Ruku na srdce. Koľkí z vás sa starajú o svoje psychické zdravie? Všetci sa snažíme najmä dobre vyzerať, strážime si krvný tlak, cholesterol alebo dodržujeme stravu. Ako sa snažíme starať o svoj vzhľad a o fyzické zdravie, tak by sme sa mali riešiť aj to psychické. Spojenie medzi fyzickým a psychickým zdravím delí iba tenká hranica a navzájom spolu súvisia.
Na svoju psychiku by sme nemali zabúdať. Každý má občas zlú náladu. Pociťujeme stres, úzkosti a niektorí až depresie. Pokiaľ však tieto problémy pretrvávajú a ocitáme sa v začarovanom kruhu, nehádžme tento problém za hlavu a plne sa mu venujme.
Problémy duševného zdravia sú zložité a podieľajú sa na nich silné vplyvy, ako sú rodina, zamestnanosť, chudoba, diskriminácia a prístup k zdravotnej starostlivosti. Je pravdepodobné, že všetci zažijeme v našich životoch problém s duševným zdravím, ale pre mnohých to predstavuje viac ako prechodný stav, pretože významne a trvalo ovplyvňuje šťastie, schopnosť nadväzovať a udržiavať vzťahy a mať produktívny život.
Tento vplyv sa začína už v ranom veku a pretrváva počas celého života, pričom výskumy ukazujú, že u detí a dospievajúcich so zlým duševným zdravím je vyššia pravdepodobnosť horších výsledkov v škole a nižší potenciál zamestnania sa. Dospelí sú menej produktívni v práci a častejšie mávajú vzťahové problémy, zatiaľ čo u starších ľudí je väčšia pravdepodobnosť pocitu izolovanosti ak sa u nich vyskytne problém s duševným zdravím.
Vplyv zlého duševného zdravia na spoločnosť je hrozivý: 25 % európskej populácie trpí depresiou alebo úzkosťou a neuropsychiatrické poruchy predstavujú 19,5 % záťaže v dôsledku ochorení v krajinách EÚ. Ešte podstatnejšie sú však osobné dôsledky: zničené životy, rozvrátené rodiny a zmarený potenciál. Až 50 % chronickej práceneschopnosti je spôsobených depresiou a úzkosťou a žiadna krajina nie je imúnna voči samovraždám.
Práve z tohto dôvodu by sme sa mali o duševné zdravie starať a hlavne ho nepodceňovať. K udržaniu psychickej pohody prispieva viacero faktorov. Jedným z nich je pohyb! Chodenie na prechádzky, cvičenie či šport pomáhajú v ľudskom tele stimulovať látky, ktoré vyvolávajú príjemné pocity a nabíjajú nás energiou. Netreba zabúdať ani na spánok. Počas spánku telo oddychuje a načerpáva nové sily. Pri psychickej záťaži je dostatočne dlhý a kvalitný spánok zvlášť dôležitý. Bez neho môžeme cítiť únavu, podráždenosť a nedostatok energie.
K zlepšeniu nálady môže prispieť aj relaxácia či meditácia. Tie pôsobia na organizmus ako detox. Ponúknu vám chvíľku pokoja, kedy môžete aspoň na moment zabudnúť na osobné problémy. Dôležitá je aj socializácia a trávenie voľného času činnosťami, ktoré nás napĺňajú, pretože pri takýchto činnostiach sa vyplavujú endorfíny, čiže hormóny šťastia.
A nakoniec to najdôležitejšie! Základom udržania psychickej pohody je zdravý životný štýl a správne stravovanie, pretože obe majú veľký vplyv na črevnú mikrobiotu. Tá môže byť pri správnom stravovaní a životnom štýle vyvážená, ale v opačnom prípade narušená. Vysvetlenie, prečo to tak je prináša MUDr. Terézia Rosenbergerová: „Tráviaci trakt je oblasť s bohatým výskytom baktérií a vedecké výskumy dokazujú, že črevá sú osou ´črevo-mozog´ napojené na mozog. Toto prepojenie medzi tráviacim a centrálnym nervovým systémom je obojsmerné, a zaisťuje spojenie emocionálnych a rozumových centier mozgu s periférnymi funkciami čriev. Pokiaľ nastane nerovnováha v čreve, ovplyvňuje to aj psychiku.“
Pri podpore udržania stability tráviaceho traktu a zároveň aj ku získaniu odolnosti voči napätiu preto môžu byť nápomocné aj psychobiotiká s obsahom špecifického probiotického kmeňa Lactobacillus plantarum DR7®, ktorý pomáha k správnemu vyváženiu črevnej mikrobioty. Jej vyvážený priaznivý stav sa môže následne odzrkadliť na našej psychickej pohode a môže prispieť aj k prevencii psychickej nerovnováhy a príznakom, ktoré môžu zo stresu vzniknúť – napríklad proti úzkosti, poruche spánku, ľahkej depresii či syndrómu vyhorenia. Tento špecifický kmeň je obsiahnutý vo výživovom doplnku zo skupiny psychobiotík NeuraxBiotic Zen®. Psychobiotiká s obsahom tohto špecifického kmeňa sú skvelou alternatívnou v prípade, ak váš zdravotný stav nevyžaduje návštevu odborníka.
Trendy a tipy pre kombinovanie oblečenia z Bolfu
Akú letnú obuv potrebuje žena vo svojom šatníku?
Opunciový olej - púštny diamant
Ako si vybrať Správnu farbu na vlasy: tipy pre perfektný výsledok
Skombinujte doplnky s vašimi spoločenskými šatami
Odhlučnenie bytu zvýši kvalitu vášho bývania
Hľadáte originálne darčeky pre blízkych? Pomôcť vám môže aj reklamná agentúra
Ochranné pracovné odevy majú zamestnanca chrániť, ale nielen to
Ako si vychutnať letné dni bez hnačky
Kyselina hyalurónová pomáha aj očiam
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
S akými zdravotnými problémami vám môžu pomôcť CBD produkty?
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?