Kedy a ako nosiť rúška a ako sa o ne starať?
28. 2. 2021 | PR Servis

Kedy a ako nosiť rúška a ako sa o ne starať?

Rúška sa stali každodenným doplnkom nášho outfitu. Nosenie rúška by malo chrániť nielen okolie, ale aj jeho nositeľa. Aby nosenie rúška bolo účinné, treba ho správne používať.

Niektorí ľudia sa v rúškach cítia bezpečne. Pre niektorých môže byť' ich nosenie obtiažou či zbytočnosťou, iným môžu prekážať v dýchaní. Či už ste nosiči rúšok alebo ich odporcovia, dôležitý je vzájomný rešpekt a ochrana rizikových skupín. Vždy je dobré pozerať sa na vec aj očami druhých.

Pandémia sa ešte neskončila a preto je vytvorenie si správnej rutiny používania rúšok skvelý nápad. Čo potrebujete vedieť o nosení rúšok? Ako si ich správne nasadiť? A ako sa o ne starať?

Vyberte si správne rúško

Ak sa rozhodnete pre textilnú masku vyrobenú z bavlny alebo podobného materiálu, mala by byť vyrobená z dvoch alebo viacerých vrstiev. Ponuka je veľmi široká a môžete si zadovážiť naozaj originálne ochranné rúška, ktoré sa mnoho firiem rozhodlo vyrábať pod vlastným menom.

Ďalšou voľbou sú chirurgické jednorázové masky. Tieto typy rúšok by mali chrániť okolie pred vami. Respiračná maska chráni najmä vás pred znečisteným a infekčným prostredím. Má vysokú priedušnosť, vysokú filtračnú účinnosť a umožňuje pohodlné dýchanie. Tieto môžete využiť aj pri športe či prechádzke.

Tip: Nepoužívajte žiadne návleky na krk ani šatky, pretože nie je potvrdené, že by vás mohli ochrániť.

Dbajte na správne prekrytie úst a nosa

Rúško na tvár je navrhnuté tak, aby poskytovalo bariéru medzi dýchacím systémom a vonkajším svetom. Preto musí zakrývať vaše ústa a nos a musí tesne, ale pohodlne sedieť na tvári. Väčšina masiek má buď gumičky alebo šnúrky na zaviazanie, aby pohodlne sedeli.

Masky majú rôzne veľkosti. Mali by ste si zvoliť tú, ktorá vám najlepšie sedí. Príliš malé masky a príliš veľké masky s medzerami medzi tvárou a maskou sú menej účinné. Masky, ktoré vám nezakrývajú ústa alebo nos majú nesprávny dizajn a nemali by ste ich nosiť.

nosenie-ruska_1614508817.jpg

Starostlivosť o rúška

Textilné rúška, je možné použiť viackrát. Preto by bolo ideálne, aby ste im venovali dostatočnú starostlivosť. Ak masku nosíte často, mali by ste ju prať ideálne každý deň, a to pri vysokej teplote.

Masky vyvárajte aspoň 5 minút alebo perte ich aspoň 30 minút v práčke pri teplote vody 60°C. Odporúča sa mať najmenej päť masiek, aby ste si ich mohli medzi jednotlivými použitím poriadne umyť a striedať.

Chirurgické masky sú jednorazové a po použití by ste ich mali zlikvidovať. To je ich veľká nevýhoda v environmentálnom kontexte.

Tip: Rúška nenechávajte len tak niekde položené. Ak ich nepoužívate, skladujte ich v čistej taške alebo sáčku.

Aký je najlepší spôsob nosenia rúšok?

Spoľahlivé zaobchádzanie s rúškom taktiež pomáha pri ochrane.

Rúška by ste si mali nasadiť podľa nasledujúcich pokynov:

     Pred nasadením rúška si umyte ruky.

     Rúško si položte na ústa a nos a zaistite si ho pod bradou. Rúška, ktoré vám nezakrývajú ústa alebo nos, nie sú účinné.

     Snažte sa rúško napasovať tak, aby priliehalo k bokom vašej tváre.

     Uistite sa, že môžete dýchať.

     Nedotýkajte sa ich rukami, s výnimkou remienkov, prípadne gumičiek.

Čo robiť, keď sa nosením rúška zahmlievajú okuliare?

     Základom je správe rúško. Uistite sa, že vám rúško dobre sedí. Pre lepšie priliehanie vyskúšajte také, ktoré sa zväzuje vzadu alebo ma modelovacie drôtiky na nos.

     Umyte okuliare mydlovou vodou, opláchnite ich a nechajte osušiť. Alebo ich vyčistite na vzduchu čistou handričkou z mikrovlákna.

Ako pomôcť deťom cítiť sa pohodlnejšie pri nosení rúška?

Či už ste mamy na materskej, alebo pracujúce mamy, môže byť' ťažké vysvetliť deťom, prečo musia nosiť rúška. Snažte sa im nosenie spríjemniť. Napríklad tým, že si sami vyberú také rúško, ktoré sa im páči.

Ako si zvyknúť na nosenie rúšok?

Myslite pozitívne

Je pravda, že dýchanie cez rúško nemusí byť' vždy príjemné. Skúste zmeniť vaše zmýšľanie a namiesto toho, aby ste si povedali: "Nikdy si na to nezvyknem.", si povedzte: "Ja to zvládnem." Hlavne sa snažte myslieť pozitívne.

Buďte kreatívni

Ak vám pokrytie tváre nie je pohodlné, zvážte, ako si ho spríjemniť. Máte staré vtipne tričko? Skúste si vyrobiť rúška sami. Návodov a inšpirácie je na internete nespočetné množstvo.

Nosenie masky môže byt' nepríjemné, nezabúdajte však, že pre mnohých ľudí je to bežná súčasť pracovného dňa. Zdravotníci, zubári a stavební robotníci používajú masky dennodenne. Ak to dokážu oni, dokážeme to aj my!

Ilustračné foto: Pixabay.com

Fotogaléria k článku

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Dioptrické okuliare nie sú pohromou, ale trendom. Ako si zvyknúť na svoje nové okuliare?
6 super výhod saunovania
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Ako nosiť pončo?
Všetky farby dúhy
Niečo nové do šatníka v Novom roku
Zázrak menom kokosový olej