Keď sa povie horčica ako prvé vás určite napadne dochucovadlo ku klobáske, párkom alebo ako súčasť ingrediencií pri varení. Avšak tam to nekončí. Mimoriadne účinky horčice na ľudský organizmus si uvedomovali už starí Rimania, ktorí vo svojich spisoch spomínajú túto pochutinu spolu s tráviacimi problémami. Poznáte všetky zdravotné benefity horčice?
Horčica biela je jednoročná rastlina, ktorej žltý kvet dorastá do výšky jedného metra. Plodom horčice bielej je šešuľka (niečo ako struk), ktorá je plná horčičných semienok, ktoré sa potom zbierajú na ďalšie spracovanie. Horčičné semienka v sebe ukrývajú až 30 % tuku, to z horčice (produktu) robí mierne štipľavú pastu. Horčica je výsledným produktom spracovania horčičného semena s hroznovým muštom a octom. Práve horčičné semeno je ten malý zázrak, na ktorom je celá výnimočnosť založená.
Horčičné semeno je malé, žlté a guľaté s jemne štipľavou chuťou. Po rozdrvení a primiešaní do vody uvoľní horčičné semeno arómu a príjemnú chuť. Obsahuje sacharidy, dôležité tuky, vlákninu, vitamíny A, B, C, E a K, minerálne látky ako horčík, železo, zinok, sodík a omega 3 mastné kyseliny. Napríklad obsah selénu v horčičných semenách poskytuje organizmu dobrú odolnosť pri tvorbe rakovinotvorných buniek a je to skvelý antioxidant.
Horčičné semienka majú v mnohých ohľadoch skvelé účinky na zdravie človeka a to napríklad:
1. Podporujú trávenie: Keďže sú horčičné semienka skvelým zdrojom vlákniny, prirodzene tak napomáhajú tráviacemu traktu pri samotnom akte trávenia potravín. Vláknina je ľahko rozpustná a veľmi účinná. Pochopiteľne to má v konečnom dôsledku pozitívny vplyv aj na samotné vyprázdňovanie.
2. Zdravá pokožka: Horčičné semená majú vďaka svojmu obsahu skvelé účinky na kritické zápalové autoimunitné ochorenia. Semená pôsobia na pohyb zdravých enzýmov, ktoré podporujú liečebné účinky pri kožných chorobách.
3. Horčičné semená sú prospešné pre ženy v období menopauzy. Horčík a vápnik podporujú zdravie kostí v spojitosti s opotrebovaním počas menopauzy. Vápnik znižuje riziko vzniku osteoporózy u starších žien.
Kto by nepoznal našu tradičnú Slovenskú kráľovskú horčicu? Na Liptove sa začala vyrábať už pred 60 rokmi a spoločnosť Snico ju vyrába tak, ako ju poznáme dnes už dlhých 17 rokov. Ročne sa u nás skonzumuje takmer 5 miliónov balení obľúbenej plnotučnej verzie tejto pochúťky. Obľúbená chuť celých generácií Slovákov ostáva rovnaká, menšie zmeny nastali len v pozitívnom smere, a to vo vylúčení akýchkoľvek chemických prísad. Napriek tomu, že pestovanie horčičného semena na Slovensku je reálne - je ho nedostatok. Primárnymi dôvodmi sú peniaze a pôda. Chýbajú mechanické stroje ako sú čistička či triedička, ktoré by spracovali plodinu na požadovanú kvalitu. Proces výroby komplikuje aj fakt, že kvôli nedostačujúcej kvalite nie je možné využiť semeno pri výrobnom procese, nakoľko nároky na kvalitu horčičného semena sú príliš vysoké. Z týchto dôvodov sú situáciou nútení dovážať tento produkt zo zahraničia.
Jedným z dôvodov prečo sa slovenskí pestovatelia odvracajú od pestovania horčičného semena, ako aj iných plodín, je aj systém dotovania, ktorý, bohužiaľ, podporuje vznik monokultúr. Na druhej strane Ministerstvo poľnohospodárstva nezaznamenalo od poľnohospodárov žiadosti na dotácie pre pestovanie horčičného semena. Kvôli vyššej rentabilite sa pestovanie orientuje na úzky okruh plodín, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Riešením sú dlhodobé systémové opatrenia a úprava podnikateľských a podporných podmienok v sektore agropotravinárstva na Slovensku.
Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Pár faktov o strukovinách, ktoré ste možno nevedeli
Včely nám nedávajú len med, ale aj propolis. Poznáte jeho účinky?
Zdravý tip: POČULI STE UŽ O KURKUME?
Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
Kyselina hyalurónová pomáha aj očiam
Úprava vody zabezpečí zdravšiu vodu v našich domácnostiach
Viete čo je choroba DNA a ako znížiť kyselinu močovú v tele?