Sviatkové problémy s pleťou. Čo hrozí a ako s nimi zatočiť?
26. 12. 2017 | Janka P.

Sviatkové problémy s pleťou. Čo hrozí a ako s nimi zatočiť?

Hoci sú Vianoce najmä o pohode a oddychu, môžu priniesť nečakané problémy, ktoré sa odzrkadlia na vašej pokožke. Práve počas sviatkov môžete spozorovať nepríjemné vyrážky či mdlú pleť. Dokonalá vianočná atmosféra, rozvoniavajúce koláčiky a rozžiarené detské oči. Kvôli nim je množstvo žien ochotné zájsť až na pokraj svojich síl. Vianočné sviatky si tak vyžiadajú viac stresu či nedostatok spánku. 

Zápalové procesy v dôsledku stresu

 Nakupovanie darčekov, predvianočné upratovanie, pečenie vianočných dobrôt... To všetko dá zabrať psychike. Niet divu, že mnohí podliehajú stresu. Ten ovplyvňuje celý organizmus, vrátane pokožky. Ak sme vystavení stresujúcim podmienkam, odnesie si to naša pleť v podobe vrások, strhaného výrazu a popolavej farbe. To však nie je všetko. Pokožka sa viac mastí, póry sa zanášajú nečistotami, tvoria sa vyrážky a tmavé kruhy pod očami. Keď sme v strese, máme zvýšenú hladinu kortizolu, ktorý spôsobuje zápal pokožky.

Riešenie: Skúste nepodľahnúť stresu! Nájdite si čas popri predvianočnom upratovaní a pečení na pár minút meditácie, pozrite si dobrý film alebo si zacvičte.

Suchá pleť

Vianočné sviatky sú tiež časom precestovaných kilometrov. Niektorí trávia Vianoce mimo svojho domova a práve teraz sa schádzajú so svojou rodinou a svojimi najbližšími. Vonku však „číha“ chladný vzduch, ktorý pokožke neprospieva. Dokonca spôsobuje aj alergiu, o ktorej mnohí ani nevedia. Prejavuje sa sčervenaním kože, opuchmi a suchou pokožkou.

Riešenie: Pripravte svoju pokožku na chladný vzduch v predstihu. Pár dní pred cestou používajte hydratačné sérum s obsahom kyseliny hyalurónovej a hydratačnú masku. Nezabúdajte si pribaliť na cestu kozmetické prípravky, ktoré bežne používate. Predpokladá sa, že máte krémy, ktoré sú hutnejšie, než iné, ktoré sa používajú v letnom období.

Reakcia na jedlo

Vianočný stôl praská pod množstvom jedla od výmyslu sveta. Domáca kuchyňa je počas sviatkov bohatšia než inokedy. Väčšina vianočných dobrôt obsahuje viac škodlivých prísad, ktoré neprospievajú zdraviu, obzvlášť tráveniu a vašej pleti. Najmä jedlá s vyšším glykemickým indexom môžu viesť k problémom s pokožkou. Je veľmi pravdepodobné, že práva na Vianoce skonzumujeme veľa kyselinotvorných potravín, vrátane mäsa, cukru, živočíšnych tukov, rafinovaných olejov či sladených bublinkových nápojov. Veď, kto by neodolal zemiakovému šalátu a zákuskom? Hrozí zhoršenie kvality pokožky, ktorá je problematická. Nie nadarmo sa hovorí, že krása ide zvnútra.

Riešenie: Vianoce sú snáď jediným obdobím v roku, kedy akékoľvek pravidlá, týkajúce sa stravy, idú jednoducho bokom. Nezabúdajte aspoň na zeleninu a ovocie. Prospeje tiež prechádzka v prírode.

 christmas-581754-960-720_1514312575.jpg

Nedostatok spánku

 Dni pred sviatkami dávajú mnohým zabrať. Postarať sa o celú domácnosť a nakúpiť darčeky si vyžaduje veľa úsilia. Neraz to mnohí riešia skorým vstávaním či neskorým zaspávaním. Opäť je tu stres, ktorý sa môže postarať o nepokojný spánok. Nedostatok spánku spôsobuje kruhy pod očami, opuchnuté očné viečka a bledú pokožku.

Riešenie: Myslite na dostatočný oddych! Pomôžu aj vrecúška zeleného čaju v mrazničke. Ráno si ich na pár minút priložte na viečka. Oči krásne rozjasnia.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Janka P.

Ďalšie články od autorky Janka P.

Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!
Úžasné domáce triky, ktorá vám ušetria čas i peniaze!
Recepty na domáce limonády: Osviežia, zaženú smäd a neublížia postave!
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Jarné zdravie z byliniek
Zázračné účinky bozkávania. Toto všetko sa deje s naším telom pri prejave nežnosti!
Ako zahnať jesenný splín?
Ako sa starať o pleť na jeseň?

Ďalšie články na podobné témy

4 chyby v starostlivosti o pleť počas zimy
Ako je to s telovým peelingom?
Ako sa starať o pleť pred a počas spánku?
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Konjacová špongia - krása z prírody
Rada starostlivosti o pleť – Yves Rocher
Aknózna pleť i pred 30-tkou?
Ziaja? ÁNO