Turistický tip na blížiacu sa zimu: Spoznajte čaro skialpinizmu!
26. 9. 2021 | PR Servis

Turistický tip na blížiacu sa zimu: Spoznajte čaro skialpinizmu!

Skialpinizmus ponúka možnosť dostať sa v zime na miesta, kde sa väčšina ľudí nevyberie. Lákavé scenérie, nedotknutý sneh či výhľady, ako z rozprávky - to všetko je môže slúžiť ako návnada k tomu, aby sa človek nechal opantať skialpinizmom. Slovensko taktiež ponúka priestor je túto zimnú aktivitu a je vhodný ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených skialpinistov.

Po skončení teplých dní, letných dovoleniek a oddychu pri mori sa mnoho ľudí teší na zimu a zimné športy. Ak milujete prírodu, hory a zimu a chcete vyskúšať niečo nové, v skialpinizme si môžete nájsť svoje nové hobby.

Čo je skialpinizmus?

Skialpinizmus je zimný šport, rozšírený po celom svete a stáva sa čoraz viac populárnym. Skialpinizmus ako šport sa delí na niekoľko kategórií. Tie najrozšírenejšie formy sú rekreačný a pretekársky. Zjednodušene povedané, skialpinizmus kombinuje prvky lyžovania s ľahkým horolezectvom. Umožňuje vám preskúmať hory a odľahlé miesta pomocou lyží. Pri skialpinizme si vyslapete na horu alebo kopec a následne sa pustite naspäť dolu, pričom si užívate nádherné prírodné scenérie.

Výbava pre skialpinizmus

Ku skialpinizmus neodmysliteľne patrí aj kvalitná výbava pre skialp. Ako sme spomínali, skialpinizmus nie je lacným športom a môže sa vyšplhať až do výšky niekoľkých tisíc eur. Začiatočníci sa však môžu základy tohto športu naučiť aj výstroji z požičovne alebo z obchodov z druhej ruky. Dôležité je, aby ste mali všetko, čo potrebujete:

     Skialpinistické lyže

     Lyžiarky         

     Viazanie         

     Pásy

     Palice 

     Prilba

     Ruksak

     Ochrana pred slnkom

     Jedlo a voda

     Oblečenie

Teplé a kvalitné oblečenie alebo skialpový outfit je kapitola sama o sebe. Keďže počasie je nevyspytateľné, treba sa pripraviť poriadne. Dnešný trh ponúka a vyrába špeciálne oblečenie navrhnute na skialp, ktoré je iné ako to na lyžovanie. Pri skialpe strávite väčšinu času stúpaním do kopca, pri ktorom sa väčšinou poriadne zapotíte, a preto oceníte vzdušné, ľahké a rýchloschnúce materiály.

Tip: Vo vašom ruksaku by však nemalo chýbať ani náhradné oblečenie, aby ste sa v prípade spotenia mohli prezliecť. Vhodná je kvalitná nepremokavá a neprefúkava bundu a nohavice. Netreba zabudnúť ani na podkolienky, kvalitné technické termoprádlo, čiapku, rukavice a okuliare.

Tipy pre začiatočníkov

  1. Prihláste sa na kurz skialpinizmu
  2. Trénujte si techniku lyžovania
  3. Do hôr vyrážajte zdraví a v dobrej kondícii
  4. Starostlivo si naplánujte trasu
  5. Pripravte si kompletné vybavenie
  6. Informujte sa o počasí ako aj o lavínovom riziku
  7. Doprajte si prestávky na zabezpečenie dostatku tekutín a energie pomocou stravy
  8. Rešpektujte prírodu a neubďte sa hlučne
  9. Buďte opatrní

Skialpinistické túry po Slovensku

ki-track-randonee-uphill-italian-alps_1632482626.jpg

Skialpinizmus je krásny šport, pri ktorom uvidíte nádherné výhľady a dostanete sa aj na miesta, o ktorých by ste pri lyžovaní mohli len snívať. Vybrať sa na skialpinistickú túru sa môžete aj na Slovensku a nemusíte cestovať do zahraničia. Slovensko ponúka niekoľko možností na skituristiku a skialpinizmus. Nasledujúce túry sú vhodné aj pre začiatočníkov v skialpinizme.

Jasná, Nízke Tatry

Lyžiarske stredisko Jasná, pozná pravdepodobne každý. Je to rajom nielen pre lyžiarov, ale aj skialpinistov. Na zjazdovkách môžete využiť vyznačenú trasu pre skialpinistov, po ktorej vyjdete až na Chopok. Pokročilí skialpinisti sa môžu v okolí jasnej vydať na skialpinizmus aj vo voľnom teréne. Ak vám túra na Chopok nestačí, vyjsť môžete až na Ďumbier, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na Liptov a Vysoké Tatry.

Žiarska chata

Žiarska chata je miesto na Liptove, ktoré by ste určite mali navštíviť. Túra od parkoviska na skialpových lyžiach na Žiarsku chatu je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. A pokojným tempom sa tam dostanete za niečo menej ako hodinku a pol. Zlyžovať naspäť na parkovisko sa môžete po rovnakej trase alebo sa môžete vydať do Žiarskeho sedla či na Ďumbier.

Tip: Po kvalitnej túre, nikdy nie je na škodu dopriať si relaxačný wellness pobyt.

Skialpinizmus je krásny druh športu a môže stať vaším balzamom na dušu. Ak hľadáte zmenu určite skúste vymeniť štandardné lyže za skialpinistické a zažite niečo nové aj mimo lyžiarskej zjazdovky.

Autor: Dominika Blchova

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Fantastický zelený smoothie Dity von Teese
Športujeme v tuhej zime
Máte sedavé zamestnanie a beháte? Pozor na kĺby!
Chystáte sa s partnerom do prírody? Čo tak vybrať sa na bicykli?
Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri cvičení: Čomu sa vyhnúť?
Chystáte sa na hríby alebo turistiku? Toto je ideálna výbava
Prečo je cvičenie ideálna cesta nielen k vysnívanej postave?
Črevo nepatrí len tráveniu. Jeho funkcia je oveľa väčšia!