Zdravie začína v prírode
25. 11. 2021 | PR Servis

Zdravie začína v prírode

Recyklácia je slovo, ktoré nie je nikomu cudzie. V posledných rokoch môžeme vidieť a počuť z rôznych smerov o hrozbách, ktoré sa nám nevyhnú ak nezmeníme postoj k planéte. Prečo je vlastne recyklácia dôležitá? Je recyklácia len o znižovaní odpadu? Predsa len zber, separovanie a recyklácia vyžaduje čas a úsilie.

Recyklácia svojím významom podchytáva viac ako len zníženie množstva produkovaného odpadu. Žijeme v spotrebiteľskom svete s neustále rastúcou ponukou. V tomto smere sa dá pozerať na ekológiu ako na skvelú príležitosť.

,,Jedlo, oblečenie, spracovanie a pochopiteľne aj recyklácia. Ekológia nie len o tom, že vhodím plastovú fľašu do správnej zbernej nádoby.“ Povedala Bianca Oravcová, manažérka marketingu značky Body&Future. Či už ide o plast, papier, hliník či iné materiály, ktoré je možné použiť po tom ako splnia svoj pôvodný účel, nie sú ani z ďaleka bezcenné. V skutočnosti má väčšina materiálov veľkú recyklačnú hodnotu. Odhaduje sa, že až 75% všetkých odpadov je možné recyklovať alebo znova využiť, čo je údaj, ako účinný môže byť tento proces, ak je vykonaný správne.   

Recyklácia pomáha predĺžiť životnosť a užitočnosť niečoho, čo už slúžilo svojmu pôvodnému účelu. Je to súčasť troch zlatých pravidiel trvalej udržateľnosti (obmedziť, znova použiť a recyklovať) a má mnoho výhod ako pre ľudí, tak aj pre životné prostredie. Prakticky celá planéta je ovplyvnená tým, koľko recyklujeme.

Recyklácia pomáha planéte

Prírodné zdroje sú obmedzené a v mnohých prípadoch je ich  nedostatok. Recyklácia znižuje potrebu vyhľadávania nového materiálu. Vďaka recyklácií sa šetrí energia, emisie skleníkových  plynov ako aj klíma zeme. V tomto prípade sa môže jednať o obrovský energetický rozdiel. Napríklad, výroba nového hliníka zo starých výrobkov spotrebuje o 95% menej energie ako jeho výroba od nuly. V prípade ocele je to približne 70% úspora energie. 

Recyklácia hrá veľkú úlohu pri minimalizácii globálneho otepľovania. Nesprávna likvidácia odpadu eliminuje plyny ako oxid uhličitý, dusík a síra. Na koľko proces recyklácie zahŕňa minimálnu likvidáciu odpadu, spaľuje sa omnoho menej fosílnych látok a vďaka tomu dochádza k menším emisiám skleníkových plynov.

V ďalšom smere môže odpad spôsobiť stratu prirodzených biotopov a prispieť k negatívnym vplyvom, ako sú zmena klímy a globálne otepľovanie. Keď zvieratá a iné biologické organizmy prídu o svoje prostredie, môžu uhynúť. Recyklácia pomáha obmedziť používanie nových materiálov, a tým zachováva prostredie a dáva Zemi možnosť rásť a uzdravovať sa.

,,Keď každý z nás spraví čo i len minimum, v konečnom dôsledku je to maximum pre planétu.“ Doplnil Ján Durec, riaditeľ vývoja a výskumu spoločnosti McCarter.

Krok do lepšej budúcnosti s Tetra Pak

,,Záleží nám na tom, čo milujeme! Preto chceme chrániť našu planétu, správať sa k nej šetrne a prispievať k udržateľnosti nášho fungovania!“ Slová, ktoré sú hlavným mottom značky Body&Future. Spoločnosť Tetra Pak svojím inovatívnym spôsobom výroby plant-based obalu sa v spolupráci so značkou Body&Future rozhodla vzbudiť na Slovensku väčší záujem o ekologickú stránku života občanov a ukázať Slovákom ako úsporne a prospešne pre planétu sa dá žiť. Krok po kroku k lepšej budúcnosti. ,,Preto naše rastlinné mlieka balíme do nových ekologických obalov od Tetra Pak,“ doplnila Bianca Oravcová

Plast z rastlín

Hlavnou surovinou na výrobu plant-based obalov je cukrová trstina. Tá počas svojho rastu absorbuje CO2, čím pomáha klíme. Po zbere sa rozdrví a šťava sa mení na etanol. Ten sa neskôr spracuje na plast. Z plastu sa vyrábajú vrchnáky a ochranné vrstvy obalu. Pôvod surovín podporuje udržateľnú produkciu cukrovej trstiny.  Keď sa obaly dostanú do zbernej nádoby, vyzbierajú sa do recyklačného závodu. Z vlákien celulózy sa stavajú nové produkty a z plastových či hliníkových vrstiev sa môžu stať strešné krytiny, panely či strechy. V závode sa zmiešajú s vodou, aby sa jednotlivé časti oddelili.

Niektorí vedci odhadujú, že kým bežné plasty budú ležať na skládkach stovky rokov, bioplasty sa za určitých podmienok rozložia v priebehu týždňov alebo mesiacov. Minimálne kroky pre človeka, veľké pre planétu. Byť ekologickejší nie je otázka zmeny života. Je to tolerantnosť k životu a rešpektovanie planéty. Recyklácia je len jedným z veľa bodov, ktoré sa pre lepšiu budúcnosť dajú spraviť.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Wobenzym s nami už 30 rokov
Vianočné know-how: Ako prežiť sviatky bez ťažoby na žalúdku?
Poznáte alternatívny spôsob bývania? Čo to je a aké možnosti máte?
Ako na skvelú postavu? Toto je 6 dôležitých faktorov, ktoré viete ovplyvniť a pomôžu vám
Ako napísať list Ježiškovi moderným spôsobom
S akými zdravotnými problémami vám môžu pomôcť CBD produkty?
Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkom?
Chcete, aby aj počas pandémie malo vaše dieťa dostatočné vzdelanie?

Ďalšie články na podobné témy

Ako začať cvičiť?
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Fantastický zelený smoothie Dity von Teese
Máte problém s DRUNKOREXIOU?
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.