za detstvo, keby dieťa nemalo svoj vlastný dopravný prostriedok?

Aké ďalšie výhody ponúka odrážadlo a ako si dieťa na ňom osvojí jazdu?

10 dôvodov, prečo by ste mali dieťaťu zaobstarať odrážadlo

pexels-pavel-danilyuk-7220425_1650874675.jpg

Detské odrážadlá majú hneď niekoľko výhod. Pre niektoré deti môžu byť prvým vlastným dopravným, prostriedkom s ktorým sa stretnú. Zabava je však iba jednou z mnohých funkcií, ktoré jazda na odrážadle plní. Tu sú ďalšie dôvody, prečo sú odrážadlá nevyhnutné pre rozvoj a vývoj dieťaťa a prečo by jedno z nich malo mať doma aj vaše dieťa.

1. Ľahko sa používajú

Kompaktný dizajn odrážadiel uľahčuje ich prepravu. Sú dostatočne malé na to, aby sa dali položiť na zadné sedadlo. Modely by nemali byť veľmi ťažké, aby ich prepravu zvládlo nielen dieťa, ale aj vy, ak by vaše dieťa jazdenie omrzelo.

2. Posilnenie svalstva

Rast dieťaťa v prvých rokoch života sprevádza vývoj svalstva, ktorý treba posilňovať, aby dieťatko nadobudlo stabilitu. Práve na to sú zo začiatku ako stvorené odrážadlá, na ktorých sa dieťatko posúva dopredu, dozadu, precvičuje si veľké svalové partie a spevňuje svalstvo nôh aj chrbta. Sedenie obkročmo s nohami naširoko sa postará o správne postavenie bedrových kĺbov a pomáha tak predchádzať ochoreniu DDH (vývojová dysplázia bedrových kĺbov).

3. Udržiavanie rovnováhy

Dieťa si postupne rozvíja aj schopnosť udržať rovnováhu. Tu prichádzajú na scénu balančné dosky alebo odrážadlá, ktoré fungujú trochu inak než odrážadlá pre najmenších. Vyžadujú si neustále vyrovnávanie ťažiska pri rýchlejšie jazde, čím si deti rozvíjajú jemnú motoriku a cit, ktorý je nevyhnutný na ovládanie volantu alebo riadidiel. Balans, ktorý sa naučia deti ovládať počas jazdy na balančnom odrážadle, im neskôr uľahčí učenie sa na skutočnom bicykli.

4. Posilnenie imunity

Hračky na vozenie lákajú deti von, kde si budujú vlastnú obranyschopnosť. Nesedia doma pre televízorom, ale naopak dýchajú čerstvý vzduch, počas chladných sychravých dní sa otužujú, a tak si posilňujú imunitu voči ochoreniam, baktériám a vírusom. K posilneniu imunity neodmysliteľne patrí aj pestrá, vyvážená strava a dostatok spánku.

5. Rozvoj motoriky

Deti pri jazde používajú ruky aj nohy, čo im pomáha budovať nielen silu, ale aj vyladiť ich motorické zručnosti a koordináciu. Rozvoj motoriky by mal byť jedným z hlavných dôvodov, prečo by rodičia svojim deťom mali kúpiť hračku na vozenie.

6. Zdravý pohyb a výdrž

S odrážaním úzko súvisí aj výdrž. Posúvanie sa nožičkami môže byť pre deti na začiatku namáhavé, no pomáha im to vybiť prebytočnú energiu. Okrem toho im jazda na odrážadle zaobstará dostatočný pohyb a pomáha ich udržať fit. Vozenie ich príjemne unaví a pripraví na dobrý a kvalitný spánok.

7. Učenie

Keďže jazdiť sa dá najlepšie vonku, na ulici sa môžu deti veľa naučiť, objavovať všetko navôkol, rozoznávať farby, učiť sa čísla na domoch, sledovať prírodu počas rôznych ročných období a množstvo ďalších vecí.

Okrem toho si pri vození na odrážadlách začínajú osvojovať aj základné pravidlá cestnej premávky. Naučia sa, kto má prednosť, ako správne prechádzať cez cestu, že červená znamená „stop“ a zelená „chod'“. Taktiež si vylepšujú zmysel pre zladenia sa s ostatnými účastníkmi premávky.

8. Rozvoj sociálnych zručností

Bez sociálnych zručností sa deti v živote nezaobídu a ich rozvoj začína práve počas hry. Deti sa stretávajú na ulici a na ihrisku s ďalšími malými vodičmi, vytvárajú si nové priateľstvá, pretekajú sa, učia sa rôzne triky, vymieňajú si navzájom svoje skúsenosti s jazdou na odrážadle, trénujú si komunikačné schopnosti a rozvíjajú si porozumenie, ohľaduplnosť a rešpekt voči ostatným.

Tip: 8 tipov, ako učiť deti samostatnosti a zodpovednosti?

9. Príprava na jazdu na bicykli

Pamätáte si, keď ste sa prvýkrát učili jazdiť na bicykli vy? Možno si spomeniete na pocity strachu a frustrácie či pád z bicykla. Pre tých najmenších môže taká jazda na bicykli pôsobiť trochu strašidelne a odrádzajúco. Odrážadlá sú nižšie k zemi, vďaka čomu sa deti cítia bezpečnejšie, sebaisto a sebavedomo. Umožňujú deťom používať nohy na zastavenie, riadenie a otáčanie, čo im dáva väčšiu kontrolu a istotu v jazde. Keď sa dieťa naučí udržiavať rovnováhu, čoskoro bude schopné prejsť na bežný bicykel bez potreby tréningových kolies.

Tip: Viete ako naučiť deti bicyklovať?

10. Zábava

Odrážadlo však nie iba učenie, ale aj zábava. Jazda na odrážadle deťom prináša veľa potešenia, radosti a smiechu. O to sa postará rýchla jazda, pretekanie a rôzne hry s kamarátmi, zaujímavý dizajn odrážadla či hravé funkcie a doplnky ako napríklad klaksón alebo úložný priestor. Tak si určite každé dieťa pri jazde príde na svoje. Navyše aj s jazdou na odrážadle môžete vymyslieť množstvo bezpečných hier pre deti, ako sú napríklad závody.

Kedy začať jazdiť na odrážadle?

pexels-pavel-danilyuk-7220426_1650874550.jpg

Na túto otázku neexistuje jednoznačná ani presná odpoveď. Správny vek dieťaťa nie je stanovený číslom ani vekom, ale skôr schopnosťami a motorikou dieťaťa. Väčšina odrážadiel je určená pre deti od 18 mesiacov do 5 rokov. S tréningom na odrážadle však môžete začať hneď, akonáhle sa dieťa naučí bezpečne chodiť.

Ako funguje odrážadlo?

Odrážadlo je jednoduché na ovládanie a deti často ani nepotrebujú návod, ako ho používať, jazdu zvládnuť intuitívne.. Pri jazde sedia deti na sedadle a držia sa riadidiel. Aby sa pohli dopredu, odtláčajú sa od zeme, môžu kráčať, behať alebo sa kĺzať v závislosti od ich sebavedomia a skúseností.

Ako naučiť dieťa používať odrážadlo

pexels-tatiana-syrikova-3932872_1650874549.jpg

Predtým, ako začnete s dieťaťom jazdiť skontrolujte niekoľko vecí:

     Nájdite otvorený priestor bez prekážok a drsných povrchov

     Nasaďte dieťaťu prilbu, pripadne chrániče, aby pád nebol bolestivý a nenarušil sebavedomie dieťaťa

     Nastavte výšku sedadla tak, aby nohy dosahovali na zem

     Ak má odrážadlo aj brzdy, ukážte dieťaťu, ako ich má používať

Používanie odrážadla je individuálne a intuitívne. Dôležité je začať pomaly, za pomoci rodičov, ktorí budú nablízku a dodajú dieťaťu pocit istoty. Na začiatok nechajte dieťa, nech sa s odrážadlom zoznámi, prezrie si ho a skúsi, ako funguje. Keď si na sedadlo sadne, možno bude potrebovať vašu pomoc.

Na odrážadle sa môže začať odrážať nožičkami samo alebo mu môžete vysvetliť, alebo ukázať, ako sa na odrážadle pohybovať. Buďte mu vždy nablízku a dohliadnite na to, aby na odrážadle spočiatku len chodilo a nešlo príliš rýchlo.

Vysvetlite a názorne ukážte, ako sa má odrážadlo zastaviť. U niektorých modelov stačí pribrzdiť nohami, iné modely môžu mať ručnú brzdu, ktorú sa dieťa musí naučiť používať. Keď zvládne jednoduchý pohyb a zastavenie, naučte ho odrážadlo šoférovať, teda zabočiť doprava či doľava. Dieťaťu môžete vytvoriť dráhu s použitím hračiek, ku ktorým sa musí dostať.

Pre úspešné zvládnutie riadenia je potrebné dieťa naučiť, aby sa pozeralo pred seba a nie na nohy. Je nutné, aby vedelo kam smeruje, vyhlo sa prekážkam a zastavilo tam, kde je treba.

Keď zvládne základne riadenie odrážadla a jednoduchú jazdu, je čas začať sa odrážať rýchlejšie, pripadne sa hrať na preteky.

Kým sa dieťa všetko naučí a bude jazdiť sebavedomo, pouvažujte nad kúpou bezpečnostných prvkov, chráničov a helmy. Predídete tak rôznym odreninám a rozbitým kolenám či vážnejším zraneniam.

Ako motivovať dieťa k jazde na odrážadle?

markus-spiske-yjm8h-akem-unsplash_1650874548.jpg

Buďte im vzorom

Deti majú tendenciu kopírovať to, čo vidia robiť svojich rodičov. Vidieť vás jazdiť je skvelý spôsob, ako dieťa motivovať každý deň do práce, vzbudí záujem dieťaťa a bude vás chcieť napodobniť.

Vyberte vhodný model

Pri kúpe odrážadla dbajte na to, aby nebolo príliš veľké ani príliš ťažké aj to by mohlo dieťa odradiť. Zvoľte radšej ľahký bicykel s nižšou výškou, ktoré mu bude vyhovovať.

Inšpirácia: Predtým, ako vyberiete prvé odrážadlo, môžete začať s jazdou na detskom vozítku.

Vyberte zábavné doplnky

Rukavice, dizajnová prilba, košík, v ktorom si môžu nosiť svojho plyšového medvedíka. Doplnky im síce nepomôžu naučiť sa jazdiť, ale môže ich to zlákať k tomu, aby trávili viac času na odrážadle.

Vydajte sa na dobrodružnú jazdu

Ak ste používali odrážadlo iba na príjazdovej ceste alebo na ihrisku, skúste ísť niekam inam. Nájdite trávnaté pole alebo dokonca malý kopec. Deti milujú dobrodružstvá a objavovanie.

Jazda v interiéri

Na druhej strane môžete skúsiť jazdiť aj vo vnútri. V známom prostredí bude pravdepodobnejšie, že si deti vyskúšajú jazdiť aj sami.

Tip: Jazdiť na vozítkach môžu deti aj v interiéri. Aby sa však nepoškrabala, dbajte na výber vhodnej podlahy.

Buďte trpezliví

Každé dieťa je individuálne. Niektoré deti začnú jazdiť už vo veku 18 mesiacov, iné prejavia záujem až oveľa neskôr. Buďte trpezliví a na dieťa netlačte.

Doprajte vaším deťom radosť z toho, že sa po svete môžu pohybovať inak než len pešo, zabávať sa a pri tom môžu objavovať nové obzory.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Ilustračné foto Pexels.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Sú penny boardy vhodné pre deti?
Výhody bicyklovania a prečo si ho zamilovať
Pečiatky na textil alebo nažehľovacie menovky? ❘ mamachick.sk
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Ste po tridsiatke a bez frajera?
Vychutnajte si leto s novými kapsičkami Sunárek Cool ovocie !
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR