Je ťažké si predstaviť Vianoce bez stresu. Keďže sa mu nevieme vyhnúť, tak by sme mali robiť všetko preto, aby sme jeho následky na náš organizmus čo najviac minimalizovali. Pre tráviaci trakt by bolo najlepšie, keby sme sa prestali úplne stresovať, ale to sa samozrejme nedá. Existuje však pár trikov, ktorými si vieme pomôcť a prežiť sviatky v pokoji.
Je to jeden z najväčších nervov v našom tele, ktorý spája gastrointestinálny trakt a mozog. Poďme si to prebrať krok po kroku. V prvom rade je dôležité predstaviť si tráviaci trakt a jeho hlavné orgány. Tráviaci trak predstavuje sústavu orgánov, ktorou prechádza strava, ktorú denne prijmeme. Jeho dĺžka je takmer osem metrov a začína v ústnej dutine a končí v análnom otvore. Orgány, ktoré sú súčasťou tráviaceho traktu:
- Ústna dutina – Začiatok tráviaceho traktu. V ústnej dutine máme uložený jazyk, zuby a slinné žľazy.
- Hltan – Patrí nielen k tráviacej sústave, ale je súčasťou aj dýchacej sústavy.
- Pažerák – Ide o hladkú svalovinu, ktorej úlohou je posúvať potravu do žalúdka.
- Žalúdok – Tento náš orgán sa nachádza v hornej časti brušnej dutiny a jednou z jeho hlavných funkcií je prijímanie potravy, ktorú následne strávi a odošle na ďalšie spracovanie do čriev. Vďaka svojmu kyslému prirodzenému prostrediu pomáha pri ničení mikroorganizmov, ktoré sa do nášho organizmu dostanú cez potraviny, ktoré zjeme.
- Tenké a hrubé črevo – Tenké črevo môže dosahovať dĺžku až 6 metrov a vstrebávajú sa v ňom živiny z natrávenej potravy. V hrubom čreve sa vstrebáva zvyšková voda, soli a vitamíny. Hrubé črevo sa nachádza na konci tráviaceho traktu a pomocou konečníka sa vylučuje stolica von z tela.
Pri nervoch a stresových situáciách si môžeme na sebe všimnúť aj tieto prejavy:
· Nevoľnosť, pocit na zvracanie a nechuť do jedla
· Nadúvanie
· Pálenie záhy alebo pažeráka
· „Motýle v bruchu“
· Bolesť žalúdka
· Plynatosť
· Reflux
· Zvracanie
· Syndróm dráždivého čreva
· „Ťažoba“ žalúdka a plynatosti
Stresové situácie môžu priniesť nepredvídateľné účinky. Nikdy nevieme akú bolesť si privoláme a ktorý zo vzniknutých prejavov nás tento krát navštívi. Môžeme zažívať silnú, tupú alebo ostrú bolesť, ktorá nám od žalúdka môže vystreliť do chrbta alebo pociťujeme náhlu ťažobu na hrudníku. Pri veľkom strese, ktorý je pretrvávajúci si môžeme privodiť aj žalúdočné vredy.
1. Stravovanie – Predstavuje alfu a omegu pre zdravé trávenie a spokojné bruško. Musíme sa naučiť sa jesť pravidelne a v menších porciách.
2. Pitný režim – Je veľmi dôležitý na fungovanie celého organizmu, žalúdok nie je žiadnou výnimkou. Čistá voda by mala byť základom. Odporúča sa vypiť minimálne 2 litre denne, podľa váhy. Vodu občas môžeme nahradiť čajmi, ktoré majú upokojujúce účinky, pretože na žalúdok a na psychiku pôsobia pozitívne.
3. Alkohol a prejedanie – Cez sviatky nepiť alkohol a nejesť koláčiky a podobné dobroty je asi nereálne. Preto odporúčame ich aspoň minimalizovať, ako sa len dá. Dokonca aj pocit, že sme sa prejedli v nás vie vyvolať stres, ktorý je nežiaduci. Preto ak budeme robiť všetko s rozumom, tak budú sviatky naozaj pokojné.
4. Oddych a relax – Doprajme si relax aj v tomto vianočnom ruchu. Práca pred nami neutečie a určite tu hodinku – dve na nás počká. Pri prvom pocite, že je na vás všetkého veľa, všetko položke, vyložte si nohy a nerobte nič!
5. Liek na žalúdočné ťažkosti – Ak už nastane situácia, že nás dobehne stres a s ním aj žalúdočné problémy, je potrebné siahnuť po lieku, ktorý nám pomôže a prinesie úľavu. Spoľahnite sa na prírodné zloženie a overenú nemeckú kvalitu. Iberogast je liek z prírodných zdrojov, ktorý obsahuje výťažky deviatich overených bylín. Výťažky z týchto bylín blahodarne pôsobia na rôzne tráviace problémy. Medzi najčastejšie patria bolesti žalúdka a brucha, pálenie záhy, pocit plnosti, nadúvanie, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Iberogast je liek na vnútorné použitie. Liek je zložený z kvapalných extraktov rôznych častí bylín. Viac informácií na www.iberogast.sk
Poďme si užiť Vianoce, určite sa všetci na ne celý rok tešíme, tak si ich nenechajme pokaziť žalúdočnými nepríjemnosťami. Stres k Vianociam proste patrí, na tom sa asi zhodneme. No už vieme, ako sa mu vyhnúť alebo ako s ním bojovať. ŠŤASTNÉ A VESELÉ!
Valentínsky darček s 15% zľavou? Ó áno…
Preprava vecí pri sťahovaní – tipy pre bezpečný presun
Výhody novostavieb: Prečo sa oplatí kúpiť nehnuteľnosť v novej budove
Degustácia vín nemusí byť len štandardná: poznáte vertikálnu, horizontálnu či degustáciu v tme?
Objavte dokonalosť prírody v každej kvapke: Talianska kozmetika 6biologico
Aké čistiace prostriedky použiť do robotického vysávača s mopom?
Aký poťah sedacej súpravy? Textil alebo kožu?
10 aktivít pre zaľúbených, ktoré môžete robiť na Valentína
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
S akými zdravotnými problémami vám môžu pomôcť CBD produkty?
Chutné zahriatie počas sviatkov
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?
Láska je potrebná pre každé dieťa, obzvlášť pre to s autizmom