Viete, ako správne prať posteľnú bielizeň, vankúše či uteráky?
12. 11. 2021 | PR Servis

Viete, ako správne prať posteľnú bielizeň, vankúše či uteráky?

Viete, kedy ste naposledy prali obliečky, posteľnú bielizeň či uteráky? Ak o tom musíte premýšľať, pravdepodobne to bolo už dávno. Mnoho ľudí odkladá pranie posteľnej bielizne a doplnkov, pretože nevie, ako to robiť správne.

Ako prať a načo pri tom dbať sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ako prať obliečky a posteľnú bielizeň?

V ideálnom prípade by sa plachty a obliečky mali prať každý týždeň, no názory sú rôzne. Pranie posteľnej bielizne je pomerne jednoduché. Prať by ste ju mali raz týždenne alebo aspoň raz za dva týždne, aby ste sa zbavili prirodzeného znečistenia, ako sú napríklad odlúpene kúsky kože, vlasov, maz a iných vecí, ktoré môžu priťahovať roztoče.

Tieto živočíchy môžu vyvolať rôzne alergie a astmu, a preto je dôležité prať posteľnú bielizeň správne a pravidelne, aby sa títo drobní škodcovia vo vašej posteli nezdržovali.

Ako prať posteľnú bielizeň

  1. V prípade potreby odstráňte škvrny. Ak na vašich obliečkach nie sú žiadne škvrny, môžu ísť priamo do práčky.
  2. Vložte obliečky do prania, pričom dávajte pozor, aby ste práčku nepreplnili, aby sa obliečky dôkladne vyčistili.
  3. Snažte sa prať obliečky s inými podobne farebnými obliečkami.
  4. Ak vaše obliečky nie sú vyrobené z bavlny, pred spustením cyklu skontrolujte etiketu či neobsahuje špeciálne pokyny na starostlivosť. Pri praní posteľnej bielizne je podstatné nastavenie správnej teploty. Pri nižšej teplote prania ušetríte elektrickú energiu a ochránite svoje obliečky.
  5. Obliečky by ste mali prať vždy prevrátené naruby so zapnutými gombíkmi, resp. so zapnutým zipsom ako aj tie ktoré majú napríklad nažehľené obrázky.
  6. Pridajte prací prostriedok do práčky podľa pokynov výrobcu. Ak vaša práčka nemá dávkovač, pridajte prací prostriedok priamo do bubna. Taktiež môžete pridať aviváž. Aj výber správneho pracieho prostriedku je veľmi dôležitý, a preto sa snažte voliť prirodzené pracie prostriedky.
  7. Správne sušenie vám zaistí, že obliečky budú vždy krásne tvarované.

Ako prať obliečky z rôznych materiálov

Dnes už trh ponúka široké spektrum obliečok z rôznych materiálov, stačí si len vybrať. Každý materiál si však vyžaduje špecifickú starostlivosť.

Bavlnené obliečky

Obliečky z bavlny môžete prať aj pri vyšších teplotách, a aby boli obliečky čisté, pri praní kvalitných materiálov vám bude stačiť teplota 60°C. Kvalita obliečok je však dôležitá, aby vám farby nevybledli.

Flanelové obliečky

Starostlivosť o flanelové obliečky je podobnej starostlivosti o bavlnené obliečky. Prať ich môžete pri teplote 60°C. Na flanelových obliečkach je skvelé hlavne to, že rýchlo schnú a netreba ich žehliť. Nemali by ste ich bieliť ani čistiť ich chemikáliami.

Saténové obliečky

Ani saténové obliečky nie je náročné prať. Dôležité je, aby ste zvolili prací program na jemnú bielizeň. Pre zachovanie lesku, mäkkosti a dlhšej životnosti perte pri max. teplote 60°C a vyhnite sa použitiu aviváže.

Damaškové obliečky

Damaškové obliečky môžete prať pri teplote 90°C, farebné skôr pri max. teplote 60°C. Žehliť ich môžete pri teplote maximálne 220 °C, no nepoužívajte bielidlo ani iné chemikálie.

Krepové obliečky

Pranie kvalitných krepových obliečok sa odporúča max. na teplote 60°C. Obliečky z krepu nechajte voľne uschnúť na vzduchu. Vysušené krepové obliečky nie je potrebné žehliť.

Ako prať posteľné plachty

Aby vám posteľné plachty vydržali, čo najdlhšie odporúčame používať menej pracieho prostriedku. Na plachty používajte používajte tekuté pracie prostriedky, ktoré sú ohľaduplnejšie k tkanivám látky. Farebné perte na teplote minimálne 60°C, biele posteľné plachty aj na 90 °C. Pri vysokých teplotách sa tak zničia všetky roztoče a baktérie, ktoré by mohla bielizeň obsahovať.

Tip: Prečítajte si ďalšie tipy a rady pre bývanie.

deconovo-gvkmondbotu-unsplash_1636704611.jpg

Ako prať vankúše?

Pri praní vankúšov je dôležité myslieť na to, aby ste ich nepoškodili. Z hygienického hľadiska ich občas vyprať musíte a udržiavať čisté sa musia aj dekoratívne vankúše. Pred praním vankúša najskôr skontrolujte štítok, niektoré môžu obsahovať rôzne druhy výplne a každý z nich môže vyžadovať inú starostlivosť. Väčšinu vankúšov môžete prať doma, no niektoré možno čistiť iba chemicky.

Perové vankúše

Perové vankúše perte samostatne pri najnižšej teplote, a to 30 °C. Ak ma vaša práčka špeciálny program na jemnú bielizeň, zvoľte ten. Využite špeciálne prostriedky na pranie peria. Perové vankúše nesušte na slnku, iba voľne na vzduchu alebo ich dajte do sušičky a pridajte k nim pár tenisových loptičiek do sušičky, aby boli vankúše nadýchané.

Tip: Odporúčame vám prenechať starostlivosť o čistenie páperových vankúšov práčovniam alebo čistiarniam aj napriek tomu, že na visačke je uvedené inak.

Anatomické vankúše

Anatomické vankúše vyrobené z pamäťovej peny, budete musieť prať ručne. Anatomický vankúš dajte do vane s teplou vodou a pridajte tekutý prací prostriedok. Po vypraní vankúš niekoľkokrát dôkladne prepláchnite čistou vodou, aby ste odstránil zvyšky pracieho prípravku a osušte ich rozložené voľne na zemi.

Výplň z dutého vlákna

Vankúše, ktoré sú naplnené syntetickými vláknami sa dajú prať v práčke, pri teplote 60 °C. Žmýkajte maximálne 1 minútu a sušte voľne alebo v sušičke pri nižšej teplote.

Vankúše z kašmíru, hodvábu alebo s výplňou z ťavej srsti alebo ovčej vlny perte iba pri teplote 30 °C a riaďte sa odporúčaním na štítku.

Ako prať uteráky?

bath-towels-ga6961db06-1920_1636704611.jpg

Rovnako ako akékoľvek iné textílie, ktoré prichádzajú do priameho styku s pokožkou aj pre obyčajné aj luxusné uteráky a osušky platí, prať ich ešte pred prvým použitím.  V zásade pri praní uterákov platí, že by sa mali prať až keď sú špinavé. Ušetríte tým tak nielen peniaze, životné prostredie, ale aj prácu a čas. Malé uteráky na tvár by sa mali prať po 3-4 použitiach, uteráky pre hostí by sa mali vždy po použití vyprať.

Aký prací prostriedok použiť pri praní uterákov?

Prací prostriedok na uteráky zvoľte podľa farby. Pre alergikov odporúčame špeciálne pracie prostriedky pre alergikov a ekologické pracie prostriedky, ktoré sú jednak príjemné pre pokožku a šetrné k životnému prostrediu. Neobsahujú umelé vône a nedráždia pokožku. Pre sviežu vôňu použite niekoľko kvapiek éterického oleja, no aviváži sa vyhnite. Ak však aviváž používate, buďte opatrní s dávkovaním, uteráky a osušky môžu stvrdnúť.

Zásady pri praní uterákov

     Uteráky perte iba s uterákmi.

     Perte na studenom cykle pri maximálnej teplote 60 °C, pri chorobách a plesňových infekciách sa odporúča prať uteráky na 90 °C.

     Roztrieďte a perte ich podľa farieb ako aj stupňa znečistenia.

     Nepreplňte práčku, aby sa uteráky poriadne vyprali.

     Pre väčšiu jemnosť a mäkkosť súste uteráky v sušičke. Ak sušičku nemáte, aj sušenie vonku na vzduchu bude mať rovnaký efekt.

     Uteráky nežehlite. Strácajú tak svoju savosť.

Prevencia plesní a zápachu

Po určitom čase začnú uteráky zapáchať alebo plesnivieť, a to aj po čerstvom vypraní. Tento zápach je často výsledkom toho, že sa uteráky medzi jednotlivými použitiami nevysušili dostatočne. Odporúčame vám vždy po použití uteráky zavesiť, aby sa zabránilo plesniam. Ak zápach pretrváva, operte osušky s 1 šálkou bieleho octu a ½ šálky sódy bikarbóny; ocot a sóda bikarbóna neutralizujú zápach.

Autor: Dominika Blchová

foto: Pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Ako sa efektívne zbaviť roztočov v domácnosti
Ako vyčistiť špinavý matrac alebo sedačku?
Aby klasické sobotné upratovanie nebolo pre vás nočnou morou!
Čo všetko zahŕňa vianočné upratovanie kuchyne?
Ako chrániť svoju domácnosť pred vírusmi a baktériami?
Čistota v kuchyni alebo na ktoré miesta sa najviac zamerať?
Alergie na plesne – aké sú ich príznaky a ako sa im dá vyhnúť?
Výhody rebrín na cvičenie a prečo si ich zadovážiť do domácnosti