Láska je potrebná pre každé dieťa, obzvlášť pre to s autizmom
30. 3. 2022 | PR Servis

Láska je potrebná pre každé dieťa, obzvlášť pre to s autizmom

Každé dieťa je výnimočné a jedinečné. Detí s poruchami autistického centra pribúda, preto im treba venovať dostatočnú pozornosť. Neplatí pre ne rovnaká charakteristika a vzorec, je preto dôležité prejavovať im lásku, pochopenie a osobitý prístup.

Je moje dieťa „iné“?

Rodičia svoje dieťa pozorujú od narodenia a porovnávajú ho s rovesníkmi. Nie vždy je ich vývin rovnaký a môžu prísť prvé otázniky. Vývin detí sa ale nedá zaškatuľkovať, niektoré napredujú rýchlejšie, iné pomalšie. Na takomto porovnávaní však nie je nič zlé, pretože to otvára dvere otázkam, či je vaše dieťatko naozaj od ostatných „iné“ a v akom zmysle. Porovnávaním s rovesníkmi totižto možno zistiť, či vaše dieťa náhodou netrpí niektorou z porúch autistického spektra (PAS).

Môžete to zbadať neskôr

Autizmus je široký pojem a zahŕňa všetky poruchy autistického spektra. Je charakterizovaný ako neurobiologicky podmienená vývinová porucha, ktorá preniká celou osobnosťou človeka a odráža sa v poruchách myslenia, cítenia aj správania. Typické sú špecifické príznaky v oblastiach sociálnych vzťahov, hry, záujmov aj predstavivosti. Každé dieťa s autizmom je iné a spektrum prejavov je veľmi široké. Dá sa povedať, že nenájdeme dve autistické deti so zhodnými prejavmi. Každý človek s autizmom vykazuje rozdielne fyzické, emocionálne, behaviorálne a sociálne ťažkosti.

Pokojne sa môže stať, že v prvom roku a dokonca i do dvoch rokov veku sa dieťa vyvíja celkom normálne. Až s vyšším vekom si rodičia všimnú drobné odchýlky v správaní. Vo všeobecnosti si približne od roka môžete všimnúť oslabenie záujmu o kontakty s druhou osobou, slabšie reakcie dieťaťa na oslovenie či slabší očný kontakt. Vo veku 18 mesiacov je možné spozorovať, že dieťa pri hre uprednostňuje predmety pred ľuďmi alebo má netypické záujmy. Po dovŕšení druhého roku sa môže pridružiť nezáujem alebo pasivita pri kontakte s rovesníkmi, prípadne stagnácia rečového prejavu. Podozrenie na PAS môžu vzbudzovať aj špecifické motorické prejavy - trepanie ručičkami pri radosti alebo chodenie po špičkách.

Existuje liečba?

Autizmus sa pokladá za vysoko dedičný a ovplyvňujú ho aj genetické a epigenetické faktory. V posledných rokoch čísla výskytu rastú, čo sa môže spájať aj s vyššou medicínskou diagnostikou, ale aj s tým, že rodičia majú vyšší vek. Vedecky overená účinná liečba autizmu nie je známa a dá sa zvládnuť kombináciou psychoterapie a rôznych iných metód, pričom cieľom je zmiernenie sprievodných príznakov.

Na verejnosti sa čím viac rozpráva o psychobiotikách. Je to nová skupina výživových doplnkov, ktorá obsahuje špeciálne vyvinuté probiotické kmene. Okrem mnohých faktorov našu psychiku ovplyvňuje aj os „črevo – mozog“, kde psychobiotiká pozitívne vplývajú na črevnú mikrobiotu a tým pádom aj prispievať k zlepšeniu príznakov stresu, depresií, úzkosti či porúch spánku. Práve pri deťoch s autizmom je dôležitý špeciálne vyvinutý kmeň  Lactobacillus Plantarum PS128®. Tento kmeň na deti s poruchami autistického spektra pozitívne vplýva a zmierňuje u nich hlavné príznaky ako sú úzkosti, vzdor, hyperaktivita či agresia.

neuraxbiotic-spectrum_1648624329.jpg

Pomoc pre špeciálne deti

Probiotické kmene majú na ľudské zdravie pozitívny vplyv, a to už či sa rozprávame o deťoch alebo dospelých. Okrem iných výhod ovplyvňujú aj našu psychiku, to ako sa cítime, a to predovšetkým vďaka osi „črevo-mozog“. Ovplyvňovanie črevnej mikroflóry a následne mozgových funkcií je vhodným nástrojom na zvládanie širokej škály psychických problémov, ako je úzkosť, stres a problémy so spánkom, ale napríklad aj prejavov autizmu. U detí s poruchami autistického centra môže byť prospešná podporná terapia psychobiotikami, ku ktorým patrí špeciálne vyvinutý kmeň LACTOBACILLUS PLANTARUM PS128®, ktorý nájdete výživovom doplnku NeuraxBiotic Spectrum®. V jednom vrecúšku sa nachádza až 10 miliárd tohto kmeňa. Výživový doplnok je vhodný pre deti od 3 rokov a odporúča sa užívať po dobu najmenej 3 mesiacov. Viac informácií získate na www.psychobiotika.sk

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Valentínsky darček s 15% zľavou? Ó áno…
Preprava vecí pri sťahovaní – tipy pre bezpečný presun
Výhody novostavieb: Prečo sa oplatí kúpiť nehnuteľnosť v novej budove
Degustácia vín nemusí byť len štandardná: poznáte vertikálnu, horizontálnu či degustáciu v tme?
Objavte dokonalosť prírody v každej kvapke: Talianska kozmetika 6biologico
Aké čistiace prostriedky použiť do robotického vysávača s mopom?
Aký poťah sedacej súpravy? Textil alebo kožu?
10 aktivít pre zaľúbených, ktoré môžete robiť na Valentína

Ďalšie články na podobné témy

Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
S akými zdravotnými problémami vám môžu pomôcť CBD produkty?
Dajte stopku detským chorobám. Tu sú tipy ako si s nimi poradiť
Skúsenosti s kanabisovým olejom: ako a čo užívať?