Tipy, ako pomôcť deťom lepšie zvládnuť začiatok školy
28. 9. 2021 | PR Servis

Tipy, ako pomôcť deťom lepšie zvládnuť začiatok školy

Ako rodič ste prvým a najdôležitejším človekom svojho dieťaťa. Preto by ste si mali dať záležať na tom, aby bol ich prechod do školského roka plného povinností, čo najjednoduchší, a aby zvládali školu v pohode aj počas celého roka.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pripraviť deti do školy a čo najlepšie ju zvládnuť.

1. Vytvorte deťom dennú rutinu

Počas leta ste deťom určite dopriali viac slobody a voľnejší režim, najmä čo sa týka neskorého chodenia do postele a ranného vstávania. To sa však so začatím školy zmení. Preto by ste mali 1-2 týždne pred začiatkom školského roka zaviesť nový harmonogram, aby ste deťom zaistili dostatok spánku počas školy. Do postele by sa mali dostať pred 21. hodinou. Vstávanie pred ôsmou bude pre deti tak jednoduchšie. K lepšiemu spánku pomôže aj teplý kúpeľ, čítanie kníh či hovoriace knihy.

2. Vypočujte si obavy dieťaťa

Niektoré deti môžu mať zo začiatku školy určité obavy a je skutočne dôležité dôležité, aby ste ich ako rodičia vypočuli. Porozprávajte sa o tom, čo im robí obavy alebo čo ich znepokojuje. To najlepšie, čo môžete pre deti so začiatkom školského roka urobiť je, že budete podporujúci a chápaví. Váš konštruktívny postoj môže zlepšiť ich chuť vrátiť sa opäť do školských lavíc, a preto si dajte záležať na tom, aby si pripomínali aj skvelé veci, ktoré ich čakajú - spolužiaci, nové zošity a učebnice, zaujímavé informácie a podobne.

3. Precvičovanie

Po dlhom čase ničnerobenia, po zábavnom a bezstarostnom čase, sú deti určite odpočinuté. To však znamená, že ich mozog nie je dokonale pripravený na povinnosti a záťaž, ktorá ich bude čakať v škole. Čo však môžete urobiť, je rozhýbať ich mozog ešte predtým, ako sa vrátia do školy.

Hravou formou si s nimi môžete precvičiť matematiku, písanie a čítanie, či oprášiť si vybrané slová. K tomu vám môžu pomôcť rôzne didaktické hry, krížovky, rébusy či hádanky.

Nič však netreba preháňať, aby to nemalo opačný efekt, škola by sa im mohla sprotiviť. Stačí naozaj niekoľko minút denne.

boy-doing-some-mathematical-exercises_1632834173.jpg

4. Spoločný nákup školských potrieb

Vyberte sa spoločne na nákup školských potrieb a nechajte deti vybrať si pomôcky, zošity alebo obaly podľa vlastného vkusu. Urobte z tejto udalosti zábavu, pretože je to skvelý spôsob ako deti motivovať, prebudiť túžbu po škole a udržať ich v pozitívnom naladený k blížiacim sa povinnostiam.

5. Vytvorte deťom zdravé návyky

Ku zdravým návykom patrí určite vyvážená strava. Zapojte deti do nákupu potravín, ukážte im, ako si pripraviť zdravé raňajky či desiatu do školy. Keďže škola môže byt' pre deti niekedy náročná, je dôležité, aby prijímali dostatok vitamínov a jedli vyvážene. Hľadajte alternatívy presladených jedál a namiesto sladkých nápojov siahnite radšej po rôznych ovocných čajoch alebo vhodných imunitu-posilňujúcich doplnkoch stravy ( ako napr. peruánska maca).

Tip: Zdravé návyky pomôžu deťom posilniť imunitu a potenciálne zabrániť prechladnutiu či chrípke.

6. Myslite na bezpečnosť

Nielen ak deti chodia do školy bez dozoru, je dôležité myslieť na bezpečnosť počas cesty. Najmä vtedy keď prší, je hmla alebo znížená viditeľnosť. Oblečte deti do svetlých farieb, aby ich videli autá. Taktiež dbajte na to, aby mali na sebe - na oblečení, na doplnkoch, taškách reflexné prvky. Prípadne im môžete na oblečenie alebo na školské aktovky prišiť nažehlovacie obrázky. Sú to malé detaily, ktoré dokážu mnohonásobne zvýšiť bezpečnosť vašich ratolestí.

Tip: Pred začiatkom školy sa s deťmi vyberte na cestu, ktorú budú mať do školy a ubezpečte sa, že vedia, ako správne prechádzať cez cestu a na čo pri tom dbať.

Tipy pre rodičov

Tak ako pre deti, aj pre rodičov je začiatok školského roka veľkou výzvou. Musíte sa vysporiadať s novými vecami a veľa vybaviť. Ani na nasledujúce veci by ste nemali zabudnúť:

     Informujte sa o tom, ako bude fungovať družina, aké sú podmienky, čo sa tam bude robiť a podobne.

     Postarajte sa o stravovanie a zakúpte deťom lístky na obedy.

     Pravidelne kontrolujte internetovú stránku školy, kde sú často oznamy, žiadosti, ankety či rôzne zoznamy pre žiakov.

     Pri akýchkoľvek otázkach kontaktujte učiteľov alebo iných rodičov.

     Pohovorte si s deťmi o krúžkoch a aktivitách na voľný čas.

Po prázdninách môže byt' pomerne ťažké dostať sa do režimu školského roka. Je však potrebné vedieť, ako sa vaše cítia a čo potrebujú. Komunikácia je veľmi dôležitá, preto sa s nimi rozprávajte čo najviac. Tak môžete odhaliť potenciálne obavy a problémy a včas ich riešiť.

Autor: Dominika Blchova

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko
Získajte dokonalý úsmev a dobrodružstvo: Príručka pre zubný turizmus

Ďalšie články na podobné témy

Návrat do kolektívu je rizikový
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
Kvapka nádeje a Dettol s pomocou chorým deťom
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Ste po tridsiatke a bez frajera?
Kedy sa dočkajú Slováci výdaja vybraných liekov na predpis aj online?
Využite v súčasnej situácii možnosť objednať sa k lekárovi online