Praktické tipy ako sa pripraviť na varenie v prírode
17. 10. 2022 | PR Servis

Praktické tipy ako sa pripraviť na varenie v prírode

Čo môže byť lepšie než varenie a príprava vlastného jedla počas pobytu v prírode. Varenie vonku, mimo vašej kuchyne, môže byť pre väčšinu ľudí náročné, no s malou prípravou, plánovaním a dodržiavaním niekoľkých tipov a trikov si môže každý z vás pripraviť zdravé, chutné jedlá aj občerstvenie.

Príprava

Máloktoré jedlo vám bude chutiť lepšie ako to, ktoré si spravíte v prírode sami, ak sa samozrejme dobre pripraví. Varenie týmto staromódnejším spôsobom robí celý zážitok výnimočným  - od prípravy zdravého jedla až po vychutnanie si posledného sústa. 

Jedinou nevýhodou varenia v prírode je, že si vyžaduje viac času, trpezlivosti a vynaliezavosti. Či už idete kempovať s priateľmi alebo na stanovačku s deťmi, dokonalá príprava je kľúčová. Predtým, ako vyrazíte, tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali dodržiavať. Pri príprave jedla v divočine vám ušetria veľa času a energie.

Spanie

Na prvom mieste vo vašom zozname na stanovanie či kemping by malo byť vybavenie na spanie. To, čo si vyberiete, bude závisieť od vášho veku a samozrejme preferencií.

Ak musíte všetko niesť v batohu, potom je vhodná voľba niečo ako ľahký spací vak. Ak máte k dispozícii auto alebo karavan a chystáte sa na niekoľkodňový výlet, môžete si vziať aj stan, ktorý vám poskytne dostatok miesta a viac pohodlia. Pre rodinu s deťmi sú najlepšie rodinné stany so spálňami a predsieňou.

Okrem toho si nezabudnite na:

     Nafukovateľný matrac

     Karimatku

     Prikrývku

     Vankúše

     Svetlo do stanu

     Ľahký nábytok ako stôl a kempingové stoličky

     Kladivko alebo sekerka na drevo, oheň a zatĺkanie kolíkov

pexels-vlad-bagacian-1061640_1666000499.jpg

Oblečenie, obuv

Oblečenie a obuv je individuálne a bude sa odvíjať predovšetkým od počasia. Je však niekoľko vecí, ktoré by ste si mali so sebou zabaliť:

     Vetrovka / Pončo

     Kraťasy a tričká

     Plavky

     Klobúk alebo šiltovku, slnečné okuliare

     Dlhé nohavice a mikinu na večer

     Dlhé nohavice na výlety

     Ponožky a spodnú bielizeň

     Šľapky alebo žabky

     Pevné topánky

     Pyžamo do spacáku

     Obľúbená hračka pre deti

     Hračky k vode, omaľovánky a pastelky, spoločenské hry

     Pláštenka, dáždnik

Hygienické potreby

Hygienické potreby zbaľte pre každého člena zvlášť:

     Zubná kefka, zubná pasta

     Mydlo/sprchový gél, šampón, deodorant

     Hrebeň, toaletný papier, papierové vreckovky, vlhčené obrúsky

     Krém na opaľovanie, repelent proti hmyzu

     Uteráky

     Lekárnička

Samozrejme, že by vám nemali chýbať ani osobné veci a doplnky ako doklady a hotovosť, mapa alebo GPS, fotoaparát, nabíjačky na mobil a vhodná turistická elektrocentrála, aby ste mali z čoho čerpať elektrinu.

Vybavenie a nástroje

Bez ohľadu na to, čo konkrétne plánujete variť na vašom výlete, existuje niekoľko základných potrieb, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

     Vybavenie na zakladanie ohňa (zápalky, zapaľovač)

     Hrniec alebo panvica

     Dobrý univerzálny nôž

     Malá chladnička alebo chladiaci box

     Taniere, príbory a ultraľahké outdoorové nádoby

     Naberačka, otvárač na konzervy a fľaše

     Doska na krájanie

     Voda na uhasenie ohňa

     Vrecia na odpadky

     Papierové utierky a ďalšie doplnky

     Ingrediencie na recepty

scott-goodwill-y8ngwq34-ak-unsplash_1666000503.jpg

Spôsoby varenia

Pri prípravách na varenie v prírode je dôležité myslieť, pre koľkých ľudí budete variť a aký spôsob varenia vám vyhovuje najviac. Možností máte niekoľko:

     Plynový, liehový alebo benzínový varič

     Špeciálne plynové sporáky s uzavretým systémom do drsnejších podmienok

     Gril

     Drevené alternatívy a varenie na ohni, pri otvorenom ohni môžete zvoliť pekáč, špíz či panvicu

Potraviny a jedlo

Ak nechcete využívať reštaurácie, je nutné sa na varenie v prírode dobre pripraviť. Na prvé dva dni je praktické priviesť si nejaké hotové jedlo už z domu, aby ste nemuseli hneď po vybalení variť.

Základom na prípravu jedál v prírode by mali byť cestoviny a obilniny ako kuskus či ryža. Na nezaplatenie sú tiež rôzne hotové omáčky, paštéty, tuniakové konzervy a strukoviny. Z čerstvých surovín na prípravu pokrmov sú vhodné zemiaky, koreňová zelenina, paradajky, papriky, cuketa, uhorka.

Ak si chcete dopriať aj mäsové pokrmy, odporúčame vám vziať si so sebou niekoľko mäsových konzerv ako riskovať uskladnenie mäsa v prírodných podmienkach.

Aké jedlo vziať so sebou do kempu?

     Voda

     Chlieb, pečivo

     Soľ, korenie, olej, čaj, káva, džús, marmeláda, cukor, med, kakao, ako alternatíva poslúži aj mlieko s dlhou výdržou, mlieko v prášku alebo rastlinné alternatívy mlieka

     Kuskus, ryža, cestoviny, strukoviny

     Cereálie, granolové a proteinové tyčinky, orechy, sušené ovocie

     Tvrdý syr, trvanlivá saláma, slanina

     Čerstva zelenina (paradajky, papriky, cuketa, uhorka, cesnak, zemiaky, mrkva

     Čerstvé ovocie (jablká, hrušky, bobule, citróny)

     Konzervované veci (fazuľa s párkom, zelenina a ovocie v konzerve, pesto v pohári a ďalšie)

 

Pre deti pribaľte aj ovocné desiaty, piškóty, cereálie, detské sušienky, kukuričné chrumky, zavárané jedlo a príkrmy pre deti.

Strava pre nováčikov

Ak zatiaľ nemáte s varením v prírode skúsenosti, je lepšie začať s jednoduchšími pokrmami. Začiatočníkom odporúčame vybrať a vyskúšať chutné a výživné jedlo s nenáročnou prípravou.

V prípade, že sa chystáte na dlhšiu túru, môžete si kúpiť aj hotové jedlá, ktoré sa ľahko pripravia, sú veľmi skladné a ľahké. Túto možnosť si môžete spestriť šálkou horúceho čaju alebo prípravou lahodnej kávy.

Jedlo, ktoré si beriete na cesty, musí byť trvanlivé, s nízkou hmotnosťou, v praktickom balení a jeho príprava by potom mala byť nenáročná. V tomto prípade sa vám budú hodiť konzervy (polievky, omáčky s cestovinami, guláše), sterilizované jedlo a MRE (samoohrevné jedlo), sušené jedlo (sušené mäso-jerky) a ďalšie alternatívy ako sušené ovocie, energetické a proteínové tyčinky a orechy všetkého druhu.

Ak máte so sebou autochladničku, môžete si so sebou priniesť tiež chladené potraviny ako syry, salámy, slaninu, špekáčiky, jogurty a maslo.

Tipy na rýchly jedálniček

​​Raňajky

     Chlieb s maslom, džemom alebo paštétou

     Instantná obilná kaša

     Bábovka alebo iná sladká buchta

     Cereálie s mliekom

     Pečivo s čerstvou zeleninou

     Tousty naslano alebo nasladko

Obed

Na obed sú vhodné obilniny ako ryža vo vrecku, kuskus alebo quinoa. Stačí ich niekoľko minút povariť alebo zaliať horúcou vodou a nechať napučať. Potom si k nim môžete podávať, čo sa vám zažiada, omáčky, pesto, zeleninu alebo tuniaka v konzerve.

     Kuskus na sladko so škoricou, kakaom, orieškami, banánom alebo iným ovocím

     Cestoviny s boloňskou omáčkou a syrom

     Mäso (z konzervy) s varenými zemiakmi

     Zeleninové rizoto s grilovanou alebo opraženou zeleninou

     Quinoa s pečenou zeleninou (cuketa, paprika, paradajky)

Vedeli ste o tom, že potraviny môžu ovplyvniť vaše zdravie? Preto dbajte aj pri hotových produktoch, aby neobsahovali množstvo konzervačných látok.

Večera

Ku stanovaniu a kempovaniu neodmysliteľne patrí opekanie špekáčikov alebo grilovaných klobás na ohni, vyskúšať však môžete aj:

     Zemiaky pečené v ohni v šupke

     Špagety s hotovým pestom a tvrdým syrom

     Fazuľa so slaninou a čerstvými hubami

     Cestovinový šalát s tuniakom

     Kotlíkové lečo

     Párky v rožku

Občerstvenie

Po celom dni strávenom objavovaním nádhernej prírody pravdepodobne budete hladní, takže sa uistite, že máte po ruke nejaké zdravé občerstvenie.

     Odporúčame vám pripraviť si vopred nakrájanú zeleninu ako sú papriky, uhorky, baby mrkvy, zelerové tyčinky a k nim zdravé dipy. Kombinácia osviežujúcej surovej zeleniny a domáceho dipu vás nabije energiou a zároveň udrží hlad na uzde až do večera.

     Dbajte na to, aby ste všetky dipy a nálevy vložili do nádob, ktoré dobre tesnia. Posledná vec, ktorú by ste chceli, je špinavé, rozliatie a pokazené jedlo.

     Aj grilovaná zelenina je dokonalým štartérom, ktorý je jednoduchý, zdravý a chutný.

Tip: Viete ako znížiť hladinu cukru v krvi pomocou jedla?

toomas-tartes-yizrl9n-eda-unsplash_1666000502.jpg

Počasie

Pred cestou si skontrolujte poveternostné podmienky. Ak hrozí silný dážď alebo vietor, cestu odložte na neskôr. V teplých mesiacoch si zistite informácie o zákazoch zakladania otvoreného ohňa na území, kam budete smerovať.

V niektorých zónach platí zákaz rozkladať otvorený oheň, v tom prípade môžete pri varení použiť plynový varič. Pri varení na otvorenom ohni myslite na počasie, drevo v lese môže byť kvôli dažďu mokré a pri varení v silnom vetre je zase dobré použiť ochranu proti vetru.

Rady na záver

     Jedlá by mali byť jednoduché. Pamätajte, že už nie ste vo svojej kuchyni, a preto ak ste nováčikom, nemusíte experimentovať ani na nikoho zapôsobiť. Všetci vám poďakujú za lahodnú večeru z jedného hrnca a nebude vás mrzieť, ak sa pokúsite urobiť niečo zložité a vám sa to nepodarí.

     Pripravte si čo najviac vecí vopred. Nakrájajte zeleninu doma, zbaľte celé jedlá, skladujte ich vo vhodnej nádobe. Akonáhle budete v exteriéri, budete mať pripravené všetky ingrediencie na varenie a jedlá pripravené na ohrievanie.

     Prineste si minimálne vybavenie na varenie. Niekedy vám postačí jedna kvalitná panvica na prípravu všetkých druhov jedál.

     Využite chladiaci priestor rozumne. Môžete zmraziť a zabaliť kusy jedla, ktoré chladnička udrží na nízkej teplote a prirodzene sa rozmrazia v čase, keď ich budete potrebovať na večeru. Nezabudnite vybaviť chladničku teplomerom, aby ste mohli kedykoľvek sledovať jej chlad.

     Po dokončení varenia okolie vyčistite. Čistením riadu a povrchov na prípravu jedla po dokončení varenia udržíte prírodu čistú a neprilákate žiadne divé zvieratá.

     Môžete ušetriť veľa času a námahy tým, že si doma jedlo predpripravíte, zamrazíte a potom už len na mieste ohrejete.

     Zápalky sú nevyhnutnosťou a mali by byť vždy suché. Neviete, kedy vás zastihne vlhké počasie.

     Všetky položky by mali byť zabalené vo vreckách a nádobách.

     Na rýchlu prípravu môžete skúsiť instantné jedlá.

     Pred a po príprave jedla si vždy umyte ruky. Je potrebné nosiť so sebou malú fľaštičku s dezinfekčným prostriedkom na ruky pre chvíle, keď si potrebujete vyčistiť ruky.

Tip: Pozor na vysokú hladinu kyseliny močovej v krvi. Viete aké sú jej príznaky a čo ju spôsobuje?

Ak použijete zdravý rozum a naše tipy, nie je dôvod, aby ste sa pri ďalšom kempovaní dobre nenajedli. Potraviny vydržia aj týždeň, ak sa uchovávajú pri správnej teplote, a predmrazenie niektorých zásob môže byť pre vás taktiež veľkou pomocou. Užite si ďalší pobyt v prírode!

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Pripravte sa na dovolenku: ako sa zbaliť tak, aby ste na nič nezabudli
Domáce udiarne: Zdravotné výhody údených pokrmov
9 jesenných nápadov na darček pre mamu
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Prečo odložiť dovolenku na neskôr? Výhody, ktoré vás presvedčia
Chystáte sa na hríby alebo turistiku? Toto je ideálna výbava
Zdravé ovsené sušienky
Práca z domu alebo ako si zariadiť home office