Zázračné účinky bozkávania. Toto všetko sa deje s naším telom pri prejave nežnosti!
16. 10. 2019 | Janka P.

Zázračné účinky bozkávania. Toto všetko sa deje s naším telom pri prejave nežnosti!

Nie je len symbolom romantickej lásky a gestom vášne! Bozkávanie dokáže oveľa viac, ako si myslíte. Tento prejav nežnosti má priam blahodarné účinky na naše zdravie. Odkryte tajomstvo príjemnej činnosti a pozrite sa, čo dokáže spraviť s naším telom. Ďalší dôvod, prečo sa oddávať bozkávaniu!

Bozkávanie sa považuje za prejav lásky. Môžu za to nervové zakončenia a senzorické tkanivá, ktorých máme na perách a v jazyku veľmi veľa. Obe patria k najcitlivejším miestam na našom tele. Niet sa čomu čudovať, že mnohí považujú bozkávanie za jednu z najpríjemnejších a najobľúbenejších činností. Príjemným plusom je jeho vplyv na naše zdravie! Využite nielen sviatok zaľúbených na prejav nežnosti a lásky.

Čo robí bozkávanie s naším telom:

Zaplesá naše srdce

Príjemné búšenie srdca, keď sme s milovaným partnerom pozná snáď každý. Málokto však vie, že dlhšie bozky posilňujú naše srdce. Tep sa pri tejto príjemnej činnosti šplhá na hodnoty okolo 110 úderov za minútu. Srdce pumpuje viac krvi do tela a je preukázané, že venovanie sa tomuto gestu nežnosti stabilizuje srdcovocievny systém a znižuje cholesterol a krvný tlak.

Posilnená imunita

Pri bozkávaní si s partnerom navzájom vymeníte množstvo rôznych druhov baktérií a vírusov. Holandská štúdia v roku 2014 odhalila, že prostredníctvom francúzskeho bozku si vymeníte s partnerom až 80 miliónov baktérií! Vďaka tomu je obranyschopnosť organizmu a zároveň aj imunita  vyššia. Posilnený imunitný systém sa obzvlášť hodí v tomto období, kedy je chrípka na vzostupe. Naordinujte si namiesto liekov prevenciu vo forme bozkávania!

Zbohom zubný kaz

Dentisti v tom majú jasno. Tvrdia, že bozkávanie je účinnou ochranou pred zubným kazom. Stimuláciou produkcie slín bohatých na vápnik a fosfor, ku ktorému dochádza pri vymieňaní bozkov, sa znižuje riziko osadzovania nebezpečných baktérií. Tak sa zamedzí riziko vzniku zubného kazu. To však nie je všetko! Produkujúce sliny taktiež zneutralizujú kyslý povlak na sklovine zubov.

Proti vráskam

Zahoďte drahé krémy do koša a nahraďte ich lacnejšou a účinnejšou terapiou – bozkávaním. Po niekoľkých sekundách bozkávania sa hlásia o slovo mimické svaly. Výsledok? Efekt rovnaký ako pri masáži v kozmetickom salóne. Do činnosti sa zapája viac ako 30 svalov tváre, ktoré sa bozkávaním posilňujú. Pokožka sa prekrvuje, rozjasňuje a vrásky sa vyhladzujú.

 pexels-photo-323181_1519457527.jpg

Koniec úzkosti

Viaceré výskumy preukázali, že toto gesto vášne znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a naopak, zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý je zodpovedný za udržiavanie rovnovážnej hladiny v mozgu. Bozky dokonca prinášajú podobné výhody ako meditácia! Môže za ti oxytocín, známy ako hormón lásky, ktorý sa uvoľňuje pri bozkávaní. Tento hormón navodzuje pocit pokoja a prehlbuje vzťahy.

Znižuje alergické reakcie

Ak trpíte alergiami, oceníte silu bozkávania! Dr. Hajime Kimata, japonský odborník na alergológiu získal Nobelovu cenu za jedinečné zistenie. Prišiel na to, že tridsať minút bozkávania môže znížiť účinok alergických reakcií. Príjemný akt znižuje produkciu látky IgE, ktorou telo reaguje na alergén.

Toto je len zopár faktov o tom, ako nám bozky zlepšujú zdravie a celkovo aj život. Oplatí sa venovať tejto príjemnej činnosti. Nič vás to nestojí, zažívate pri ňom neopísateľné pocity a prospievate tým aj svojmu zdraviu. Čo viac si priať! 

Ilustračné foto: Pexels.com

Janka P.

Ďalšie články od autora Janka P.

Starostlivosť o pokožku na jar
Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!
Úžasné domáce triky, ktorá vám ušetria čas i peniaze!
Recepty na domáce limonády: Osviežia, zaženú smäd a neublížia postave!
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Jarné zdravie z byliniek
Ako zahnať jesenný splín?
Ako sa starať o pleť na jeseň?

Ďalšie články na podobné témy

Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VI
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XI
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XII
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?
Babka bylinkárka: bylinky na A
Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu
Zranenia pri sexe alebo intímna bolesť