Mliečny svet
21. 7. 2022 | PR Servis

Mliečny svet

Poznáte to. Otvorili ste si pred pár dňami mlieko z tetrapaku a práve dnes, keď ste z neho chceli spraviť omáčku či polievku, máte pocit, že už nie je dobré. Zaklincovaním môže byť už len syr, ktorý v chladničke začína plesnivieť. Viete, ako správne skladovať mlieko a mliečne výrobky, aby ste sa týmto problémom vyhli?

Všetkým potravinám začína od okamihu ako sú vyrobené plynúť doba trvanlivosti, ktorá je minimálnou dobou, po ktorú si potravina musí zachovávať svoje špecifické vlastnosti a byť zdravotne neškodná. Výrobca si ju stanovuje sám a zodpovedá za to, že výrobok vydrží po celú stanovenú dobu.

Trvanlivosť závisí od viacerých faktorov: od výrobného procesu, od typu obalu či od skladovacích podmienok, ktoré je nutné dodržiavať. Ak považujeme potravinu za trvanlivú, tak musí prejsť určitým postupom. Aby bolo trvanlivé napríklad mlieko, tak musí prejsť UHT ohrevom a byť špeciálne zabalené. Avšak sú aj mliečne výrobky s označením „čerstvé,“ ktorých doba trvanlivosti je omnoho kratšia. Viete, ako tieto potraviny skladovať, aby vydržali a chutili čo najlepšie?

boo-milk_1658381346.jpg

Viete ako skladovať mlieko?

Skladovanie mlieka a mliečnych výrobkov sa líši s ohľadom na ich druh. Čerstvé mlieko a mliečne výrobky sa v mliekarenských spoločnostiach skladujú pri teplote +2 až +8 °C v chladiacich boxoch a ich záručná doba je do 30 dní. Čo sa týka trvanlivých mliek a mliečnych výrobkov, tak tie sú balené do 7-vrstvového špeciálneho obalu, ktorý ich chráni pred účinkami svetla a vlhkosti. Ak ich k tomu skladujete na suchom mieste pri bežnej teplote v miestnosti do 24 °C vydržia aj niekoľko mesiacov. Tieto výrobky musia mať označenie, že sú trvanlivé.

Tipy na skladovanie mlieka:

-          uskladnenie je najideálnejšie v spodných poličkách v chladničke,

-          neskladujte mlieko vo dverách chladničky,

-          po otvorení spotrebujte do 3 dní,

-          nemanipulujte s mliekom, ak ho prelejete do pohára či akejkoľvek nádoby – nie je vhodné preliať ho opätovne naspäť do škatule,

-          trvanlivé mlieko skladujte na chladnejšom suchom mieste, nevystavujte ho slnečnému žiareniu,

-          čerstvé mlieko skladujte v sklenenej fľaši.

boo-milk-3_1658381346.jpg

Náš tip: Pite dobré mlieko!

V obchodoch je široký výber značiek aj typov mlieka. Avšak nie je mlieko ako mlieko. Väčšina ľudí kupuje trvanlivé mlieko v tetrapaku, ktoré je pasterizované a od čerstvého mlieka sa líši viacerými vlastnosťami, kvalitou či chuťou. Niektorí kupujú čerstvé mlieko od lokálnych farmárov, ktoré rovnako ako škatuľové mlieko prechádza pasterizáciou, ktorá ničí výživové hodnoty mlieka. Na výber však máte aj jedinečné „živé“ mlieko, ktoré je najzdravšou verziou mlieka, pretože je nehomogenizované a veľmi nízko pasterizované. Boo Milk pasterizáciou neprichádza o výživové hodnoty, pretože 8 pôvodných mliečnych kultúr je doňho po šetrnej pasterizácii pridaných späť. Každý liter čerstvého mlieka Boo Milk tak obsahuje 30 miliárd probiotických baktérií, ktoré prispievajú k podpore zdravia a imunity. Slovenské mlieko Boo Milk od spoločnosti LABAŠ sa predáva iba v sklenených fľašiach. Zoženiete ho v sieti predajní FRESH Plus, na e-shope www.i-fresh.sk alebo vo veľkoobchode LABAŠ. Viac informácií o tomto slovenskom unikáte nájdete na www.freshobchod.sk

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Luboš Bielčik: Ako som začal distribuovať informovanú fľašu
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Striebro nad zlato? V starostlivosti o naše zdravie určite
Je celozrnné pečivo naozaj lepšie?
Nechal Vám Ježiško pod stromčekom peniaze a ešte stále ste si nič nekúpili? Investujte do drahokamovej vody
Viete si predstaviť hmyz ako bežnú potravinu v domácnosti? Možno to bude realita
Môžu vám uškodiť bielkovinové diéty a ako sa starať o obličky?
Úprava vody zabezpečí zdravšiu vodu v našich domácnostiach