Črevo nepatrí len tráveniu. Jeho funkcia je oveľa väčšia!
27. 11. 2021 | PR Servis

Črevo nepatrí len tráveniu. Jeho funkcia je oveľa väčšia!

Črevá sa nám pri prvom počutí automaticky spájajú s funkciou trávenia. Tento orgán však v sebe skrýva oveľa viac. O tom, že črevá sú súčasťou tráviaceho traktu a majú priamy súvis s trávením sme sa učili už na základnej škole. Veda však napreduje míľovými krokmi a informácie o tom, že črevá sú prepojené s mozgom a imunitným systémom sa na verejnosť dostávajú čoraz častejšie.

Os črevo-mozog

Mozog a črevá sú v ľudskom tele síce od seba vzdialené, no ich prepojenie dokáže viac akoby ste si mysleli. Os črevo-mozog je obojsmerné spojenie medzi mozgom, centrálnou nervovou sústavou a črevami. Črevo s mozgom komunikuje pomocou biochemických a fyzikálnych procesov.

Pokiaľ ste mali niekedy pocit, že jedlo ovplyvňuje vašu náladu a pocity, je to pravda. V črevách sa totižto tvorí až 90% serotonímu, ktorý sa označuje aj ako hormón dobrej nálady a reguluje pocity šťastia. V dôsledku jeho veľkej koncentrácie v črevách možno povedať, že črevá ovplyvňujú aj to, ako sa cítime.

Sila mikrobiómu

Je potrebné uvedomiť si, že v ľudskom tele sa nachádza veľké množstvo baktérií. I keď slovo baktéria vyvoláva negatívne asociácie, opak je pravdou. Zdravý človek má vo svojom tele približne 1 000 rôznych bakteriálnych druhov, medzi ktorými sú tie zdraviu prospešné i potenciálne patogénne mikroorganizmy.

Súhrnné označenie pre mikrobiálne osídlenie ľudského tela nazývame mikrobióm. Ide o súbor mikroorganizmov a ich genetického materiálu, ktorý sa vyskytuje buď v ľudskom tele alebo na jeho povrchu. Najvýznamnejším je črevný mikrobióm, ktorý je tvorený mikroorganizmami sídliacimi v ľudskom čreve.

Dôležitosť čriev

Ľudské črevá okrem fascinujúcej osi črevo-mozog ponúkajú aj hniezdo pre imunitu. V črevách sa totižto nachádza 70% imunitných buniek, pomocou ktorých črevná mikrobiota ovplyvňuje funkcie imunitného, tráviaceho či nervového systému. Táto mikrobiota sa podieľa na produkcii imunitných buniek, pomáha v boji proti patogénom a rovnako tak hrá nezastupiteľnú rolu pri ochrane bariérovej funkcie sliznice čreva. Dôležitou funkciou  mikrobioty je samozrejme aj účasť na trávení potravy, metabolizme tukov a ovplyvňuje tiež produkciu vitamínov B a K.  Pokiaľ črevo trpí, fit nebude ani vaša imunita. Črevá potrebujú okrem vitamínov a minerálov k správnemu fungovaniu denne dopĺňať aj živé mikroorganizmy a fruktooligosacharidy.

Ako na silnú imunitu?

Aby váš imunitný systém fungoval správne, je dôležité poznať pomocníkov, ktorí ho podporujú. Jedným z nich je strava, kedy dokážete vhodným výberom potravín telu dodať potrebné živiny. Alfou a omegou je jednoznačne ovocie a zelenina, ktoré ponúkajú širokú škálu priaznivých látok. Netreba však zabúdať ani na mäso a ryby, dôležité sú tiež vajcia či jogurty. Obmedziť by ste mali ťažké jedlá, alkohol či sýtené nápoje s veľkým obsahom cukru.

I keď zimné mesiace so sebou prinášajú mínusové teploty, to nie je prekážkou k tomu, aby ste na čerstvom vzduchu strávili nejaký čas. Prechádzka v chladnom počasí vám neublíži, práve naopak. Pohybom potešíte svoje telo, posilníte imunitu a ešte si aj psychicky oddýchnete.

Sila vitamínu D

Pri imunite nesmieme zabúdať ani na našu najväčšiu hviezdu – Slnko. Do tela pomocou slnečných lúčov cez pokožku prijímame dôležitý vitamín D, ktorý s imunitou veľmi úzko súvisí. Vitamín D totižto dokáže pozitívne ovplyvňovať potenciál obranných línií imunity. Pokiaľ je hladina tohto vitamínu nízka, imunitná reakcia vášho tela sa znižuje. I keď sa nám môže zdať, že slnko svieti celý deň, väčšina ľudí trpí nedostatkom vitamínu D. Situácia sa zhoršuje najmä s príchodom zimných mesiacov, kedy je slnečných lúčov menej. Odporúča sa preto tento vitamín dopĺňať aj pomocou výživových doplnkov. V strave ho nájdete v rybách, rybom oleji, hovädzej pečeni, vaječných žĺtkoch, masle, mlieku či mliečnych výrobkov.

TIP Dajte imunite zelenú

Obávate sa oslabenej imunity počas zimných mesiacov? Dajte si záležať na správnom fungovaní vašich čriev! Svoje črevá zaťažujeme počas sviatkov ťažkými jedlami a minimom pohybu. Pokiaľ nefungujú správne, okrem tráviacich ťažkostí vás môže zaskočiť aj oslabená imunita. Práve v črevách sídli až 70% imunitných buniek a rovnováhu črevnej mikrobioty treba podporovať správnymi látkami. Ideálne je denne dopĺňať živé mikroorganizmy, fruktooligosacharidy a vitamín D3. Pokiaľ prísun týchto látok nedokážete telu poskytnúť v strave, siahnite po výživovom doplnku Biopron 9 Immunity. Jeho denná dávka obsahuje 9 probiotických kmeňov a až 9 miliárd živých baktérií. Biopron je najpredávanejšou značkou s obsahom živým mikroorganizmov na Slovensku a získal aj ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2020. Výživový doplnok je vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov. Viac informácií získate na www.biopron.sk.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Pozor na faraónovu pomstu: Zdravotné odporúčania pre dovolenku v Egypte
Je vaša rana správne diagnostikovaná?
Najmódnejšie farby - vykročte do novej sezóny módne!
Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky

Ďalšie články na podobné témy

Dlhodobý kašeľ netreba podceňovať aj ak má len slabú intenzitu
Ako si posilniť imunitu? Máme pre vás pár tipov
Fantastický zelený smoothie Dity von Teese
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
Návrat do kolektívu je rizikový
Zdravý tip: POČULI STE UŽ O KURKUME?
Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku