Opäť je tu sieťovka!
17. 6. 2017 | Janka J.

Opäť je tu sieťovka!

Legendárna sieťovka oslávila 90 rokov a stal sa z nej módny HIT! Sieťovanie je jedna z najstarších textilných techník, ktoré pôvodne slúžili na výrobu rybárskych a loveckých sietí. Je to spôsob viazania textilu z jednej nite, pri ktorom sa jednotlivé oká zachytávajú uzlíkom o oká v predchádzajúcom rade. Tým vlastne vzniká sieťovina – prelamovaný textil so štvorcovými alebo obdĺžnikovým  okami. 

Sieťovanie ako ručná textilná technika bola na celom území Slovenska súčasťou textilnej kultúry. Výrobky zhotovené sieťovaním plnili úžitkovú funkciu a používali sa na lovenie rýb. Sieťky zošité do tvaru vreca s uškami slúžili na nosenie predmetov. Ešte aj v druhej polovici 20. Storočia mali využitie  ako nákupné sieťovky.

Inšpiráciou na výrobu sieťovky bola sieťovaná taška Vavřína Krčila zo Žďáru nad Sázavou. Je to svetový unikát patentovaný ako česká sieťovka.

Nákupná, vychádzková, športová, prevesená cez rameno alebo zavesená na bicykli bola najpopulárnejšou taškou v Československu. Postupne prekročila hranice Švajčiarska, Nemecka, Talianska, Afriky, ale aj Číny... Dá sa zmotať do malého uzlíka, zmestí sa do každej kabelky a unesie i ťažký nákup. Tak poďme to využiť a inšpirovať sa takýmto niečím na výrobu letnej tašky.

sietovka_1497879544.jpg

Keďže sieťovacia technika nie ja nám až taká blízka, skúsme háčkovanie z tenkého pevného ľanového špagátu použitím techniky retiazkových očiek. Pripevníme drevené rúčky a jednoduchá  originálna taška „sieťovka“ je na svete.

Foto: archív autorky

Hero image: Pixabay.com

Ďalšie články od autorky Janka J.

Čo na dovolenku?

Ďalšie články na podobné témy

Letná kreativita pre malých aj veľkých
Ako nosiť maxi šaty?
Crop topy sú stále IN!
Plavkový špeciál
Farba roka Greenery v letnom šatníku
MIKLOSKO - Špeciálna kolekcia leto 2017
Pin-up diva na pláži
Čarovné Toskánsko

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.