Tipy: Na čo myslieť pri kúpe auta?
5. 10. 2021 | PR Servis

Tipy: Na čo myslieť pri kúpe auta?

Rozhodli ste sa investovať do nového vozidla? Výber auta je veľká vec, ktorú je vhodné si naozaj dobre premyslieť. Keďže auto nie je vec, ktorú si kupujete každý deň, treba zvážiť niekoľko faktorov.

Prezradíme vám praktické tipy, na čo dbať a na čo si pri kúpe auta dávať pozor.

Kúpte si auto, ktoré naozaj potrebujete

Pri kúpe by ste sa vždy mali riadiť viac rozumom ako túžbou a emóciami. Skôr ako na imidž a dizajn auta, sa zamerajte na jeho efektivitu. Auto by vám malo slúžiť a pomáhať a nie byt' iba ozdobou a okrasou.

Ak teda vaše srdce túži po červenom ferrari, ale vy bývate v horách a denne prechádzate neupravené cesty, možno bude lepšie voľbou kvalitné tereňák než nedostihnuteľný kôň.

Zvážte stav vozidla

Určite ste si aj vy položili otázku či zainvestovať do nového auta alebo si radšej kúpiť ojazdené. Stav vozidla je mimoriadne dôležitý, pretože od neho sa bude odvíjať aj celková cena a ďalšie náklady so servisom.

Nové auto

Kúpa nového auta predstavuje menej počiatočných rizík a vzťahuje sa naň štandardná zmluvná záruka. Vozidlo si si síce môžete vyskladať podľa vašich predstáv, no nákupná cena je oveľa vyššia, ako pri ojazdenom.

Ojazdené auto

Pri staršom, ojazdenom vozidle si treba dávať pozor na mnoho vecí, ako napríklad pôvod a stav vozidla. Na druhej strane staršie auto je cenovo výhodnejšie.

Počítajte tiež s tým, že do starého auta budete skôr či neskôr musieť investovať. A pozor si dajte aj na havarované vozidlá. U tých nikdy neviete, čo sa pri búračke všetko mohlo pokaziť a nejaké následky sa môžu ozvať až neskôr a môže sa stať, že bude odchádzať jedna súč.

Tip: Nezabudnite si pred kúpou auto poriadne preveriť. To platí pri novom, ale aj staršom aute.

Zvoľte osvedčené modely

Aj keď možno radi experimentujete, pri kúpe auta by sme vám to však neodporúčali. Čo nepoznáte, radšej nekupujte. Vsaďte skôr na istotu a osvedčený typ automobilu. Urobte si prieskum rôznych značiek a modelov áut. Doprajte si čas aj niekoľko týždňov. Porovnajte si informácie z rôznych zdrojov a zistite si ceny u viacerých predajcov. Dobrá rada či recenzie od známych môžu byť' užitočné, no nebojte sa osloviť aj odborníkov.

Posudzujte auto komplexne

Pri výbere auta sa zameriavajte predovšetkým na kvalitu. Zistite si všetky technické parametre ako spotreba auta, spoľahlivosť či bezpečnosť. Taktiež zvážte či sa vám viac oplatí benzínový alebo naftový motor. Benzínový motor, je vhodnejší pri používaní auta na kratšie vzdialenosti, je lacnejší a sú s ním spojené aj nižšie náklady na opravu a údržbu.

Pozornosť si zaslúži aj prevodovka. Bude manuálna alebo automatická? Koľko má prevodových stupňov? Suchá alebo mokrá prevodovka? To všetko sú faktory, ktoré by ste mali zvážiť. Všetko má svoje výhody a nevýhody. Je nutné sa zamyslieť nad tým, čo je najvýhodnejšie pre vás.

Vedeli ste, že...

... hybridné autá majú dva motory?

Nepodceňte skúšobnú jazdu

behind-the-wheel-g880005e91-1920_1633505720.jpg

Pri kúpe auta, by ste určite mali využiť možnosť testovacej jazdy. Auto by ste mali vyskúšať v rozdielnych podmienkach, aby ste si urobili lepší obraz. Všímajte si všetky detaily či sa vám príjemne sedí v sedačke, či máte dostatočný výhľad na cestu ako aj ergonomické kvality a nedostatky auta.

Okrem pohodlia sa ale sústreďte aj na zvuk motora, na to, či je jazda plynulá alebo napríklad aj na odhlučnenie kabíny od vonkajšieho okolia. Ak sa vám niečo nezdá, s kúpou sa neunahlite a určite sa nenechajte uchlácholiť.

Servis auta rovnako dôležitý

Pri kúpe vozidla sa nezabudnite oboznámiť so servisom. Zvážte služby, kompetentnosť, cenu servisu ako aj vzdialenosť od vášho bydliska.

Bezpečnosť nadovšetko

Pri výbere auta by ste mali myslieť aj na faktor bezpečnosti. Bezpečnosť na ceste je nevyhnutná. Lacnejšie autá vás nemusia vždy dostatočne chrániť. Vo výbave vozidla by ste pre lepšiu bezpečnosť mali mať zabudovaný systém ABS, ESP, airbagy, detskú poistku okien a dverí, indikátor zapnutých pásov a svetlá núdzového brzdenia.

Tip: A keď už sme pri vybavení auta, ihneď po kúpe by ste si mali zaobstarať aj povinnú výbavu auta.

Uzavretie zmluvy

Ak ste sa konečne pre vaše obľúbené auto rozhodli, venujte dostatočnú pozornosť všetkým dokumentom. Pred podpisom si kúpnu zmluvu dôkladne prečítajte a skontrolujte či obsahuje všetky dohodnuté náležitosti, od výbavy auta až po záruku. Ak vám niečo nie je jasné, požiadajte predajcu o objasnenie.

Nezabudnite na poistenie

Uzatvorenie povinného poistenia je potrebné, čo najskôr po kúpe, ideálne už s kúpou nového auta. Neskôr môžete zvážiť aj praktické havarijné poistenie pre prípad poškodenia vozidla v dôsledku dopravnej nehody či poškodenie neopatrným parkovaním do garáže a podobne.

Tip: Nové, neregistrované auto musíte prihlásiť do registra vozidiel, ktorý je vedený obecnými úradmi.

Kúpa auta sa môže zdať ako komplikovaná vec, koniec koncov určite chcete to správne auto, za dobrú cenu, s dobrou kvalitou, ktoré vám aj niečo vydrží. A, keď sa vysporiadate aj s papierovačkami, môžete sa spokojne voziť vo vašom vozidle.

Autor: Dominika Blchová

Ilustračné foto: Pixabay

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Elektrické autá môžu byť pohodlné aj cenovo dostupné
Ako sa spriateliť so svojím autom a stať sa dokonalou vodičkou
Dovoz áut zo zahraničia: Príbeh o výbere ideálneho rodinného auta
Na vaše PZP sa nemusíte spoliehať len pri dopravnej nehode
Praktické tipy ako vybrat’ originálne darčeky pre vašich blízkych
Osvedčené triky, ako vybrať ten najlepší darček
Myslíte si, že váš eshop si ľudia nájdu aj bez reklamy? To je omyl
Viete ako postupovať, ak chcete korektne ukončiť pracovný pomer?