Poznáte alternatívny spôsob bývania? Čo to je a aké možnosti máte?
2. 12. 2021 | PR Servis

Poznáte alternatívny spôsob bývania? Čo to je a aké možnosti máte?

Za tradičný spôsob bývania sa považujú byty či rodinné domy, avšak nie je to jediná možnosť. Od maličkých domčekov, cez ekologické kontajnerové domy až po život na šírom mori v hausbóte. Alternatívna výstavba domov sa stáva čoraz populárnejšia. Tento jedinečný spôsob bývania môže ponúknuť niekoľko výhod vrátane slobody, ktorá sa na trhu s nehnuteľnosťami vyskytuje len zriedka, ale čo presne znamená?

Láka vás zmena životného štýlu, zmena prostredia alebo sa jednoducho zaujímate o neštandardné riešenia? Tak nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Alternatívny spôsob života

Čo vám napadne, keď počujete frázu „Alternatívny život“? Pre každého to môže znamenať niečo iné. Pre niektorých alternatívny život znamená ochranu životného prostredia, pre ostatných je to viac o praktickosti a jednoduchosti, niektorí jednoducho chcú žiť slobodne a bývať v priestore, ktorý vyhovuje ich aktuálnym potrebám.

Alternatívne bývanie je odlišné od typických predmestských bytov či rodinných domov. Pri stúpajúcich cenách nehnuteľností je pre mnohých sen o vlastnom dome jednoducho nerealizovateľný a teda aj to môže byť dôvod, prečo sa rozhodnúť žiť alternatívne.

Tip: Oplatí sa kupovať nehnuteľnosti v 2021?

Od mobilných domov cez kontajnerové boxy, maličké domčeky až po člny, existuje nespočetné množstvo netradičných možností ubytovania. Tieto domy sú charakteristické tím, že vám umožnia bývať lacnejšie, jednoduchšie, bližšie k prírode a plnohodnotne.

Možnosti alternatívneho bývania

V zahraničí sú formy alternatívneho bývania veľmi populárne. Existuje niekoľko možností alternatívneho bývania, z ktorých si môžete vybrať. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, avšak určite sa nájde možnosť pre každého, kto je ochotný vyskúšať alternatívne obytné priestory. Ako si, teda také alternatívne bývanie predstaviť?

Tiny house

tiny_1638717863.jpg

Malé domy v posledných rokoch naberajú na popularite, zaplavili sociálne siete a už ste o nich pravdepodobne počuli. Dajú sa zhotoviť svojpomocne, existujú v mnohých veľkostiach a tvaroch a prinášajú možnosť žiť v jednoduchšom a efektívnom priestore. Tieto alternatívne obytné domy sa snažia čo najlepšie využiť každý centimeter a premeniť každý kút na obývateľný priestor.

Bývanie v malom dome nielenže znižuje náklady, účty a údržbu domova, ale podporuje aj minimálnejší spôsob bývania. Drobné domčeky určite nie sú pre každého, pretože pravdepodobne budete musieť zredukovať svoj majetok na to najnutnejšie, no šikovné zariadenie vám umožní vyťažiť veľa z minimálneho priestoru.

Problém a nevýhodou malých domčekov môže nastať so stavebným zákonom a podmienkami, ktoré je potrebný dodržať.

Obytné automobily

photo-1627386172141-c6fec8bf5aa3_1638717862.jpg

Ďalšou alternatívou, je bývanie v dodávke alebo minibuse, ktoré sa stáva rastúcim trendom najmä medzi mladšími ľuďmi, ktorí majú radi dobrodružstvo. Schopnosť cestovať a vidieť svet je pre mnohých mimoriadne príťažlivá a skvelá možnosť ako byť' slobodný. Vybaviť si vozidlo tak, aby sa v ňom dalo žiť však môže byť' časovo náročné, najmä vtedy ak je dodávka či minibus z druhej ruky a potrebuje renováciu. Obytné automobily sa môžu vybaviť naozaj luxusne. Ich veľkou výhodou je, že s nimi môžete prespať kdekoľvek na parkovisku.

S takýmto obytným domom máte možnosť bývať komfortne a spoznávať svet z pohodlia domova. No kto by nechcel cestovať po svete a mať neustále celý svoj domov pri sebe?

Karavany

Alternatívou k obytným automobilom sú kravany. V ich prípade ste však obmedzení, pretože v niektorých krajinách nemôžete parkovať na parkovisku a je potrebné nájsť si autocamping, kde si musíte za státie priplatiť.

Karavany sa kedysi považovali za kempingové či dovolenkové vozidlá, dnes už fungujú ako obytné priestory, ľudia sa pohybujú z miesta na miesto a žijú tak z dlhodobého hľadiska. Tu je však potrebné vziať do úvahy poistenie auta, údržbu, ale aj bezpečnosť. Karavany a obytné automobily sú však výrazne lacnejšie na bývanie ako v tradičných bytoch a domoch.

Houseboat

housebot_1638717862.jpg

Ak vás viac láka život na vode, obytné lode budú pre vás tou správnou voľbou. V podstate ide o malé plavidlo s vlastným technickým preukazom a evidenčným číslom. Táto možnosť bývania je vhodná či už na rekreačné, ale aj na celoročné bývanie. V zahraničí sa využívajú „hausbóty“, ktoré majú vlastný pohon. Potom je už jednoduché iba “zdvihnúť kotvy”, plaviť sa tam, kam vás vietor zavedie a objavovať zákutia a krásy krajiny. Toto bývanie má určite svoje čaro.

Kontajnerový dom

kontajner_1638717862.jpg

Ďalším rýchlo rastúcim trendom je premena použitých prepravných kontajnerov na domy. Ich stavba je omnoho lacnejšia než stavba bežného rodinného domu. Je možné ich získať za niekoľko tisíc eur, musíte však brat do úvahy výdavky na úpravu tohto obytného priestoru, ako sú napríklad izolácia, obklad stien a stropu, realizácia okien a podláh a podobne.

Kontajnery sú ľahko dostupné a vďaka ich oceľovej konštrukcii veľmi odolné. Ich ďalšou výhodou je najmä dlhá životnosť a za zmienku stojí aj ich originálny vzhľad. Výhodou kontajnerov je aj to, že nie ste ničím obmedzení. Z kontajnerov sa dá vytvoriť skutočne veľké sídlo hodné prezidenta.

Tip: Izolovanie stavby určite nepodceňujte. Izolovať váš príbytok môžete napríklad fúkanou izoláciou. Taktiež si prečítajte aké sú výhody a nevýhody nezatepleného domu?

Jurta

jurta_1638717862.jpg

V Mongolsku obvyklý príbytok mnohých ľudí, pre vás možno nepredstaviteľné. Táto varianta je skôr pre tých, ktorí sa chcú vrátiť k prírode a nájsť jednoduchší spôsob života. Pretože možnosť ísť na toaletu, sprchovať sa či kúriť, je v tradičných stanoch veľmi obmedzená. Jurta nevyžaduje stavebné povolenie a jej kompletná výstavba aj s podlahou trvá iba niekoľko dní.

Earthship

U nás ešte neznáma forma bývania, no v zahraničí sa teší čoraz väčšej popularite. Čo si, teda pod "zemskou loďou" predstaviť? Earthship je sebestačný dom, ktorý je postavený tak, aby bol šetrný nielen ku životnému prostrediu, ale aj vašim financiám. Tieto domy sa stavajú z najrôznejších materiálov - pneumatík, hliny, fliaš, vriec s pieskom a pod. Sú navrhnuté tak, aby boli ekologické, zanechali, čo najmenšiu ekologickú stopu a boli schopné vydržať roky. Nevýhodou môže byť, že ide o štýl života, ktorý nie je určený pre každého.

Vedeli ste, že...

... správne udržiavanie fasády predĺži jej životnosť?

Ecocapsule

Ani Slováci však nespia na vavrínoch. Skupinka Slovákov navrhla a vyrobila príbytok, obytnú kapsulu, ktorej absolútnou výhodou je veľká nezávislosť. Nie je potrebná žiadna príprava základu, nevyžaduje sa pripojenie na elektrinu, vodu ani kanalizáciu, čo umožňuje jej využívanie takmer kdekoľvek. Tento malý obytný domček má iba 8 m2 a je vhodný len pre 1-2 osoby. Nájdete v ňom však všetko čo potrebujete, posteľ, pracovný stolík, toaletu so sprchou, ale aj miniatúrny kuchynský kútik s drezom a varičom.

AirBnB

Posledná alternatíva, na ktorú sa pozrieme bližšie sú AirBnB's, o ktorých ste pravdepodobne už počuli. Koncept AirBnB je postavený na tom, že majitelia domov prenajímajú izby, apartmány alebo dokonca celé domy cestovateľom, ktorí hľadajú lacné ubytovanie. Domy vlastnia "skutoční ľudia", nie spoločnosti. A práve, preto si niektorí službu AirBnB obľúbili natoľko, že sa týmto spôsobom rozhodli žiť na plný úväzok a neustále cestovať od jedného AirBnB k druhému. Netreba podpisovať ročnú nájomnú zmluvu, realizovať žiadne zložité stavebné projekty.

Pre tento alternatívny spôsob bývania však treba byt' odvážni. Môžete síce nespútane cestovať, spoznávať nových ľudí a krajiny, ušetriť peniaze, no na druhej strane je potrebné aj starostlivé plánovanie, aby ste sa uistili, že máte vždy miesto, kde môžete zotrvať.

Existujú nevýhody alternatívneho bývania?

Ten kto žije neštandardným spôsobom vám asi s najväčšou pravdepodobnosťou povie, že výhody ďaleko prevažujú nad akýmikoľvek negatívami. Pravdou je, že každý spôsob života má svoje klady aj zápory. Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre alternatívnu cestu, sa výhody a nevýhody budú líšiť v závislosti od typu ubytovania, ktorý si vybrali.

Pre väčšinu ľudí môže byť' ťažké pochopiť, prečo by sa niekto rozhodol žiť spôsobom, ktorý sa mnohým zdá byť úplne šokujúci. V súčasnosti sa stalo už akousi normou mať stálu prácu, dom a auto. Preto sa ľudia s alternatívnym spôsobom života môžu často stretnúť s kritikou.

Foriem alternatívneho bývania je omnoho viac. Poznáte niekoho kto žije alternatívne? Ktorý spôsob bývania láka vás a ktorý naopak vôbec?

Nakoniec môžeme odporučiť film "Krajina nomádov", ktorý ukazuje všetky strany tohto života. Treba však pamätať na to, že svoj život si vytvárame sami a je len na nás, ako budeme žiť.

Autor: Dominika Blchova

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom
Tipy na darčeky pre poľovníka
Obľúbené procedúry vodoliečby. Absolvovali ste už niektorú z nich?

Ďalšie články na podobné témy

Rám postele do manželskej spálne
Prečo odložiť dovolenku na neskôr? Výhody, ktoré vás presvedčia
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 8 atrakcií na západnom Slovensku
Čo na dovolenku?
Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom 
Balkónové sedenie z ratanu
Vplyv farieb na človeka: V akých tónoch by sa mal niesť váš nábytok