Prirodzené zakrivenie chodidiel – ako by mali vyzerať u zdravého človeka?
23. 6. 2022 | PR Servis

Prirodzené zakrivenie chodidiel – ako by mali vyzerať u zdravého človeka?

Noha je orgán, ktorý sa vyskytuje iba u primátov, no u ľudí sa vyznačuje špecifickou stavbou. Vďaka tomu dokážeme udržať vzpriamený postoj. To, ako vyzerá ľudská noha dnes, je výsledkom mnohých rokov evolúcie. Vynútila si to zmena životného štýlu a podmienok, v ktorých človek žije.

Stručná história chodidla

Aby bolo možné povedať, ako by mala noha zdravého človeka vyzerať, stojí za to povedať si niečo o tom, čo ju viedlo k jej súčasnému vzhľadu. Chodidlo moderného človeka nemá protiľahlý palec na nohe, čo je pre ľudoopov veľmi užitočné, pokiaľ ide o pohyb vo vetvách stromov. Moderný človek sa môže voľne pohybovať a tiež stáť vzpriamene, vďaka zmenšeniu protiľahlého palca a predĺženiu prvej metatarzálnej kosti. Palec je jednou z hlavných opôr chodidla, podmieňuje súčasný spôsob pohybu človeka.

Niekoľko faktov o štruktúre chodidla

Chodidlo sa nachádza tesne pod členkom a je spodnou časťou dolnej končatiny. Skladá sa z 26 kostí. Pre zaujímavosť - v malom chodidle sa nachádza až 1/4 kostí celého ľudského tela. K chodidlu patrí aj 33 kĺbov a 107 šliach a väzov, ktorých pohyb je spôsobený prácou svalov. Z dôvodu svojej veľmi malej veľkosti je štruktúra chodidla mimoriadne komplikovaná.

Aký tvar by malo mať chodidlo zdravého človeka?

Pri pohľade na zdravé chodidlo zo strany podrážky, vidno tvar trojuholníka - je úzky a smerom k prstom sa postupne rozširuje. Treba si uvedomiť, že správny tvar chodidla je podmienený nosením správnej obuvi. V lete sú dámske kožené šľapky a sandále ako stvorené na prispôsobenie sa prirodzeným krivkám chodidla. Ich široký výber nájdete na internetovej stránke https://wojas.sk/topanky-damske-sandale.

Stačí sa na chodidlo pozrieť spredu, aby ste videli, že je v kontakte so zemou v mieste nádoru pätovej kosti a pri hlavičkách metatarzov.

Bočný pohľad na chodidlo je úplne iný – zo strednej časti chodidla je vidieť pozdĺžnu klenbu, ktorá prebieha od nádoru päty až po hlavičku prvej metatarzálnej kosti. Vrchol tohto oblúka je približne 2,5 cm nad zemou. Na druhej strane z vonkajšej strany chodidla možno pozorovať pozdĺžnu laterálnu klenbu, ktorá spája piatu metatarzálnu kosť s nádorom päty.

Musíte si uvedomiť, že trojuholníková štruktúra chodidla je pre človeka nevyhnutná, pokiaľ ide o státie na mieste, ako aj tlmenie nárazov a nosenie ťažkých bremien.

Na tomto mieste stojí za zmienku aj to, že detská noha a noha dospelého sa výrazne líšia štruktúrou. Noha dieťaťa je užšia v päte a širšia v prstoch – čo je veľmi často spôsobené tým, že ešte nebola zdeformovaná nesprávne zvolenou obuvou. Najmä v detskom veku preto treba dbať na vhodne zvolenú obuv, ktorá sa prispôsobí tvaru chodidla bez toho, aby to ovplyvnilo jeho jemné štruktúry.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Ste zimomravá? Poradíme vám štýlové zimné kombinácie oblečenia a obuvi
Céčko nie je žiadne béčko
KYSELINA HYALURÓNOVA - POMOC PRE SUCHÉ OČI!
Kolagén vo vyššom veku chýba, ako si ho môžeme doplniť?
Ako vybrať dieťaťu prvé topánočky?
Upracme si v tele po novom roku
Viete, čo je keto diéta a aký je jej princíp?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!