Prevencia pred bolesťou kolien
28. 4. 2024 | PR Servis

Prevencia pred bolesťou kolien

Bolesť kolien je najčastejšou „variantou“ bolesti kĺbov. Prispieva k tomu aj fakt, že kolená sú pomerne zraniteľné kĺby a aj pri rôznych každodenných činnostiach bývajú výrazne zaťažované. Bolesť kolien tak dokáže výrazne zhoršiť kvalitu života. Ako jej predchádzať?

Pomôžu lekári, ale musíte sa pričiniť aj vy

V prvom rade je potrebné uviesť, že s pribúdajúcim vekom je prirodzené, že chrupavka degraduje. Dobrou správou však je, že modernou liečbou, napríklad na súkromnej ortopedickej klinike Bratislava, je možné tieto deštrukčné procesy priamo v kĺbe významne obmedziť.

Rozhodne by však nebolo dobré všetko nechať len na lekárov. O svoje kolená musíte dbať aj vy sama. Ako? Jedným zo základných pilierov prevencie je zdravá hmotnosť. Nadváha totiž (okrem iného) predstavuje zvýšenú záťaž pre kolená, ktoré musia pod kilami naviac trpieť každý deň pri rôznych činnostiach.

Športovanie a kolená

Keď ide o udržiavanie si zdravej váhy, dôležitá je pravidelná športová aktivita. V súvislosti s kolenami však nejde len o váhu, ale aj o svaly. Za mnohé zranenia kolien totižto môžu slabé svaly. Ak si chcete chrániť svoje kolená, je dobré zamerať sa na posilňovanie a budovanie kvadricepsov a hamstringov. Tie následne budú na seba „preberať“ záťaž, ktorá by inak trápila vaše kolená a tiež prispejú k ich lepšej stabilite.

Aj šport však môže mať negatívny vplyv na kolená. Záleží totiž od toho, akej športovej aktivite sa venujete. Už sme spomenuli, že v rámci prevencie je vhodné posilňovanie svalových partií, ktoré pomáhajú kolenám. Okrem toho sa pri problémoch s kolenami najčastejšie odporúča plávanie a bicyklovanie.

Naopak beh, ktorý obľubuje množstvo ľudí, je pre kolená veľmi namáhavý. To však neznamená, že nemôžete behávať. Len to robte na mäkkých povrchoch a s kvalitnou bežeckou obuvou. Beh po asfalte (a obzvlášť dole kopcom) totiž predstavuje pre kolená veľkú námahu.

Zdroj obrázka:

Autor: Dirima / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
Včely nám nedávajú len med, ale aj propolis. Poznáte jeho účinky?
Športovanie a CBD – poznáte jeho účinky?
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Čo pomáha pri reume?
Výhody bicyklovania a prečo si ho zamilovať
S mykózou si poradíte aj sama