Jesenné tipy na posilnenie imunity
25. 9. 2019 | Jana P.

Jesenné tipy na posilnenie imunity

Jeseň i zima dávajú našej imunite poriadne zabrať. Počasie je premenlivé, dni sú kratšie a organizmus v strese. Imunitný systém prechádza zaťažkávajúcou skúškou. Obstojí v tomto období plnom viróz a iných ochorení? Aby "nestratil kondíciu", treba ho nakopnúť. Ako na to? 

Zatočte so stresom

Považuje sa za zabijaka imunity, pritom je jedným z veľkých problémov modernej spoločnosti. V dnešnej uponáhľanej dobe sa snažíme stíhať prácu, starať sa o rodinu, popritom nezabúdať na domácnosť.. Sme vyčerpaní a podliehame stresu. Práve vtedy je obranyschopnosť organizmu narušená a výsledkom je väčšie riziko vzniku mnohých chorôb, vrátane nádchy a chrípky. Každý však potrebuje oddych. Aj keď dovolenka pri mori je najlepším riešením, keďže výrazne posilňuje imunitu, zvýšiť jej odolnosť môžete aj inak. Pozrite sa na krásy Slovenska! Pomôže aj víkendový oddych v neznámom prostredí, kde si poriadne oddýchnete a prídete na iné myšlienky. Ak je človek zrelaxovaný, zvláda toho viac, jeho imunita je posilnená a pracovný výkon tiež. Zaveďte si preto nové pravidlo, ktoré dodržiavajte - ak z nejakých dôvodov nemôžete ísť na viac dní do cudzej krajiny, aspoň raz za mesiac si doprajte víkend kdekoľvek na Slovensku!

Pohyb nadovšetko

Nemusíte stráviť celé hodiny vytrvalostným behom alebo sa trápiť až do vyčerpania v posilňovni. Aby ste zlepšili obranné reakcie vášho organizmu, stačí pravidelnosť cvičenia. Vďaka telesnej aktivite si posilníte imunitný systém a budete odolnejší. Je na vás, akému športu sa budete venovať. Myslite však na to, že by ste si pri ňom mali nielen oddýchnuť a precvičiť celé telo, ale tiež zabaviť sa! Jedine tak pri ňom vydržíte dlhšie obdobie a nebude to len jednorazová záležitosť.

Otužujte sa

Naučte svoje telo na náhle zmeny teploty! Podporíte tým pohotovosť krvných ciev, ktoré potom dokážu pružnejšie reagovať. Ovplyvníte tak nielen svoju obranyschopnosť, ale zároveň sa vďaka tomu váš organizmus ľahšie popasuje s akoukoľvek chorobou. Otužovanie vo forme sauny je najideálnejším spôsobom, ako zlepšiť imunitný systém a vyhnúť sa respiračným ochoreniam. Aby však sauna mala svoj účinok, je dôležité poznať jej pravidlá. Ak si na ňu netrúfate, pomôže aj pravidelné otužovanie prúdom horúcej a studenej vody na záver v sprche.

Vyspite sa do zdravia

Ponorte sa do ríše snov. Dostatok spánku je totiž veľmi dôležitý pre celkové zdravie človeka a jeho telesné funkcie. Ak spánkový režim nefunguje, môže dôjsť k vážnym zdravotným komplikáciám. Štúdia britských vedcov zistila, že ak nedovolíme nášmu telu doplniť a nahradiť poškodené bunky novými (počas spánku dochádza k ich regenerácii), riziko vážnych chorôb je tým väčšie. Problém nastáva vtedy, ak spíte menej ako šesť hodín denne po dobu jedného týždňa. Oplatí sa nepodceňovať spánok a vyhradiť si naň aspoň sedem hodín.

Doprajte si antioxidanty

Jeseň i zimu prežijete v pohode vďaka zdravému stravovaniu. Zamerajte sa na potraviny bohaté na antioxidanty, ktoré významne podporujú imunitu. Telo uvoľňuje voľné radikály, resp. molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky. Antioxidanty majú takú silu, že dokážu tieto molekuly zneutralizovať tak, že napokon budú neškodné. Tieto účinné látky v sebe skrýva pestrofarebná zelenina a ovocie, vrátane kiwi, jabĺk, červeného hrozna, kalerábu a tiež mrkvy. Obsahujú top antioxidanty vitamíny A, C, E, betakarotén a zinok. Siahnuť môžete aj po cesnaku, ktorý má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. V rukách držíte účinné zbrane na zlepšenie imunity, využite ich vo svoj prospech!

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie články od autora Jana P.

Jarné sukne, ktoré si zamilujete: Tieto ovládnu šatník!
Najväčšie mýty o kráse

Ďalšie články na podobné témy

Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Od prekyslenia k rovnováhe pomocou troch jednoduchých zásad
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Striebro nad zlato? V starostlivosti o naše zdravie určite
Je celozrnné pečivo naozaj lepšie?
Luboš Bielčik: Ako som začal distribuovať informovanú fľašu
Tehotenstvo a spánok: Tieto tipy vám doprajú kvalitný odpočinok
Viete si predstaviť hmyz ako bežnú potravinu v domácnosti? Možno to bude realita