Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
7. 9. 2023 | PR Servis

Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?

Bielenie zubov vykonané profesionálom môže byť finančne náročnejšie ako bielenie zubov doma. Oplatí sa to? Zdravé zuby, krásne zuby a biele zuby. Takáto by mala byť správna postupnosť z hľadiska priorít pre ľudský chrup.

Rozmýšľali ste niekedy, aké by to bolo mať žiarivý biely úsmev? To už čoskoro môže byť vaša realita. Najdostupnejším riešením, ako získať hollywoodsky úsmev, ktorý vynikne aj na fotkách vo fotoalbumoch, je bielenie zubov. Jeho absolvovanie však nie je pre každého. Predtým než sa pustíte do bielenia zubov, je potrebné vedieť zopár dôležitých informácií.

1.  Vyšetrenie zubným lekárom

Chrup by mal byť úplne bez kazov, výplne musia byť v dobrom stave. Pred každým bielením by vás mala čakať preventívna prehliadka, dentálna hygiena, ošetrenie kazov a preleštenie výplní.

2.  Choroba a citlivé zuby

Bielenie zubov nemôžete podstúpiť, ak ste chorí, váš chrup je v zlom stave alebo sú vaše zuby príliš citlivé na chlad. Pred bielením zubov by ste mali mať ukončený vývoj zubov.

3.  Káva, čaj, červené víno

Po vybielení zubov sa aspoň na 48 hodín musíte vzdať obľúbených nápojov, ako je káva, čaj, červené víno či farebné sirupy. Vyhýbajte sa aj potravinám, ako červená repa alebo lesné ovocie. Obmedziť by ste tiež mali fajčenie.

4.  Pozor na bezpečnosť

Prostriedky, ktoré schválila komora zubných lekárov sú na domáce používanie bezpečné. Je však potrebné dodržiavať návod, aby ste predišli nežiadúcim účinkom.

pexels-kasim-h-16212691_1694151724.jpg

Farba zubov

Farba zdravého trvalého zuba je v rôznych odtieňoch svetlej žltej. Mliečne zuby sú oveľa svetlejšie ako zuby trvalé, preto sa niekedy stáva, že keď deťom rastú trvalé rezáky, tak oproti mliečnym zubom vyzerajú byť žlté. Je to normálny jav. Do určitej miery je odtieň trvalých zubov daný geneticky.

Sklovina

Čím tenšiu a priesvitnejšiu sklovinu máte, tým viac bude presvitať žltý dentín a zub sa bude zdať žltší. Vekom zuby žltnú. Hrúbka skloviny sa stenčuje a dentín viac presvitá. Preto je dôležité používať mäkké kefky a neabrazívne zubné pasty.

Ak škrípete so zubami, myslite na to, že škrípanie spôsobuje stratu tvrdých zubných tkanív. Konzumácia kyslých nápojov počas života taktiež stenčuje sklovinu.

Dentín

Dentín je vrstva zuboviny nachádzajúca sa pod sklovinou. Čím je vrstva dentínu hrubšia a tmavšia, tým bude zub tmavší. Mŕtvy zub môže mať po čase tmavšiu sivú farbu kvôli tomu, že tento zub neobsahuje zubnú dreň a nemá prívod výživy.

Povlaky

Na povrchu zubov sa môžu nachádzať povlaky z kávy, čaju, cigariet, červeného vína, tmavých potravín, zubný kameň alebo vrstva bakteriálneho povlaku, ktorá má žltú farbu.

Než vôbec začnete premýšľať nad svetlejšou farbou zuba, je vhodné zájsť na dentálnu hygienu. Už samotná dentálna hygiena mnohým ľuďom jemne zosvetlí zuby vďaka odstráneniu pigmentov. Dentálna hygiena je teda prvým krokom ku krajšiemu úsmevu. Bielenie zubov, na ktorých sú pigmenty a kameň by nemalo zmysel.

Navštíviť by ste mali najprv dentálnu hygieničku, odstráni vám zubný kameň pomocou ultrazvuku a veľmi dôležité je odstrániť pigmenty pomocou pieskovania zubov. Po dentálnej hygiene nechajte svoje ďasná oddýchnuť, aby sa zregenerovali a neboli podráždené. Na bielenie zubov musíte mať zdravé opravené zuby a zdravé ďasná bez akýchkoľvek známok zápalu.

diana-polekhina-fmb7idfjhtm-unsplash_1694152033.jpg

Rozdelenia bielenia zubov

Bielenie zubov sa dá rozdeliť podľa viacerých kritérií akým spôsobom sa zuby bielia, aká je výsledná farba zubov alebo kde bielenie prebieha.

Dental whitening

Whitening je bielenie zubov, ktoré slúži k získaniu prirodzenej „bielej“ farby zuba. V mnohých prípadoch ide o zosvetlenie skloviny o jeden až dva odtiene. Takéto bielenie viete absolvovať aj doma, keďže aktívne bieliace látky nájdete v bežne dostupných zubných pastách.

Dental bleaching

Bleaching predstavuje bielenie zubov do svetlejšej farby, ako je vaša prirodzená. Ide o zosvetlenie o niekoľko odtieňov, vďaka čomu získate naozaj biely úsmev. Tento zásah však nie je vhodný pre každého a mal by ho vykonávať iba profesionál.

Domáce mechanické bielenie zubov

Domáce bielenie je väčšinou založené na abrazívach, ktorými spolu s povlakom a nečistotami odstránite aj časť zdravej zubnej skloviny. Tá sa však nedokáže obnovovať. Mechanické domáce bielenie zubov v podstate spočíva v brúsení nečistôt z povrchu zubov. Medzi abrazíva, ktoré sa používajú na domáce bielenie zubov, patria sóda bikarbóna, soľ, uhlie alebo zubné pasty.

Nevýhody mechanického bielenia zubov

 

     Trvalé poškodenie zubnej skloviny

     Zvýšená citlivosť zubov

     Podráždené zubné krčky

     Znížená odolnosť zubov voči zubným kazom

     Bieliaci efekt je minimálny a dočasný

Domáce chemické bielenie zubov

Za domáce chemické bielenie sa môže považovať aj bielenie pomocou kyselín. Pri chemickom bielení si môžete povedať, že to je vynikajúci spôsob, ako sa cítiť a vyzerať lepšie. Výsledkom však nie je bielenie, ale poškodenie skloviny. Najhorším variantom v tomto prípade je použitie kyselín v kombinácii so sódou bikarbónou.

Kyselina sklovinu naleptá a abrazívna sóda bikarbóna ju poškriabe. Efekt bielenia možno spozorujete, ale za cenu výrazného poškodenia zubov a ďasien. Efekt je veľmi krátkodobý, pretože do takto narušenej skloviny sa ďalšie pigmenty usadia okamžite.

Ďalšou alternatívou je bielenie pomocou produktov, ktoré sú voľne dostupné k zakúpeniu. Ide o pasty, ústne vody, ale aj o bieliace perá či peroxidové pásiky. Ich účinnosť je zväčša viditeľná, ale trvanlivosť určite nie je dostačujúca. Následné opakovanie bieliacich procedúr potom výrazne oslabuje zubnú sklovinu a robí zuby krehkými a náchylnými na ochorenia.

Účinnou látkou chemických produktov na bielenie zubov je peroxid vodíka. Z pohľadu bezpečnosti je bielenie peroxidom veľmi nebezpečné, najmä ak ide o neznáme koncentrácie. Hrozia popáleniny, poleptania a vážne poškodenie zdravia.

Ako miernejšia alternatíva chemického bielenia zubov sa používa karbamid peroxid, ktorého bieliaci účinok je pri rovnakej koncentrácii približne 3-násobne slabší. V zásade platí, čím nižšia koncentrácia účinnej látky v bieliacom produkte, tým je chemické bielenie šetrnejšie.

Nevýhody domáceho chemického bielenia zubov

     Zvýšená citlivosť zubov

     Zuby sa ľahšie zafarbia konzumovanou stravou a vznikajú pigmentové škvrny

     V prípade aplikácie vysokej koncentrácie peroxidu existujú zdravotné riziká

     Zhoršenie príznakov už vzniknutého zubného kazu

     Nerovnomerný efekt vybielenia

Ambulantné bielenie zubov

Ako už názov napovedá, toto bielenie prebieha v ambulancii za prítomnosti zubného lekára. Aj toto bielenie sa rozdeľuje na chemické a mechanické.

Ambulantné chemické bielenie zubov

V ordinácii sa chemické bielenie zubov vykonáva pomocou prostriedkov, ktoré nie sú voľne dostupné. Celá procedúra je intenzívnejšia a uskutočnená profesionálmi.

Procedúra pozostáva z niekoľkých sedení trvajúcich cca 15 minút. Na procedúry sa používajú viac koncentrované prípravky, preto je tento proces kratší a výsledok sa dostaví rýchlejšie. Oxidačná reakcia sa v ambulanciách obvykle ešte zosilňuje pomocou špeciálneho svetla či ohrevu pomocou LED a plazmových lámp, ktoré využívajú rôznu vlnovú dĺžku svetla.

Rozdiel medzi domácim a ambulantným chemickým bielením je okrem intenzity ešte aj v starostlivosti pred, počas a po procedúre. Nakoľko sa pri ambulantnom bielení používajú vysoké koncentrácie účinných látok, komplexná zdravotná starostlivosť je nutná. A práve to sa hodí pri významných udalostiach, ako je napríklad svatba. Ak chcete mať zdravý a biely úsmev a pripraviť sa na svadbu bez stresu, tento spôsob bielenia môže byť ideálny.

Procedúre predchádza dôsledné kompletné vyšetrenie, odstraňovanie zubného kameňa a usadenín a taktiež aj oprava chorých zubov. Následne sa určí aktuálna farba zubov pomocou škály farieb zubnej skloviny. Pred bielením zubov sa izolujú ďasná a pery pred možným stykom s bieliacou látkou.

Zubný lekár musí po procedúre zubnú sklovinu remineralizovať, hydratovať a upokojiť. Pre tieto účely sú určené aj špeciálne zubné pasty, ktorými si pacient ošetruje čerstvo vybielené zuby. Po procedúrach sa musí pacient vyhýbať konzumácii potravín, ktoré farbia zubnú sklovinu a taktiež fajčeniu.

Profesionálne domáce bielenie

K ambulantnému chemickému bieleniu zubov existuje ešte jedna alternatíva. Tou je profesionálne domáce bielenie zubov kontrolované lekárom a kombinované s bielením v ambulancii. Proces bielenia prebieha pod profesionálnym dohľadom zubného lekára.

Ten nechá vyhotoviť na základe odtlačkov zubov a ďasien individuálny nosič na bieliaci gél. Podľa presných inštrukcií zubného lekára si potom pacient v domácich podmienkach nanáša bieliaci gél do nosiča, ten nasadí na zuby a necháva ho pôsobiť predpísaný čas.

Táto forma spolupráce môže fungovať aj tak, že gél s vyššou koncentráciou aplikuje zubný lekár v ambulancii a gél s nižšou koncentráciou si pacient aplikuje v domácich podmienkach sám.

Ambulantné mechanické bielenie zubov

Pieskovanie alebo air-flow je metóda, ktorá je vykonávaná profesionálnym ústnym hygienikom. Ide o abrazívny a mechanický spôsob bielenia zubov. Účinne odstraňuje pigmentové škvrny a nečistoty nachádzajúce sa na zubnej sklovine. Po pieskovaní sa zuby leštia a remineralizujú, aby sa zahladilo prípadné zdrsnenie a aby bol povrch zubnej skloviny hladký.

Výhody pieskovania zubov

Pieskovanie ponúka výhody, ktoré sú dôležité aj pri liečebnej stomatológií. Okrem toho, že air-flow metóda ponúka preventívne riešenia pre pacientov trpiacich parodontitídou, je výhodou i z pohľadu prevencie pred zubným kazom.

Proces tejto metódy je založený na malých čiastočkách piesku, ktoré mechanickým spôsobom odstraňujú baktérie z povrchu zubnej skloviny. Tento proces má priamy vplyv i na zubnú sklovinu. Odhaľuje jemné póry, ktoré sa vyplnia flouridačným gélom, ktorý sa aplikuje na záver. Týmto spôsobom sa pacient zbaví nielen neestetických pigmentových škvŕn, ale dostatočne regeneruje i zubnú sklovinu.

Fazetovanie zubov

Fazetovanie zubov patrí ako úkon k estetickej stomatologií. Primárne je určené pre ľudí, ktorí majú zubnú sklovinu poškodenú v takej miere, že ďalšie chemické bielenie zubov by mohlo zničiť chrup pacienta. Fazetami sa prekrýva vonkajšia plocha zubov. Pomocou tejto estetickej úpravy je možné korigovať nielen farbu a tvar zuba, ale aj prekryť vrodené vady alebo následky úrazov.

Ako dlho vydrží bielenie?

Ako dlho vydrží bielenie je jedna z najčastejších otázok pre zubného lekára. Zvyčajne to záleží od toho, aké bielenie a akým spôsobom boli zuby vybielené. Profesionálne bielenie pomocou peroxidu v ambulancii vám vydrží aj dlhé roky, no starostlivosť o zdravé zuby je stále veľmi dôležitá.

Bielenie inými produktami nemusí vydržať dlho. Niektoré produkty pracujú na princípe dehydratácie skloviny a výsledok je krátkodobý. Pred tým, ako si dáte na zuby produkt na bielenie z drogérie, by ste sa mali zamyslieť, akým spôsobom daný produkt vlastne funguje.

pexels-kasim-h-16212691_1694151724.jpg

Škodí bielenie zubov?

Zubom škodí veľa vecí. Povlak, sladké veci, kyslé veci či škrípanie zubami. Každé bielenie je v istom zmysle zásah do zuba. Príliš častá aplikácia bieliacich setov na doma, ktoré majú zvýšený obsah kyselín, vám naozaj môže uškodiť.

Aby bolo bielenie bezpečné a neuškodilo vám, je potrebné dodržať pokyny zubného lekára alebo výrobcu. Používanie necertifikovaných produktov, ktoré neprešli klinickým testovaním, môže zuby poškodiť. Bielenie u odborníka vám zuby nepoškodí, pretože všetky produkty prešli niekoľkoročným skúšaním, testovaním a vývojom.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov –  Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom
Tipy na darčeky pre poľovníka
Obľúbené procedúry vodoliečby. Absolvovali ste už niektorú z nich?
Uvažujete nad plastovými oknami? Aké sú ich výhody a nevýhody?

Ďalšie články na podobné témy

Ktoré zamestnania najviac škodia vašim zubom? Niektoré vás určite prekvapia!
Krásny a žiarivý úsmev? Budete ho mať len pri správnej starostlivosti!
Získajte dokonalý úsmev a dobrodružstvo: Príručka pre zubný turizmus
Ako začať cvičiť?
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Fantastický zelený smoothie Dity von Teese
Starostlivosť o pokožku na jar