KYSELINA HYALURÓNOVA - POMOC PRE SUCHÉ OČI!
2. 4. 2022 | PR Servis

KYSELINA HYALURÓNOVA - POMOC PRE SUCHÉ OČI!

V dnešnej dobe sa kyselina hyalurónová skloňuje pomerne často, najmä ak sa jedná o kozmetické produkty, pretože ide o účinnú hydratačnú látku. Kyselina hyalurónová pôsobí ako magnet, ktorý priťahuje do pleti vodu. Má schopnosť na seba naviazať 1000 až 10 000 násobok svojej vlastnej hmotnosti vo vode. 

Vedeli ste však, že kyselina hyalurónová je dôležitou látkou aj pre ľudské oko? Vo vnútri očnej buľvy, konkrétne v sklovci, nájdeme vysoký obsah kyseliny hyalurónovej vo forme viskózneho gélu. Pôsobí tu ako tlmič, pretože naše oko vďaka nej nie je tvrdou a krehkou guľou, ale pevným poddajným orgánom, ktorý jednoducho prijíma živiny.  Už nie je žiadnym tajomstvom, že podiel kyseliny hyalurónovej v ľudskom tele pribúdajúcim vekom klesá, a toto sa týka taktiež aj očí. Okolo 50-teho roku života naše oči pomaly prestávajú tvoriť kyselinu hyalurónovú. Jej nedostatok sa následne prejavuje vysychaním očí a problémami so zrakom. Vďaka svojim regeneračným a zvlhčujúcim účinkom je kyselina hyalurónová pevnou súčasťou očného lekárstva.

Ako pôsobí kyselina hyalurónová v ľudských očiach?

Povrch ľudských očí je chránený slzným filmom, ktorý je zodpovedný za neustále zvlhčovanie očnej buľvy, ale taktiež má na starosti mnoho ďalších funkcií – výživu rohovky, ochranu oka pred infekciou, pomáha odplaviť cudzie teleso z oka, no taktiež nám pomáha v tom, aby sme mali ostré videnie.

Slzný film je tvorený z troch vrstiev – lipidovej (vonkajšej), vodnej (strednej) a  hlienovej (vnútornej) vrstvy.

Lipidová vrstva je tvorená tukmi, mastnými kyselinami a inými látkami lipidovej povahy. Napriek tomu, že je veľmi tenká, plní dôležitú funkciu – zabraňuje nadmernému odparovaniu tekutín z oka, vďaka čomu je chránené pred vysychaním. Ďalšou vrstvou je tzv. vodná (stredná) vrstva, ktorá tvorí až 90 % množstva sĺz a zvlhčuje ľudské oči. Okrem vody ju však tvoria aj vitamíny, kyslík, elektrolyty, glukóza a iné. Najbližšie k rohovke sa nachádza hlienová vrstva, ktorú inak nazývame vnútorná vrstva. Táto vrstva má na starosť udržanie sĺz v oku, vďaka čomu ostáva oko vlhké.

untitled-design-4_1648625193.jpg

Ak niektorá z vyššie spomenutých vrstiev nie je telom produkovaná v dostatočnej miere alebo dôjde k prerušeniu ich tvorby, môže to spôsobiť rozvinutie syndrómu suchého oka či iné pridružené infekcie.

Veľmi účinným bojovníkom proti syndrómu suchého oka a jeho symptómom, ktorými sú pocit suchých očí, začervenanie, pocit cudzieho telesa v oku, tlaku v očiach alebo naopak enormné slzenie očí sú kvalitné umelé slzy, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam sa kyselina hyalurónová považuje za najdôležitejšiu zložku mnohých očných roztokov. Veľmi obľúbená je zdravotnícka pomôcka s ružovým roztokom Artelac®Rebalance, ktorá vďaka kyseline hyalurónovej zvlhči oko až dvojnásobne. Vďaka tomu poskytuje okamžitú úľavu a zmiernenie všetkých príznakov suchého oka. Po otvorení vydržia až dva mesiace. Sú vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek. Nájdete ich v lekárňach a na e-shopoch za výhodnú cenu. Viac informácií nájdete na www.hyal.sk/produkty

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ktoré zamestnania najviac škodia vašim zubom? Niektoré vás určite prekvapia!
Čo s prichádzajúcimi teplými dňami v okolí Banskej Štiavnice?
Tipy pre jarné upratovanie a výzdobu v záhrade
Čo nesmie chýbať vo vašej domácej posilňovni?
Ako nosiť dámske tenisky
Pohodlie a kvalita v jednoduchom dizajne
6 tipov, ako na rekonštrukciu okolia domu
Sesterstvo v znamení kolekcie SISTERHOOD: Je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali v našich snoch

Ďalšie články na podobné témy

Dioptrické okuliare nie sú pohromou, ale trendom. Ako si zvyknúť na svoje nové okuliare?
Kyselina hyalurónová pomáha aj očiam
Kolagén vo vyššom veku chýba, ako si ho môžeme doplniť?
Prirodzené zakrivenie chodidiel – ako by mali vyzerať u zdravého človeka?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater
Kozmetika, ktorá zabíjala