Jarné zdravie z byliniek
19. 4. 2020 | Janka P.

Jarné zdravie z byliniek

Obnovia naše sily, pomôžu v boji s chorobami a dodajú energiu. Reč je o jarných bylinkách, ktoré svojou sviežou zelenou farbou upokoja nielen zrak a psychiku, ale aj naše chuťové bunky. Príroda skrýva hotové bohatstvo, stačí si len poň prísť!

Ak ste sa ešte nevybrali na prechádzku, je najvyšší čas! Nazbierajte si bylinkové zdravie do košíkov alebo do papierových vrecúšok. Môžete si ich usušiť rozložené, nadrobno nakrájané na látkovom brúsku či na papieri. Niektoré rastlinky sú však v niektorých lokalitách chránené zákonom. Taktiež sa vyhýbajte bylinkám, rastúcim popri cestách alebo na chemicky hnojených poliach.

Bylinky, ktoré rastú prevažne v marci a v apríli:

pažitka

Pažítka

Symbol jari. Málokto si vie predstaviť nátierky, omáčky či dressingy bez pažítky. Stačí ňou jemne posypať svoj obľúbený pokrm a jedlu ihneď dodá príjemnú lahodnú chuť. Pažítka je zdrojom vitamínu B, C, vápnika, draslíka a železa. Stimuluje imunitný systém a má dezinfekčný účinok. Patrí medzi najznámejšie bylinky, bez ktorých sa vaša kuchyňa nezaobíde.

medvedi-cesnek

Medvedí cesnak

Táto bylinka rastie veľmi skoro na jar a pomenovanie dostala podľa medveďov, ktoré ho vyhrabávajú po prebudení zo zimného spánku. Je mimoriadne zdravá, čo má na svedomí nielen množstvo obsiahnutého vitamínu C. Prečistí organizmus, napraví činnosť žalúdka a zníži vysoký krvný tlak. Považuje sa za skvelú náhradu namiesto klasického cesnaku.

podbel

Podbeľ

Kvitnúci podbeľ je znamením, že prišla jar! Pôsobí ako prostriedok na uvoľňovanie hlienov a pri bronchiálnej astme. Na dýchacie cesty je priam stvorený. Používa sa aj navonok ako obklad pri zápale žíl, na vredy, rany a na ekzémy. Nájdeme v ňom hotové bohatstvo: triesloviny a slizové látky, ktoré liečia zápaly.

Recept: Pripravte si z podbeľu čaj proti kašľu. Zalejte jednu čajovú lyžičku sušených kvetov ¼ litrom vriacej vody. Čaj je skvelý pri zápale priedušiek, astmatických ťažkostiach a pri kašli. Skvelý je aj nápoj, pripravený z jedného dielu kvetov a jedného dielu listov.

primula

Prvosienka

Ďalšia jarná bylinka, ktorej výskyt predpovedá teplejšie dni. Býva súčasťou jarných detoxikačných zmesí, lieči a navyše aj krásne vonia. Odporúča sa zbierať len kvet s kalichom, aby sa rastlina nepoškodila. Prvosienka väčšinou rastie v svetlých lesoch, ale aj pri cestách a na vlhkých stanovištiach. Mnohí ani len netušia, aký veľký poklad držia v rukách. Vďaka obsahu flavonoidov, vitamínu C, kyseliny kremičitej a sacharidov uvoľňuje hlieny, napomáha ľahšiemu vykašliavaniu a taktiež zmierňuje zápaly. Ocenia ju aj tí, ktorí trpia nespavosťou.

Recept: Nálev z prvosienky pomáha pri ochoreniach dýchacích orgánov, obličkových kameňov a taktiež je liekom proti nespavosti. Pripravíte si ho z jednej čajovej lyžičky sušenej prvosienky na štvrť litra varenej vody. Nápoj sa sparí a následne pije vždy raz denne.

sedmikraska_1490291096.jpg

Sedmokráska

Už len pohľad na ňu ulahodí nejedným očiam! Príjemným plusom sú zdraviu prospešné látky, ktoré zosilňujú jej liečivé účinky. Pôsobí hojivo a protizápalovo, používa sa ako súčasť kloktadiel a prieduškových zmesí. Mala by byť tiež súčasťou kozmetických taštičiek, čistí akné a rôzne vyrážky. Dokáže oživiť pokrmy, napr. šaláty, polievky, omáčky a cestoviny.

Recept: Už ste vyskúšali med zo sedmokrásky? Hotová lahôdka nabitá výživnými látkami. Budete potreboval dva 0,7 dcl pohárov sedmokrások (len hlavičky), 2 ks pomarančov, 3 ks citrónov, 1 kg kryštálového cukru a 1 l horúcej vody. Dajte sedmokráky do hrnca, pridajte nakrájané pomaranč a citróny. Následne zalejte horúcou vodou a prikryte. Nechajte odpočinúť 24 hodín a potom dôkladne vyžmýkajte cez plátenú plienku. Pridajte cukor a pomaly varte, až kým nezhustne. Tekutinou naplňte poháre, ktoré hneď otočte hore značky. 

Zdroj obrázkov: Pixabay.com

Janka P.

Ďalšie články od autora Janka P.

Starostlivosť o pokožku na jar
Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!
Úžasné domáce triky, ktorá vám ušetria čas i peniaze!
Recepty na domáce limonády: Osviežia, zaženú smäd a neublížia postave!
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Zázračné účinky bozkávania. Toto všetko sa deje s naším telom pri prejave nežnosti!
Ako zahnať jesenný splín?
Ako sa starať o pleť na jeseň?

Ďalšie články na podobné témy

Recept: Slaný raňajkový croissant
Opekané batáty so salámou
Tajomstvo raw dezertov
Pripravte si domáce smoothies do sychravého počasia!
Matcha čaj pomôže v boji s chrípkou a zároveň povzbudí. Spoznajte jeho ďalšie výhody!
5 jednoduchých tipov ako zatočiť s jarnou únavou
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Červená šošovica v kuchyni - zázrak na chudnutie i pre zdravie