Čo vy a včelie produkty? Poznáte tieto účinky medu a propolisu?
26. 5. 2022 | PR Servis

Čo vy a včelie produkty? Poznáte tieto účinky medu a propolisu?

Aj ak nemáte príliš v láske hmyz (obzvlášť v lete, keď vám vlietne do domácnosti ihneď ako sa pokúsite na chvíľku vyvetrať), včelám určite dáte výnimku. Keď pre nič iné, tak „aspoň“ za tie úžasné včelie produkty, ktoré vďaka včelám poznáme.

Kto by nemal rád sladký med

Určite najobľúbenejším včelím produktom je sladký včelí med. Okrem toho, že je prírodným sladidlom a to rovno tým najstarším, má aj priaznivé účinky na ľudský organizmus. A tak spoľahlivo búra predsudky, ktoré hovoria, že čo je zdravé, nechutí dobre.

Med má antibakteriálne a protizápalové účinky, podporuje schopnosť organizmu odbúravať škodlivé látky. Užitočný je pri ochoreniach horných dýchacích ciest, keďže zabraňuje šíreniu baktérií. To určite poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Med zároveň posilňuje centrálnu nervovú sústavu a imunitu.

Med vám môže pomôcť aj pri problémoch s trávením, ktoré podporuje a pozitívne vplýva na žalúdok a žalúdkové vredy. Pozitívne vplýva aj na psychiku a na spánok, čo taktiež možno poznáte aj z vlastnej skúsenosti, keďže ide o jeden zo známych domácich receptov, ktoré sa odporúčajú v prípadoch, keď neviete zaspať. Aby toho nebolo málo, tak med podporuje činnosť srdca a užitočný je aj pri bolestiach hlavy.

Propolis je viac ako prírodné antibiotikum

Aj keď je med jednoznačne najobľúbenejším produktom včiel, rozhodne nie je jediný. Vďaka včelám poznáme aj „najprírodnejšie antibiotikum“, propolis. Ten má taktiež antibakteriálne vlastnosti a tradične sa používa pri chrípke a prechladnutí.

Ak patríte k neustále sa zväčšujúcemu zástupu alergikov a počas „sezóny“ máte neustálu nádchu, môže vás zaujímať, že propolis môže zmierniť príznaky alergickej nádchy. Zabraňuje totižto uvoľňovaniu histamínu.

V prípade, že máte predispozície na rôzne ochorenia kostí, napríklad osteoporózu, taktiež môžete ako prevenciu pravidelne užívať propolis. Pomáha totižto budovať a udržiavať zdravé kostné tkanivo.

Zdroj obrázka: Autor: Aleksandr Rybalko / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?
Vitamíny každý deň, ale fruktózu s mierou
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Vitálne huby